آرشیو پنج‌شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۴
سیاست
۲
رویداد

زرآبادی و آذری جهرمی یکدیگر را به مناظره دعوت کردند

زد و خوردهای آقای وزیر و خانم نماینده

جدال خانم نماینده و آقای وزیر از نخستین روزی آغاز شد که حسن روحانی، محمدجواد آذری جهرمی را به عنوان وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات به دهمین دوره مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. آن روزها بسیاری از اصلاح طلبان با یادآوری سوابق آذری جهرمی نسبت به معرفی این وزیر پیشنهادی اعتراض داشته و خواستار معرفی گزینه ای دیگر بودند ولی در این میان یکی از اعضای فراکسیون امید دست روی عملکرد جهرمی گذاشت و او را با سوابق غیرسیاسی اش به بار انتقاد گرفت. این گلایه های جناحی و آن انتقاد غیرجناحی به روحانی اما کارساز نشد تا امروز ردای جوان ترین وزیر دولت بر دوش آذری جهرمی باشد. از آن روز تاکنون حدود 2 سال گذشته ولی جدال آذری جهرمی، وزیر ارتباطات دولت دوازدهم و سیده حمیده زرآبادی، نماینده اصلاح طلب قزوین در مجلس دهم همچنان ادامه دارد.

نکته قابل توجه در این میان آن است که عمده انتقادات جهرمی از زرآبادی و بالعکس از طریق رسانه ها و شبکه های اجتماعی مطرح می شود؛ به این معنا که زرآبادی در مصاحبه ای مطلبی را علیه جهرمی مطرح می کند و جهرمی نیز در مقابل در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توییتر یا اینستاگرام پاسخی را همراه با ادعایی جدید علیه زرآبادی مطرح می کند. در تازه ترین دور این زد و خوردها، نماینده اصلاح طلب مجلس در جریان نشست خبری خود که در خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد از نقش یک رسانه حامی وزیر ارتباطات در ماجرای شرکت های ارزش افزوده یا «وس» سخن به میان آورد. او گفت:«از آقای جهرمی می خواهم در مورد شرکت های ارزش افزوده زیرمجموعه سایت انتخاب توضیح دهند. گزارشی به دستم رسیده که این شرکت ها برای مهر ماه مبلغ 534 میلیون درآمد داشته اند؛ حال از وزیر ارتباطات می خواهم یا این گزارش ها را رد کنند یا به آن پاسخ دهند.»

جدال توییتری

پس از این نشست خبری بود که برخی کاربران شبکه اجتماعی توییتر که زرآبادی، آنها را «نزدیک به آذری جهرمی» خوانده به انتقاد از اظهارات او پرداختند و زرآبادی را حامی تخلفات شرکت های خدمات ارزش افزوده معرفی کردند. حال آنکه این نماینده مجلس پیش از این انتقادات در جریان همین نشست خبری گفته بود که «آقای وزیر، نیاز به من و امثال من ندارد و آنقدر رسانه دارد که تا کورترین نقطه کشور هم حرف ایشان را خواهند شنید ولی حرف بنده را آن طور می شنوند که ایشان دوست دارند. بنده اعلام می کنم که می خواهم با تخلف شرکت «وس» مقابله کنم. آقای وزیر می گوید که صحبت عجیب یک نماینده در حمایت از تخلف! اینکه بخواهی جو روانی ایجاد کنی، منطقی نیست!»

زرآبادی همچنین به انتقاد از برخی حمایت های رسانه ای از وزیر ارتباطات پرداخت و تاکید کرد که «مردم می توانند فهرست رسانه های حامی وزارت ارتباطات را متوجه شوند.» اشاره او احتمالا به حذف خبر مربوط به سوالش از وزیر ارتباطات درباره نقش «ثنا اسدیان» در قراردادهای بیمه ای شرکت رایتل است که ساعتی پس از انتشار از خروجی دو خبرگزاری صاحب نام و نزدیک به جریان اصلاحات حذف شد. او همچنین از پرداخت مبالغی به برخی کاربران شبکه اجتماعی توییتر برای حمایت از وزیر ارتباطات انتقاد کرد و خواستار مشخص شدن محل این پرداخت ها شد.

پرونده سازی امنیتی؟

زرآبادی همچنین مدعی شد که پس از طرح سوال از آذری جهرمی درباره رصد هاتگرام و تلگرام طلایی، وزیر جوان با شورای نگهبان و شورای عالی امنیت ملی مکاتبه کرده و این دو نهاد به زرآبادی اعلام کرده اند که سوال مذکور «امنیتی» است. این ادعا تا لحظه نگارش این گزارش هرگز از سوی وزیر جوان تایید یا تکذیب نشده ولی نکته قابل توجه آن است که هاتگرام و تلگرام طلایی چندی پیش به دلیل سوءاستفاده از اطلاعات کاربران از گول پلی حذف شدند. با این حال اظهارات زرآبادی در نشست خبری مذکور به خانواده و نزدیکان جهرمی نیز رسد تا جایی که او از حقوق 69 میلیون تومانی «ثنا اسدیان» خواهرزن آذری جهرمی سخن به میان آورد.

این اظهارات از سوی جهرمی که این روزها به دلیل اعلام مبالغ کسر شده از حساب شان توسط شرکت های ارزش افزوده نامش به طور مداوم در توییتر به چشم می خورد، بی پاسخ نماند و او از این نماینده مجلس شورای اسلامی خواست تا با حضور در لایو شبکه اجتماعی اینستاگرام به ادعاهای خود پاسخ داده و اسناد مدنظرش را ارایه دهد. زرآبادی اما در مقابل به جای حضور در لایو اینستاگرام، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را به مناظره در حضور خبرنگاران در محل خبرگزاری فارس دعوت کرد. با این حال نکته قابل توجه در این میان آن است که جهرمی با توجه به طرح سوال زرآبادی باید در هفته های آتی درباره تخلفات نسبت داده شده به خواهرزنش در مجلس شورای اسلامی حاضر شود و همین مساله می تواند از نشستی با حاشیه های فراوان و البته روشنگرانه خبر دهد.