آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۱۸
فرهنگ: سینما
۱۱

راش

مدرسه پیرمردها بعد از 50 سال

اسماعیل میهن دوست، منتقد و کارگردان سینما که به تازگی مستند بلند «سرخپوستان نجفی» را کارگردانی کرده است، درباره جزئیات این مستند توضیحاتی ارائه کرد.

اسماعیل میهن دوست، در گفت وگو با مهر درباره جدیدترین فعالیت های خود گفت: به تازگی ساخت یک مستند بلند 80 دقیقه ای با عنوان سرخپوستان نجفی را به اتمام رسانده ام که اولین نمایش آن در 28 آبان در خانه هنرمندان تهران خواهد بود. فیلمبرداری این فیلم حدود سه سال طول کشید که ما در مقاطع مختلف در ارومیه و تبریز و به میزان اندکی هم در تهران مشغول به کار بودیم.

او درباره سوژه این مستند توضیح داد: سرخپوستان نجفی به طور کامل به زبان ترکی با زیرنویس فارسی تهیه شده است و درباره شروع دوستی مجدد جمعی بعد از 50 سال است. این گروه که بین 65 تا 67 سال دارند 54سال پیش با هم همکلاسی بودند.

او درباره شرایط اکران این مستند هم گفت: وزارت ارشاد متاسفانه برای نمایش عمومی این مستند ممیزی زیادی اعلام کرده که در صورت اعمال فیلم کاملا ابتر خواهد شد. از این رو من نپذیرفتم و فعلا در حال مذاکره هستیم. خوشبختانه با تک نمایش بدون ممیزی در خانه هنرمندان موافقت شده است.

این کارگردان گفت: برای من به عنوان یک فیلمساز مستقل امکان تامین سرمایه، گرفتن مجوز و عبور از موانع بروکراتیک برای ساخت فیلم سینمایی پشت سر هم به راحتی فراهم نیست، به همین دلیل در فاصله فیلم های سینمایی، مستند کار می کنم. در حال حاضر در حالی که مستند تازه ام با موضوع مهاجرت در مرحله تدوین قراردارد، مشغول نگارش فیلمنامه سینمایی بعدی ام با یکی از شاگردانم هستم.

عملکرد غلط مدیران سینمایی

دکتر محمود عزیزی، بازیگر سینما و تلویزیون با انتقاد نسبت به غیاب محتوای ارزنده در تولیدات سینمایی گفت: نبود محتوای سالم و شریف در فیلم ها به عملکرد غلط مدیران سینمایی و اعضای شوراهای ناکارآمد و متعدد زیرمجموعه سازمان سینمایی بازمی گردد و این افراد باید پاسخگوی چرایی این آشفته بازار باشند.

این عضو هیات علمی و استاد دانشکده هنرهای نمایشی و موسیقی دانشگاه تهران در گفت وگو با سینماپرس، افزود: در کشور ما هیچ سینماگری نمی تواند بدون مجوز سازمان سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبادرت به فیلمسازی کند پس اگر ما هر نوع ضعفی را چه از نظر ساختاری و چه از نظر محتوایی در فیلم ها شاهد هستیم به دلیل عملکرد غلط مدیرانی است که به این قبیل آثار مجوز می دهند.

او ادامه داد: وقتی سناریوهایی با کیفیت بسیار ضعیف تصویب می شوند و فورا پروانه ساخت و نمایش شان صادر می شود و در اکران هم نسبتا موفق عمل می کنند، تهیه کننده ها از این نوع آثار استقبال و به فیلمنامه نویسان سفارش نوشتن سناریوهایی بی محتوا می دهند. بنده باز هم تاکید می کنم اصل این داستان و ماجرا به تفکر و سیاستگذاری و خط مشی مدیران سیاستگذار در سازمان سینمایی بازمی گردد، آنها هستند که باید دغدغه مندانه ورود کنند و اجازه تولید و پخش چنین آثاری را ندهند.

عزیزی خاطرنشان کرد: اگر امروز صدای انتقادها و اعتراض های بسیاری نسبت به نبود محتوای ارزنده در آثار سینمایی بلند شده، این وظیفه مدیران سینمایی است که پاسخگوی این انتقادات باشند.