آرشیو پنج‌شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۷۱۹۷
اقتصادی
۴

چهره

بخشش جریمه مالیاتی 300 هزار مودی

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به راه اندازی سامانه ای برای ارائه اطلاعات دارایی های منجمد قابل واگذاری بانک ها، گفت: در هفت ماهه امسال، تعداد 300 هزار مودی مالیاتی که بیشتر بنگاه های کوچک و متوسط بوده اند، با پرداخت بدهی مالیاتی خود، مشمول بخشش مالیاتی شدند. وی یکبار دیگر تاکید کرد: اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی در دستور کار نیست. وی از رونمایی سامانه مربوط به اطلاعات بنگاه ها، املاک و اموال منجمد قابل واگذاری بانک های کشور در پایان هفته وحدت، مصادف با میلاد پیامبر گرامی اسلام خبر داد. وی طی سخنانی در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان فارس که در محل استانداری برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: تاکنون اطلاعات مربوط به تعداد 12 هزار مورد از دارایی های قابل واگذاری بانک ها در این سامانه به ثبت رسیده و این فرآیند بسرعت در حال تکمیل است. وی افزود: در این زمینه، از بخش خصوصی، درخواست می کنم با توجه به شیوه های متنوع واگذاری اموال بانک ها، از جمله فروش نقدی، اجاره به شرط تملیک، واگذاری مدیریت و... برنامه کسب و کار در زمینه استفاده از فرصت پیش رو ارائه کنند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه تعاونی ها و فعالان بخش خصوصی در صورت نداشتن توانایی لازم برای خرید اموال بانک ها می توانند اقدام به تشکیل کنسرسیوم کنند، اظهار داشت: ما همچنین بشدت استقبال می کنیم از اینکه افراد دارای توانایی مدیریت بنگاه های اقتصادی، از طریق واگذاری مدیریت بنگاه های تحت مالکیت بانک ها، وارد عمل شده و پیشنهادهای خود را ارائه دهند. دژپسند یادآور شد: با وجود تمامی تحریم ها و حتی با اصلاح قیمت پایه در حوزه های کالاهای صادراتی در هفت ماهه امسال، بیش از 24 میلیارد دلار صادرات محصولات غیر نفتی داشته ایم./ شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)

واگذاری 99ساله زمین در طرح ملی مسکن

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی با بیان جزئیاتی از طرح ملی مسکن گفت: نذر نکرده ایم زمین را در اختیار عده ای کاسب بگذاریم. در وزارت راه و شهرسازی تکلیف قانونی داریم که مردم را خانه دار کنیم. وی با بیان اینکه «در طرح ملی مسکن هدف ما جامعه فاقد مسکن هستند که زمینه تامین آن فراهم آید»، اظهار کرد: ثبت نام این طرح از فردا (چهارشنبه) به 10 استان تسری می یابد. ساخت وسازها در استان های مختلف آغاز شده و مساله مهم این است که جامعه هدف به صورت دقیق شناسایی و ثبت نام شوند تا اقدامات غربالگری صورت گیرد.وی با اعلام اینکه در برخی شهرها کار به خود مردم واگذار می شود، افزود: پروژه هایی را به شرکت های سازنده واگذار کرده ایم و طبق زمانبندی تعیین شده، مردم قادرند مسکن خود را در زمان مورد نظر ابتیاع کنند.وزیر راه و شهرسازی گفت: متاسفانه عده ای با نام کارشناس از تریبون های مختلف در صداوسیما صحبت می کنند؛ اما ما انتظار داریم کسانی که اظهارنظر می کنند بر اساس دانسته و اطلاعات واقعی باشد. اسلامی تاکید کرد: ما قصد نداریم کار جدیدی انجام دهیم و هرآنچه مدنظر است در قانون ساماندهی زمین و مسکن به وضوح روشن شده است./تسنیم