آرشیو شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۸
سیاست
۲

غرویان: در یک نظرسنجی از مردم مشهد پرسیده شود که با سخنان علم الهدی موافق اند یا نه؟

علم الهدی منتقد همیشگی برجام

روز گذشته آیت الله احمد علم الهدی در خطبه های نماز جمعه مشهد با کنایه به حسن روحانی گفت «امروز روزی نیست که به قراردادی به نام برجام که با دشمن بستیم، افتخار کنیم و بگوییم به ما احترام می گذارند. هیچ کس روی کره زمین شما را به خاطر برجام احترام نمی کند. اگر احترام می کنند به خاطر جرئت شماست و به خاطر اینکه توانستید پهپاد آمریکایی را بزنید شما را احترام می کنند... برای اینکه کشتی انگلیسی را توانستید بگیرید شما را احترام می کنند نه به خاطر برجام. کسی به خاطر برجام شما را احترام نکرده است. رهبری فرمودند اگر جمهوری اسلامی و مدیران جامعه شاه سلطان حسین ها شود و مدیران و مسئولان ذلیل که جرئت و جسارت ندارند و احساس قدرت نمی کنند (روی کار بیایند) اگر کار جمهوری اسلامی به اینجا برسد، کار جمهوری اسلامی تمام خواهد شد. پیغمبر ما جامعه اسلامی داشته است. بچه های مردم شهید شدند برای اینکه جامعه مثل امت پیامبر درست کنیم و در برابر دشمن حساسیت داشته باشیم نه وادادگی».

سخنان اخیر خطیب نماز جمعه مشهد در حالی است که واضح ترین دستاورد برجام که در چند ماه آینده رخ می دهد، پایان تحریم های تسلیحاتی ایران است؛ به نحوی که پمپئو و هوک مدام نسبت به این دستاورد برجام به هم پیمان های خود هشدار می دهند؛ بنابراین گرچه در مسیر تحقق کامل برجام مشکلات عدیده ای ایجاد شد اما این سند بین المللی در ابعاد مختلف توانست به طور نسبی منافع ملی را تامین کند.

البته سخنان این شخصیت سیاسی در گذشته هم با حاشیه هایی همراه بوده است؛ به طوری که او چندی پیش کسانی را که به کنسرت می روند، عده ای اقلیت هوس باز و شهوت ران معرفی کرده و گفته بود: «یکی از مسئولان گفت چرا شما مزاحم مردم می شوید و به برگزاری کنسرت ایراد می گیرید و من گفتم این مردم را چه کسانی تشکیل می دهند، درصورتی که بعضی از کنسرت ها بلیت هایشان 70 هزار تومان است و افرادی که این بلیت را خریداری می کنند یک اقلیت هوس باز شهوت ران هستند و باید گفت شما به عنوان کسی که مسئولیت در نظام دارید، می خواهید مسیر را برای شهوت رانی باز کنید». در جایی دیگر گفته بود که هرکس خواستار کنسرت است، از مشهد برود یا در سال 88 در خطبه های نماز جمعه دوم مرداد درباره احمدی نژاد گفته بود: «احمدی نژاد عزیز ماست و ما به صلاحیت او رای داده ایم و پای رایمان هم ایستاده ایم». هرچند بعدها او هم به زمره مخالفان احمدی نژاد پیوست.

این سخنان تند از تریبون های سیاسی- مذهبی چندوقتی است که به شدت جلب نظر می کند؛ چنانکه چند وقت پیش هم علیرضا پناهیان به تندی به مجلس تاخت و در شب هفتم محرم در دانشگاه امام صادق (ع) درباره موضوع عدم شفافیت آرای نمایندگان مجلس گفت: «یکی از راه های استخفاف ملت این است که رای مجلس را پنهان کنند! چرا اکثریت نمایندگان مجلس رای می دهند به اینکه رای نماینده ها نباید شفاف باشد؟ آیا ملت را خوار و بی مقدار می دانند؟ بعد هم برخی به صورت بسیار جاهلانه و احمقانه ای می گویند «مگر می خواهید تفتیش عقاید کنید؟! مگر شما در مجلس به عقاید رای می دهید؟ شما بیخود می کنید براساس عقاید رای بدهید، شما باید براساس کار کارشناسی رای بدهید نه براساس عقاید. مردم باید بتوانند بر وکلای خودشان مسلط باشند. مردم باید بدانند که نماینده آنها به چه چیزی رای داده و برای چه رای داده است؟ ما کاری به عقیده شما نداریم، می خواهیم شعور و درک کارشناسی شما را بفهمیم. آی مجلس شورای اسلامی، چه کسی به شما حق داده که شفاف رای ندهید و شفاف رای دادن را تفتیش عقاید بدانید؟ بگویید چه چیزی را دارید از ملت پنهان می کنید؟ مردهایی که در مجلس هستند و نامرد نیستند، تا وقتی رای ها شفاف نشده، در هر رای گیری رای خودشان را صریحا اعلام کنند و الا دارند از این فرصت پنهان کاری سیاسیون جلب، سوءاستفاده می کنند. البته اگر یک موضوع امنیتی مطرح بود، طبیعتا باید پنهان باشد اما نه همه رای گیری ها».

این سخنان با انتقادهای بسیاری از فعالان سیاسی روبه رو شد و بعد از آن این بحث درگرفت که چرا از تریبون های مختلف علیه دولت و مجلس قانونی این کشور تاخته می شود.محسن غرویان، استاد حوزه و دانشگاه، باور دارد که برخلاف سخنان آیت الله علم الهدی آنچه امروز باعث احترام ایران در ابعاد بین المللی شده، عقلانیت موجود در گفت وگوهای منتهی به سند برجام است. او درباره اظهارات اخیر علم الهدی به «شرق» گفت: «منطق و عقلانیت دولت ایران در گفت وگو با کشورهای 1+5 باعث احترام اکثر کشورهای جهان به مردم و سیاست مداران ایران شده است و به جهان ثابت شد که دولت ما از منطق مشخصی پیروی می کند و مشخصا وزیر امور خارجه مان فردی متفکر است. همه این دلایل باعث شد وزرای خارجه کشورهای مختلف برای دیدار با دکتر ظریف لحظه شماری کنند و کارهای مهمشان را رها کرده بودند تا با آقای ظریف دیدار داشته باشند. منطق و حقانیت سخنان جمهوری اسلامی باعث قدرت بین المللی اش شده است و برخلاف سخنان آقای علم الهدی لزوما اقدامات نظامی نمی تواند تضمین کننده احترام بین المللی باشد».او با تاکید بر اینکه دولت حسن روحانی مورد تایید رهبر انقلاب است، اظهار کرد: «نکته دیگر این است که به هرحال دولت مورد تایید و تنفیذ مقام معظم رهبری است و همه ائمه جمعه موظف اند منویات رهبر انقلاب را تامین کنند و اگر چنین نکنند جایگاه قانونی و شرعی ندارند؛ بنابراین به صراحت می گویم که به دلیل آنکه تنفیذ رهبر انقلاب پشت سر دولت قرار دارد، حمله ائمه جمعه به رئیس جمهور خلاف نظر رهبری است و این گونه اظهارنظرها به جایگاه شرعی و قانونی ایرادکننده این سخنان آسیب می زند».

غرویان اعتقاد خود درباره هدف اظهار سخنان تند علیه رئیس جمهور را چنین بیان کرد: «از دیدگاه من برخی برای رسیدن به اهداف سیاسی خاص مصالح کشور و ملت را به خطر می اندازند که اصلا رویکرد پسندیده ای نیست».

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: «بهتر است در یک نظرسنجی دیدگاه مردم مشهد پرسیده شود تا ببینیم آیا واقعا مردم این شهر با اظهار چنین سخنانی از تربیون نماز جمعه شهرشان موافق هستند یا خیر؟ و آیا این سخنان تاثیر مثبت داشته یا منفی؟ به هرحال در انتخابات خبرگان مشاهده شد که دلواپسان مورد تایید قاطبه مردم نیستند و احتمالا در انتخابات مجلس در اسفندماه این موضوع باز هم تکرار می شود».