آرشیو پنج‌شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۷۱۹۷
اقتصادی
۵

خبرخوان

گشایش پاویون ایران در شانگهای

در دومین روز از نمایشگاه بین المللی واردات چین، پاویون جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه با حضور رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در شانگهای گشایش یافت. به گزارش ایرنا، پاویون جمهوری اسلامی ایران در مساحت 136 متر مربع به معرفی فرهنگ و هنر، صنایع دستی، توانمندی های فنی و معرفی شرکت های دانش بنیان پرداخته است. جمهوری اسلامی ایران امسال در مجموع در سه بخش پاویون، بخش فرهنگی و گردشگری در مساحت 36 متر و بخش تجاری در مساحت 180 متر مربع در این نمایشگاه شرکت کرده است.بیش از سه هزار شرکت از 150 کشور در این دوره از نمایشگاه حضور دارند که بیش از یک هزار شرکت آنها برای نخستین بار است که در بازار چین، تولیدات خود را به عرضه می گذارند. این نمایشگاه بین المللی شامل سه بخش کشورها، شرکت ها و مجمع اقتصادی «هونگ چیائو» است در مجموع 64 کشور و سه سازمان بین المللی در بخش نمایشگاه جامع کشورها به منظور نشان دادن ظرفیت، وضعیت و موفقیت های خود در زمینه تجارت و سرمایه گذاری، شرکت کرده اند. در بخش شرکت ها نیز بیش از سه هزار شرکت از 150 کشور جهان حضور دارند و اقلامی مانند لوازم روزمره با فناوری جدید، خودرو، تجهیزات، لوازم پزشکی و دارو، لوازم خانگی تجملی، تجارت خدماتی، خوراک و محصولات کشاورزی را به نمایش می گذارند.

احصای نیازهای 111 استارتاپ

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سامانه های رسیدگی به درخواست های استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان حمل و نقلی در شرف راه اندازی هستند، گفت: نیازهای 111 استارتاپ و شرکت دانش بنیان از سوی وزارت راه احصا شده است. شهرام آدم نژاد به ایرنا گفت: وزارت راه و شهرسازی ارتباط تنگاتنگی با شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها در حوزه حمل و نقل دارد، در این راستا این وزارتخانه با حدود 511 استارتاپ و شرکت دانش بنیان در حوزه حمل و نقل مصاحبه کرده و از بین آنها نیازها و احتیاجات نزدیک به 111 استارتاپ و شرکت دانش بنیان حمل ونقلی را احصا کرده است.

وی اضافه کرد: اکنون احصای احتیاج های شرکت های دانش بنیان در مواردی نظیر «ریسک سرمایه گذاری»، «ریسک جذب نیروی انسانی»، «عدم ارائه تسهیلات به این شرکت ها»، «مقاومت کسب و کارهای سنتی در برابر کسب و کارهای نوین» و «جذب مشتری و بازاریابی» انجام شده است.

ایران چک های جدید در خودپردازها

بانک مرکزی در مورد بارگذاری ایران چک جدید در خودپردازها اطلاعیه ای صادر و اعلام کرد: ایران چک های یاد شده در بسیاری از خودپردازهای بانک های کشور در استان ها بارگذاری شده اند.بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرد: پیرو انتشار برخی اخبار در مورد عدم امکان بارگذاری ایران چک جدید در دستگاه های خودپرداز، به آگاهی می رساند، در حال حاضر ایران چک های یاد شده، در بسیاری از خودپردازهای بانک های کشور در استان های مختلف بارگذاری شده است.

بنادر ایران در شرایط غیرعادی غافلگیر نمی شوند

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه در شرایط غیرمعمول و غیرمتعارف بنادر ایران غافلگیر نمی شوند، تاکید کرد: در شرایط اضطرار دیگر محدود به یک موقعیت جغرافیایی نیستیم. به گزارش وزارت راه و شهرسازی، محمد راستاد در خصوص پدافند غیرعامل در زیرساخت های بنادر کشور اظهار داشت: سازمان بنادر و دریانوردی بواسطه زیرساخت های بندری از نظر طبقه بندی پدافند غیرعامل جزو زیرساخت های حیاتی و حساس به حساب می آید.