آرشیو پنج‌شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۴
سیاست
۳

گمانه زنی های انتخاباتی از حضور زاکانی تا فرجی دانا حکایت دارد

اصولگرایان؛ پازل انتخاباتی یا کلاف سردرگم؟

پازل انتخاباتی اصولگرایان برای اسفندماه 98 هر روز نامرتب تر می شود و از دل این آشفتگی، تکه های جدیدی سر بیرون می آورد. همین چند روز پیش بود که مهدی چمران از حلقه های اصلی شورای وحدت اعلام کرد که این شورا در بهترین وضعیت به سر می برد و هر روز بیش از دیروز به وحدت نزدیک تر می شود. این اظهارنظر هنوز جای خود را در بین تحلیل های سیاسی و انتخاباتی باز نکرده بود که این بار همه توجهات معطوف به اظهارات دبیرکل جبهه پایداری شد. «مرتضی آقاتهرانی» این بار در گفت وگویی با سایت رجانیوز که به رسانه نزدیک به این جبهه معروف است از اختلافاتی رونمایی کرد که تا آن روز، اصولگرایان سنتی تمام تلاش خود را به کار بسته بودند تا در همان محدوده اصولگرایی باقی بماند. از سوی دیگر ضد و نقیض ها درباره آمدن و نیامدن محمدباقر قالیباف و پالس هایی که از درون شورای وحدت به بیرون مخابره شد، نشان می داد که این بازی زمین دیگری هم دارد. اما همه ماجرا فقط همین ها نیست و درست نقطه استراتژیک اصولگرایان برای انتخابات یعنی «قم» این معادله را به یک معادله چند مجهولی تبدیل کرده و حالا صحبت ها درباره کاندیداهای این جریان در قم، خود کلافی است سر در گم.

زاکانی ضلع سوم قم

«شورای هماهنگی وحدت اصولگرایان» همان اتاق فرمانی است که رسم الخط انتخابات در قم را تعیین می کند و از خردادماه 98 ساز و کارش تحت عنوان «جبهه اصولگرایان قم» جنبه قانونی پیدا کرد. البته تا انتخابات پیش، لیستی که این شورا ارایه می کرد، لیستی بود که با هماهنگی «جامعه مدرسین حوزه علمیه قم» ارایه می شد و اتفاقا حضور علی لاریجانی میان کاندیداهای قم نشان از حمایت جامعه مدرسین از لاریجانی داشت؛ وگرنه در همان دوران هم لیست مورد حمایت این شورا یک لیست 3 نفره از امیرآبادی، ذوالنوری و آشتیانی بود که آشتیانی به دلیل کبر سن امکان شرکت در انتخابات را نداشت. ماحصل آن انتخابات شد نمایندگی لاریجانی ، امیرآبادی و ذالنوری.

حالا از آن زمان 4 سال می گذرد و حرف و حدیث ها گویای آن است که «شورای هماهنگی اصولگرایان قم» دیگر نمی خواهد منتظر رخصت جامعه مدرسین باشد و تصمیم دارد لیست خودش را ارایه کند. از آنجا که خط مشی این جریان با طیف اصولگرایان سنتی مرزبندی دارد، برای اسفندماه 98 به دنبال جایگزینی برای علی لاریجانی است و می خواهد از مهره هایی نزدیک به تفکر خود استفاده کند؛ همین مساله موجب شد تا زمزمه هایی درباره کاندیداتوری علیرضا زاکانی، عضو شورای مرکزی «جمعیت رهپویان» و نماینده ادوار مجلس مطرح شود. ضد و نقیض ها در این رابطه مطرح بود تا اینکه دیروز خبرگزاری فارس نوشت: «موضوع تصمیم زاکانی برای کاندیداتوری از قم را از حجت الاسلام سیدمحمدصادق کاظمی، عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی جویا شد که او صحت آن را تایید کرد.» آن طور که گفته می شود ماجرای کاندیداتوری زاکانی از قم آنقدر جدی است که حتی در رای گیری که در شورای هماهنگی اصولگرایان قم صورت گرفته است، علیرضا زاکانی توانسته رای اول و حتی پیش از امیرآبادی و ذوالنوری را به دست بیاورد.

معمای کاندیداتوری لاریجانی

هرچه باشد 12 سال ریاست مجلس در دستان نماینده قم موضوعی نیست که بتوان نسبت به آن بی اعتنا بود و مسلم است که در دایره اما و اگرها درباره انتخابات سال 98 بودن یا نبودن لاریجانی می تواند معادلات سیاسی را تغییر دهد؛ موضوعی که حداقل در تحلیل های چند ماه اخیر از آن به عنوان تردید لاریجانی درباره قم یا تهران ارایه می شد. درست در میان اخبار رنگارنگی که در این راستا در فضای مجازی و رسانه ای قد علم می کند خبر دیگری به گوش می رسد که فارغ از صحت یا کذب بودنش کمی عجیب و غریب به نظر می رسد.

یک خبر عجیب: لاریجانی با «دانا» می آید!

درست در زمانی که اغلب شنیده ها حکایت از آن داشت که علی لاریجانی در این دور از انتخابات از تهران کاندیدا شود چندی پیش یکی از نمایندگان نزدیک به علی لاریجانی گفته بود، رییس مجلس در این دور از انتخابات بار دیگر از قم پا در گود انتخابات بگذارد اما با یک تفاوت و آن، اینکه لاریجانی می خواهد در لیست جداگانه ای قرار بگیرد و آن فرد دیگری که قرار است کنار لاریجانی به عنوان کاندیداهای مجلس معرفی شود، کسی نیست به جز «رضا فرجی دانا».فرجی دانا که در دولت اول حسن روحانی به عنوان وزیر علوم در میان اعضای کابینه دولت یازدهم حاضر شد، حالا ظاهرا قرار است از زادگاهش به عنوان کاندیدای مجلس وارد عرصه سیاست و قانونگذاری شود. هر چند او از بهارستان خاطره خوشی ندارد و تنها پس از 7 ماه سکانداری اش در وزارت علوم با استیضاح مجلس نهم مواجه شد اما این شنیده ها حکایت از آن دارد که شاید قرار است او این بار ردای نمایندگی به تن کند. البته ناگفته نماند آنچه درباره لیست مشترک لاریجانی و فرجی دانا مطرح می شود، نمی تواند از یک گمانه زنی انتخاباتی فراتر برود؛ چرا که حتی خبر حضور علی لاریجانی در انتخابات 98 خود بسیار محل بحث است و برخی دورنمای 1400 را برای او مدنظر دارند و همین مساله گمانه زنی ها درباره قرار گرفتن فرجی دانا و علی لاریجانی را بیش از پیش با اما و اگر مواجه می کند. آن هم در شرایطی که این ادعا از جانب یک نماینده مجلس نزدیک به علی لاریجانی مطرح شده و عجیب تر آنکه در حالی که از خود به عنوان نفر سوم این فهرست خبر داده بود، چند روز بعد خلاف ادعای اولیه اش به «اعتماد» گفت که از پایتخت وارد رقابت خواهد شد. خبری که همزمان ادعای اولیه درمورد کاندیداتوری فرجی دانا را نیز بیش از پیش زیرسوال می برد.

معادله کاندیداتوری قالیباف و سخنگویی پیرهادی

«محسن پیرهادی سخنگوی شورای وحدت شد»؛ همین یک جمله کافی بود تا ذهن ها بار دیگر متوجه اخبار یک هفته پیش درباره حضور قالیباف در انتخابات مجلس یازدهم شود. هر چه باشد محسن پیر هادی از اعضای شورای شهر چهارم یکی از همان چهره هایی است که در حلقه یاران قالیباف قرار می گیرد و این حضور نمی تواند خیلی هم بی ارتباط با گمانه زنی هایی باشد که در این روزها به گوش می رسید.

کافی است برای پیدا کردن قطعه گم شده این پازل به صحبت های اخیری که اصولگرایان به زبان می آوردند، نگاهی بیندازیم. مرتضی طلایی از چهره های نزدیک به محمدباقر قالیباف چندی پیش درباره احتمال ورود قالیباف به انتخابات مجلس گفته بود: «برداشت شخصی من این است که در صورت نامزدی در انتخابات، ایشان از حوزه انتخابیه تهران به مجلس ورود کنند.» پس از این اظهارنظر نوبت یکی دیگر از اعضای حلقه قالیباف رسید؛ محسن پیرهادی، دبیرکل جبهه پیشرفت و عدالت که قالیباف را در مقام پدر معنوی خود می شناسد، گفت: «تصمیم شخصی آقای قالیباف، حضور موثر در صحنه انتخابات مجلس و استفاده از ظرفیت سیاسی و اجتماعی خود برای ورود جوانان شایسته به مجلس است. برداشت شخصی من این است که ایشان از حوزه انتخابیه تهران به مجلس ورود کنند.»پس از این اظهارنظر پیرهادی، سیدحسین نقوی حسینی، نماینده اصولگرای مجلس و سخنگوی فراکسیون اصولگرایان ولایی درباره احتمال ورود قالیباف به انتخابات به خبرآنلاین می گوید: «مجموعه ای از نیروهای اصولگرا درخواست دارند که ایشان وارد صحنه انتخاب مجلس شوند. رایزنی ها انجام گرفته و گفت وگوها هم با ایشان صورت گرفته است. بالاخره ایشان شخصیت کشوری هستند، مدیر اجرایی موفقی است و کارنامه خوبی داشته است. حتی در جریان اصولگرایی مدیریت و رفتار خوبی داشتند، مثلا در انتخابات ریاست جمهوری به نفع آقای رییسی کنار رفتند که از خود گذشتگی بالایی بود که ایشان انجام داد. تا آنجا که مطلعم مذاکراتی با آقای قالیباف صورت گرفته تا در انتخابات مجلس شرکت کرده و کاندیدا شود.» درست چند روز پس از این حرف و حدیث ها، باز «محسن پیرهادی» به عنوان سخنگوی شورای وحدت انتخاب می شود؛ موضوعی که این پالس را مخابره می کند که پیرهادی به عنوان گزینه قالیباف یا بهتر بگوییم سهمیه او در این شورا به عنوان سخنگو معرفی می شود تا رضایت شهردار اسبق پایتخت برای پذیرش سرلیستی فهرست انتخاباتی اصولگرایان پایتخت جلب شود.

همزمان اما مهدی چمران از حلقه های اصلی در شورای وحدت در این رابطه به خبرآنلاین گفته است: «بحث کاندیداتوری و مصادیق تا به حال مطرح نشده و انتخاب آقای پیرهادی به عنوان سخنگو هیچ ارتباطی به این موضوع ندارد» او کنایه ای هم به طرح «سرا» اصلاح طلبان می زند و می گوید: «اساسا بحث مصادیق قرار نیست در شورای وحدت مطرح شود بلکه از دل مردم به دست می آوریم کاری که بعد از مدت ها تازه افراد دیگر به این موضوع رو آورده اند لذا ما کسی را کاندیدا می کنیم که اقبال مردم را در پس خود داشته باشد و انتخاب آنها با هرکسی باشد ما از آن گزینه استفاده می کنیم.»