آرشیو پنج‌شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۴
سیاست
۲
روایت

آیت الله موسوی تبریزی:در انتخابات مجلس اول مسعود رجوی و موسی خیابانی کاندیدا بودند اما رای نیاوردند

«در مجلس اول و در ماجرای اشغال سفارت امریکا مرحوم یدالله سحابی و محمد منتظری خواستار مذاکره مستقیم با امریکا شدند که رای نیاورد.» این یکی از جملات آیت الله موسوی تبریزی است که در گفت وگویی کوتاه و خواندنی با اعتمادآنلاین مطرح شده است. او که در بخشی دیگر از گفت وگو، گفته است «تندروها در صورت رفتن به مجلس با دروغ، ریاکاری و تملق رفتار می کنند و معلوم است که نمی توانند قانون های خوبی به تصویب برسانند»، به تجربه حضور خود در انتخابات مجلس اول پرداخته است؛ مجلسی که این روزها به واسطه ارجاع حسن روحانی، رییس جمهوری به آن و تاکید بر اینکه بهترین مجلس در 10 دوره اخیر بوده، بار دیگر به سطح اخبار روزنامه ها و جراید راه یافته است.

حسن روحانی رییس جمهوری چندی پیش در یکی از جلسات هفتگی هیات دولت، در سخنانی که از سوی خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان نخستین سخنرانی رسمی رییس جمهوری درخصوص انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بازتاب یافت، با اشاره به اینکه به عقیده روحانی، نخستین دوره مجلس شورای اسلامی، بهترین مجلس در طول تاریخ انقلاب اسلامی بوده، گفته بود: «در آن مجلس، نظارت به این شکل وجود نداشت و حتی شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت و همه از جناح های مختلف آمدند و ثبت نام کردند؛ حتی منافقین هم در آن انتخابات ثبت نام کردند. همچنین گروه هایی مانند دفتر هماهنگی، نهضت آزادی و جبهه ملی نیز ثبت نام کردند و بهترین انتخابات و بهترین مجلس ثمره آن بود.» این سخنان روحانی اما بلافاصله با واکنش برخی مخالفان دولت مواجه شد و در ادامه اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری را نیز به ارایه توضیحاتی تکمیلی واداشت؛ توضیحاتی با این محتوا و مضمون که آنچه مراد حسن روحانی بوده، به هیچ عنوان زیرسوال بردن قانون و به ویژه بحث نظارت های قانونی در انتخابات از سوی شورای نگهبان نبوده و بالعکس، حسن روحانی چنان که به صراحت نیز گفته بود، خواستار رعایت مر قانون در برگزاری انتخابات بوده است. با این حال او تاکید داشت باید اجازه داده شود همه سلایق و دیدگاه هایی که در چارچوب قانون فعالیت می کنند، امکان حضور در انتخابات را پیدا کنند.

دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم نیز با اشاره به آن استدلال روحانی که به موجبش مجلس اول را بهترین مجالس خوانده بود، معتقد است حضور همه سلیقه ها در انتخابات هم موجب می شود رای های بیشتری به صندوق ها ریخته شود و هم اینکه اسباب تشکیل مجلسی کارآمد را مهیا می کند. آیت الله موسوی تبریزی گفته است: «در انتخابات مجلس از تبریز کاندیدا شده بودم و با 6 نفر از اعضای مجاهدین خلق رقابت می کردم. در واقع همه بودند و این درنهایت تشخیص مردم بود که به چه کسی رای بدهند. حتی موسی خیابانی از حوزه تبریز و مسعود رجوی به دور دوم انتخابات راه یافتند و در آن مرحله از رفتن به مجلس بازماندند.»

او همچنین با اشاره به تاثیر حضور همه جریان ها بر افکار عمومی گفت: «مردم وقتی می دیدند کاندیداهایی با اختلاف نظرهایی جدی در انتخابات هستند، می فهمیدند که قرار است در یک انتخابات آزاد رای بدهند. در چنین شرایطی آنهایی هم که به هر دلیل شایستگی نداشتند، از سوی مردم پس زده می شدند و نمی توانستند ادعا کنند که حق شان نادیده گرفته شده است.»

موسوی تبریزی ادامه داد: «در انتخابات مجلس اول نهضت آزادی، ملی مذهبی ها، حزب جمهوری اسلامی و خلق مسلمان نماینده داشتند و حتی چهره هایی که از ملی مذهبی ها هم تندتر بودند، به عنوان اقلیت در مجلس اول حضور پیدا کردند که صدای شان شنیده می شد، اما نمی توانستند نظرشان را به قانون تبدیل کنند. مثل بحث تسخیر لانه جاسوسی که مرحوم یدالله سحابی و محمد منتظری خواستار مذاکره مستقیم با امریکا شدند که خب، رای نیاورد. اما نتیجه این بود که آزادی مجلس عیان می شد.» آیت الله موسوی تبریزی همچنین توضیح داده است: «با توجه به اینکه نظام به مجلسی پویا و کارساز احتیاج دارد، باید انتخاباتی برگزار کنیم که همه بتوانند در آن شرکت کنند. این نظارت استصوابی که قبل از رحلت امام برقرار نبود باید کنار گذاشته شود و فقط افرادی ردصلاحیت شوند که در دادگاه حکمی برای شان صادر شده باشد. چون در شرایط کنونی خیلی از شایسته ها رغبتی به شرکت در انتخابات نشان نمی دهند.»

این پژوهشگر دینی ادامه داد: «عده ای که به خاطر تندروی و تحلیل های غلط از وقایع نزد مردم جایگاهی ندارند، با اصرار بر تداوم نظارت استصوابی این هدف را دنبال می کنند که رقیب را قبل از شروع رقابت از دور خارج کنند تا بلکه با رای هایی کم شمار بتوانند مجلس نشین شوند یا گزینه خود را به سمت ریاست جمهوری برسانند که این نوع رفتار آشکارا با مصالح نظام و مردم در تضاد است.» آیت الله موسوی تبریزی در پایان سخنانش گفته است: «تندروها در صورت رفتن به مجلس با دروغ، ریاکاری و تملق رفتار می کنند که معلوم است نمی توانند قانون های خوبی به تصویب برسانند.»