آرشیو شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۸
سیاست
۶

آینه

دنیای اقتصاد: پرسش هایی از منتقدان اقتصاد آزاد

امیر سلیمی: از وضعیت امروز اقتصاد ایران کمتر کسی راضی است و اقتصاددانان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. طرفداران بازار آزاد تلاش کرده اند نقشه راه اصلاحی خود را بر اساس این پارادایم ترسیم کنند. اما منتقدان می گویند پیشنهادهای آنان نه تنها راهگشا نیست، بلکه به زیان عموم مردم است. به جهت بازشدن فضای بحث و گفت وگو پیشنهاد می شود منتقدان بازار آزاد به این پرسش ها پاسخ دهند. شاید پاسخ به این پرسش ها کمک کند فضای مبهم کنونی که عمدتا به سمت اتهام زنی حرکت کرده است، کمی شفاف تر شود... طبیعتا در بیان حمایت از گروه های کم درآمد، مبارزه با فساد و صیانت از ثروت عمومی سخن همگان است. حتی برخی مفسدان نیز می توانند شعار مبارزه با فساد و رانت بدهند. آنچه می تواند سره را از ناسره تمییز دهد پاسخ به این است که کدام نظام می تواند این اهداف را به صورت حداکثری محقق کند... البته امکان دارد برخی خود را طرفدار بازار معرفی کنند و بگویند چون دستیابی به شرایط بازار رقابت کامل غیرممکن است، با این مکانیزم مخالف هستند یا با استناد به آمارتیاسن بگویند «در یک ساخت توسعه نیافته سخن از بازار، اسم رمز مناسبات مافیایی است». فارغ از چارچوب و فرضیاتی که آمارتیاسن ذیل آنها سخن گفته، خوب است منتقدان پاسخ دهند در این ساخت رانتی چه پاسخی باید به سوال های مورد اشاره داد و چگونه باید عمل کرد؟ در پایان دوستداران وطنی آمارتیاسن به این جمله نقل شده در کتاب توسعه یعنی آزادی نیز دقت داشته باشند؛ در غیبت آزادی (که آزادی اقتصاد نیز جزء مهمی از آن است) دو اتفاق قطعا رخ می دهد: «منافع گروه اندک» و «زیان اکثریت مردم».

ایران: فیشینگ و  ارزش افزوده دو سوی کلاهبرداری از مردم

امیر ناظمی: فیشینگ، سایت ها و صفحه های اینترنتی جعلی هستند که سعی می کنند از طریق فریب کاربران اطلاعات مربوط به نام کاربری یا گذرواژه (یا همان پسورد) یا اطلاعات مربوط به کارت بانکی را به دست آورند... برای مقابله با فیشینگ چند راه حل موازی باید مورد توجه قرار گیرد؛ مثلا افزایش دانش کاربران برای توجه به نام صفحه ها و عدم خرید از سایت ها و صفحات غیرمعتبر گرفته تا توجه به علامت نماد الکترونیک یکی از مهم ترین اقدامات است. به صورت موازی لازم است تا بانک ها به صورت مداوم صفحات جعلی را شناسایی و پایش کنند. راه حل های فنی مانند ابزارک های نصب شده بر مرورگرها یا دیواره آتش یا ابزارهای شناسایی ایمیل های اسپم نیز در این امر کاربردهایی کلیدی دارند... اگرچه ماموریت سازمان فناوری اطلاعات به صورت مستقیم شناسایی و مسدودسازی این صفحات نیست و این امر در حیطه وظایف پلیس فتا و بانک ها است؛ اما بیشترین شناسایی و مسدودسازی را ما در سازمان فناوری اطلاعات و مرکز ماهر انجام داده ایم. در شش ماهه نخست 857 سایت فیشینگ شناسایی و مسدودسازی شده اند؛ یعنی روزانه بیش از پنج صفحه جعلی توسط کلاهبرداران ایجاد می شود و باید به صورت مداوم این صفحات شناسایی و پس از آن مسدود شوند... در مجموع کمتر از 10 مورد (یعنی کمتر از یک درصد) از این موارد در شبکه های اجتماعی منعکس شده است و توسط کاربران به ما هشدار داده می شود و 99 درصد دیگر را به صورت مداوم شناسایی و مسدود می کنیم. اما نکته قابل توجه آن است که ما در مرکز ماهر 95 درصد از موارد شناسایی و مسدودسازی را از طریق همکاری بین المللی با مراکز CERT دنیا انجام می دهیم. به صورت متقابل هم مراکز مشابه در کشورهای دیگر پس از شناسایی به ما اطلاع می دهند و هم ما این کار را برای آنها انجام می دهیم.

کیهان: لطفا حرفه ای تر تحریف کنید!

محمدصرفی:... تحریف تاریخ البته مسئله عجیب و غریبی نیست اما اینکه برخی وقایع یکی دو سال اخیر را تحریف که نه، 180 درجه وارونه کنند جای تامل دارد. مدتی است که دولتمردان در دفاع از خود و کارنامه شان که چیزی جز برجام در آن نیست می گویند اوضاع مملکت در پسابرجام بسیار گل و بلبل بوده و اگر بدشانسی نمی آوردیم و ترامپ از توافق خارج نمی شد، کشور گلستان می شد! اخیرا تکمله ای هم به این داستان کذایی افزوده اند و می گویند اصلا این وضعیت تقصیر رقبای داخلی است که اعتراضات دی ماه 96 را به وجود آوردند و باعث شدند ترامپ از برجام خارج شود!.. درزگرفتن برخی مسائل جزئی یا افزودن مقداری ادویه به یک روایت را می توان به حساب ضعف حافظه و نسیان گذاشت اما اینکه نامه معروف چهار وزیر درباره وضعیت اقتصادی کشور نادیده گرفته شود، عادی نیست... می گویند کسی که چیزی ندارد، چیزی هم برای ازدست دادن ندارد. از دولتی که دچار بن بست گفتمانی شده و باغ سیب و گلابی اش جز خار به بار نیاورده است، انتظار می رفت در دو سال باقی مانده از عمر خود، سعی در جبران خسارت ها و خدمت به مردم کند اما این روند و اظهارات نشان می دهد برای آنکه وانمود کنند زمین نخورده اند، می خواهند تا 1400 سینه خیز بروند.