آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۱۸
جامعه
۱۸

کوتاه از جامعه

مرگ 9300 نفر در حوادث رانندگی نیمه اول سال 98

طبق اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، در نیمه اول امسال 9360 نفر در حوادث رانندگی ترافیکی کشته شده اند. بیشترین کشته های حوادث رانندگی مربوط به شهریور ماه با 1800 نفر و پس از آن مرداد ماه با 1728 نفر و کمترین آن مربوط به فروردین ماه با 1242 نفر بوده است. همچنین روز 17 خرداد با 89 کشته، 17 مرداد با 81کشته و 13خرداد با 79کشته پرتلفات ترین روزهای نیمه اول امسال بوده است.

در این گزارش با تاکید بر این که بیشترین تلفات مربوط به مسیرهای برون شهری است، آمده است 7/64درصد کشته های تصادفات مربوط به جاده های برون شهری، 24درصد در راه های درون شهری،7/8درصد در جاده های روستایی و محل تصادف 7/0درصد در راه های اختصاصی و 2درصد در سایر راه ها بوده است.

بیش از سه چهارم کشته شده ها مرد هستند. سواری؛ خودروی مورد استفاده 47درصد متوفیان و ضربه به سر علت اصلی مرگ 3/40درصد افراد بوده است. / جام جم دیلی

یک پنجم زوجین کشور نابارور هستند

علی صادقی تبار، مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا گفت: در حال حاضر از هر پنج زوج در کشور، یک زوج با مشکل ناباروری درگیر است و مساله حائز اهمیت در این زمینه، توجه به جمعیت کشور و سلامت روان افراد درگیر با ناباروری است. درمان ناباروری فرآیندی زمانبر و نیازمند پشتکار و صبر زوجین است؛ در نهایت می تواند نتیجه بخش باشد.

وی ادامه داد: در ناباروری باید نگاه افراد و خانواده ها را تغییر دهیم؛ چرا که این موضوع به معنای ناتوانی جنسی نیست و در توسعه یک جامعه، جوان بودن رده سنی بسیار اهمیت دارد.

وی با اشاره به استفاده از درمان های سنتی در ناباروری افزود: استفاده از این نوع درمان ها، منجر به از دست دادن فرصت طلایی باروری برای زوجین می شود؛ چرا که والدین چند سال زمان خود را صرف درمان های غیرحرفه ای کرده یا به مراکز درمانی فردی مراجعه می کنند درحالی که درمان های سنتی گاه ممکن است به قدرت باروری زوجین نیز آسیب بزند و به هیچ عنوان توصیه نمی شود. داروهای موجود در کشور، همان داروهای استانداردی است که در دیگر کشورها موجود است./ مهر

استفاده  60درصدی تهرانی ها از خودروی شخصی

مهرداد بائوج لاهوتی، رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس گفت: متاسفانه سهم حمل و نقل عمومی در جابه جایی های پایتخت کمتر از 40درصد است.

60درصد مردم پایتخت از وسیله نقلیه شخصی استفاده می کنند که این موضوع افزایش آلودگی هوای تهران و معضل ترافیک و در نهایت مرگ و میر شهروندان را به دنبال داشته به گونه ای که متاسفانه سالانه 5000 نفر در کشور و 3000 نفر در پایتخت جان خود را به علت آلودگی هوا از دست می دهند.

وی افزود: براساس قانون برنامه چهارم توسعه باید 75درصد جابه جایی در تهران و سایر کلانشهرها با حمل و نقل عمومی انجام شود؛ در این رابطه سهم مترو 30درصد، اتوبوس 25درصد و تاکسی 20درصد است.

وی با انتقاد از این که بیش از 50درصد تاکسی های پایتخت بیش از پنج سال عمر دارند، ادامه داد: نیاز است تاکسی های فرسوده پایتخت سریع تر نوسازی شوند. متولیان شهری باید در جهت نوسازی حمل و نقل عمومی فرسوده گامی جدی بردارند./ خانه ملت