آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۱۸
فرهنگ
۹
پشت صحنه

لیمو توی چای نچکانید!

 احتمالا برایتان جالب باشد که بخواهید بدانید بر و بچه های فرهنگی موقع نوشتن گزارش و مقدمات مطالب صفحه، چه بحث هایی با هم سر میز دارند. احتمالا چیزهایی از این قبیل به ذهن تان برسد که مثلا درگیری های عراق و لبنان و بارسلون و پاریس به کجا رسیده یا این که فلان کتاب آقای بهمان نویسنده که عامدانه با غلط های املایی منتشر شده و الان روی میز است چقدر ضعیف یا قوی است یا امثالهم! خب تا حدی این حدس ها درست است و تا حدی هم اشتباه. مثلا شاید جالب باشد بدانید که یکی از بحث های روز گذشته میز فرهنگی این بود که چکاندن لیمو داخل چای کار درستی هست یا نه؟!

 درست از این جهت که حرارت و دمای بالا باعث از بین بردن ویتامین C لیمو و نارنگی و پرتقال و امثالهم می شود. خب بعد از بحث های متعدد، گروه به این نتیجه رسید که چکاندن لیمو درون چای، هیچ منفعتی برای سلامتی ندارد. خلاصه اگر طالب ویژگی های مفید لیمو هستید، آن را نه در داخل استکان و فنجان چای بلکه داخل لیوان آب بچکانید. خب تا دوستان سردبیری نیامده و دست و پای ما را جمع نکرده‎ اند، درس سلامتی و دانش را تمام کنیم و برویم سر وقت سوژه های فرهنگی خودمان!

 و اما بعد... استاد علی رستگار برایتان صفحه بسته باقلوا! استاد به مناسبت تولد مرحوم پیمان ابدی از معروف ترین بدلکاران ایرانی، صفحه 11 امروز را اختصاص داده به بحث بدلکاری و سراغ یکی از بدلکاران سینما رفته و مفصل با او به گفت وگو نشسته. حالا این را نگذارید به حساب نان قرض دادن ما ولی گفت وگوی بامزه و با نمکی از آب درآمده. شما را به خواندن این گفت وگو دعوت می کنیم تا بدانید پشت صحنه سکانس های درگیری و بزن بهادری که توی فیلم ها می بینید چه خبر است. اینها را که می خوانید تازه متوجه می شوید که چرا می گویند دو قشر پول خون شان را می گیرند: خلبان های نظامی و بدلکاران!

 بحث حذف و اضافه هایی که در درس های ادبیات فارسی دانش آموزان شده هم این روزها حسابی گرد و خاک به پا کرده و حاشیه و حرف و حدیث به دنبال داشته. حالا صابر محمدی رفته سراغ این ماجرا و این دعواها را بررسی کرده. زینب مرتضایی فرد هم رفته با یک کارشناس این حوزه که هم روزنامه نگار است و هم ادبیاتی و هم سابقه تدریس ادبیات داشته و درباره این مساله حرف زده. ته قضیه هم این شده که آش آنجوری هم شور نشده که این روزها می گویند. این گزارش را هم می توانید در صفحه 12 بخوانید. تعطیلات خوبی داشته باشید؛ لیمو هم توی چای نچکانید! تا بعد!