آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۱۸
رسانه
۵
صندلی داغ

کیفیت تولید را جدی بگیریم

سودابه بیضایی

مخاطب، سریال استاندارد می خواهد و برایش مهم نیست که این سریال در ایران تولید شده باشد یا ترکیه یا کشور دیگری و تفاوت نمی کند که از تلویزیون پخش شود یا هر جای دیگر.

بیننده زمانی که می خواهد یک سریال را دنبال کند مایل است با یک داستان گیرا و پرکشش روبه رو شود که بتواند با شخصیت های آن اثر همراه شود و در موقعیت ها و چالش های انسانی با آن شخصیت ها همذات پنداری کند و در نهایت مشتاق است تا از نظری کیفی و بصری، شاهد تصاویری زیبا و دلنشین باشد.

متاسفانه ما در ساخت سریال های مان در هر سه قسمت شاهد مشکلات فراوانی هستیم، مثلا در بخش داستان، به دلایل مختلفی که اغلب پشت فیلمنامه ها وجود دارد، بخشی از داستان در فیلمنامه ها مغفول و ناگفته می ماند و نویسنده نمی تواند داستانی سر و شکل دار که دارای منطق روایی باشد را ارائه دهد.

از لحاظ شخصیت پردازی، مخاطب همیشه با شخصیت های تختی روبه رو است و تعریف از نقش این است که یا خوب و روشن است یا بد و تاریک، در صورتی که در عالم واقعیت انسان پر از پیچیدگی است و درونش مملو از خوبی ها و بدی هایی است که باید در موقعیت هایی خاص این ابعاد شخصیتی نمایان شود. اگر شخصیت تخت، منفعل و فاقد هویت باشد مخاطب نمی تواند با او احساس نزدیکی و همراهی کند.

گاهی اوقات دیده ایم شخصیت قهرمانی نوشته و ساخته می شود که خیلی زود تبدیل به ضدقهرمان می شود زیرا به زور می خواهیم بگوییم که آدم خوبی است در حالی که جذابیت همراه شدن با نقش این است که بتوانیم تمام ابعاد انسانی را در او ببینیم.

به لحاظ کیفی، کیفیت طرح های ما بیشتر مواقع قربانی مسائل حاشیه ای مثل نبودن پول، مکان فیلمبرداری و مسائل تولیدی می شود و در اکثر مواقع ساخت سریال ها درگیر عجله و شتاب می گردد و انگار فقط تمام شدن فیلمبرداری برای تهیه کننده مساله حائز اهمیت می شود و نه کیفیت آن.

مخاطبی که نتواند محصول مطلوب خود را در تلویزیون خود و رسانه خود ببیند، سراغ رسانه های دیگر می رود و همین مخاطب به دلیل برخورد با فرهنگی که شناختی از آن ندارد درگیر تضاد و تعارض با خود،خانواده،جامعه و فرهنگ خودش می شود و باعث می شود همین رسانه ای که شاید صرفا هدفش سرگرمی است مشکلاتی را در بطن خانواده ها ایجاد کند همانطور که در این سال ها شاهد این مشکلات بوده ایم. پس بنا بر این تولیدکنندگان آثار باید در ابعاد مختلف تلاش کنند اثری استاندارد بسازند تا دچار تبعات بعدی نشویم.