آرشیو پنج‌شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۷۱۹۷
جهان
۹

پایان نبردهای حامیان امارات و عربستان در یمن

گروه جهان: دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب و به عبارتی دو نیرویی که از سوی عربستان و امارات هدایت می‎شوند و در یک سال اخیر نبردهای سهمگینی با یکدیگر داشته‎اند، سرانجام به توافق رسیدند. محمد بن سلمان، در حالی این «توافقنامه ریاض» را «مرحله ای جدید در راستای ثبات یمن» خوانده‎است که نبرد هر دو گروه یاد شده، علیه حوثی‎ها ادامه دارد.

به گزارش سایت شبکه خبری «الجزیره» امضای «توافقنامه ریاض» که در حضور محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان انجام شد، هرچند ممکن است، به نبردها بین «عبدربه منصور هادی»، رئیس‎جمهوری مستعفی یمن و «عیدروس الزبیدی»، رئیس شورای انتقالی جنوب که بر سر تصاحب عدن مبارزه می‎کردند، پایان بدهد، اما این توافق نمی‎تواند به خشونت‎ها در سراسر این کشور پایان بدهد. این نکته‎ای ‎است که سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز به آن اشاره کرده و گفته‎است: «امضای چنین اسنادی هیچ کمکی به حل مشکلات یمن نخواهد کرد و این امر در جهت تثبیت اشغالگری عربستان سعودی و متحدانش در جنوب یمن به صورت مستقیم یا از طریق نیروهای نیابتی آنان خواهد بود.»

 از مهم‎ترین بندهای این توافق حضور شورای انتقالی یمن در سمت وزارتی وزارتخانه‎های دفاع و کشور است. در مقابل دولت «هادی» دیگر بار به عدن باز می‎گردد و قدرت بین دو طرف به طور مساوی تقسیم می‎شود. همچنین دولت منصفانه ای بین دو طرف با حضور 24 وزیر تشکیل می‎شود. در حالی که دو طرف از این توافق استقبال کرده‎اند، محمد الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در انصارالله در توئیتی نوشت: «این توافق، به نمایندگی از ملت یمن نبود. زیرا بین مزدوران کشورهای متخاصم امضا شد و این یعنی تاکیدی دیگر بر عدم مشروعیت تخاصم علیه یمن.» وی تاکید کرد: «کشتار و محاصره ملت یمن با توجیهات بازگرداندن آن مشروعیتی ندارد.» براساس جدول زمانی اعلام شده، بندهای این توافقنامه از 12 نوامبر (21 آبان) با شروع به کار نخست‎وزیر فعلی اجرایی می‎شود. همچنین سفارت عربستان نیز به عدن باز خواهد گشت.