آرشیو شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۸
جهان
۷

خبر

طرح پنتاگون  برای میدان های نفتی سوریه

پس از تصمیم غیرمنتظره رئیس جمهوری ایالات متحده درباره خروج نظامیان آمریکایی از شمال و شرق سوریه، ظاهرا سیاست واشنگتن درباره این منطقه چرخش جدیدی پیش رو دارد. اشپیگل آنلاین روز گذشته به نقل از چند رسانه آمریکایی گزارش داده که وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) طرحی برای اعزام مجدد نیروهای نظامی به شرق سوریه در دستور کار دارد. هدف از این طرح حفاظت از میدان های نفتی در شرق سوریه عنوان می شود. نشریه نیوزویک به نقل از یک مقام ارشد پنتاگون می گوید نیروهای آمریکایی که قرار است به شرق سوریه اعزام شوند، شامل دست کم 30 تانک و صدها نظامی خواهند بود. ظاهرا کاخ سفید هنوز طرح پنتاگون را تایید نکرده است. با این همه شبکه «سی ان ان» می گوید اعزام نظامیان آمریکایی به شرق سوریه قرار است «تقریبا خیلی زود» انجام شود. شمال و شرق سوریه در کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه قرار دارد که در مبارزه با گروه های تروریستی به ویژه گروه داعش از مهم ترین متحدان واشنگتن بوده اند. بنابر گزارش ها پس از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه تعداد کمی از نظامیان آمریکا برای کمک به کردهای سوری در حفاظت از میدان های نفتی در منطقه مانده اند که با طرح پنتاگون قرار است تقویت شوند.

یک مقام ارشد پنتاگون روز پنجشنبه به نیوزویک گفت هدف تقویت نیروهای آمریکایی در شرق سوریه جلوگیری از تسلط تروریست های داعش و «دیگر بازیگران بی ثبات کننده» بر میدان های نفتی است. تاکنون از تعداد دقیق نظامیانی که قرار است همراه با تانک های آمریکایی به شرق سوریه فرستاده شوند، اطلاعی در دست نیست. تعدادی از رسانه های آمریکا برآورد کرده اند که برای آماده سازی زیرساخت های لازم، ازجمله سوخت رسانی و حفاظت از این تانک ها احتمالا وجود هزار سرباز ضرورت خواهد داشت. درهمین حال، «فاکس نیوز» گزارش داد که هدف از این کار دور نگه داشتن تروریست های داعش، دولت سوریه و شبه نظامیان متحد آن از میدان های نفتی است.

تلاش جدید ترامپ برای مقابله  با روزنامه های منتقد

ظاهرا کاسه صبر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از گزارش های انتقادی و افشاگرانه دو روزنامه معروف نیویورک تایمز و واشنگتن پست لبریز شده و کاخ سفید برای ضربه زدن به این دو نشریه طرحی در دستور کار دارد. دولت آمریکا قصد دارد با تهیه دستورالعملی برای تمام اداره های دولتی فدرال مانع تمدید دوره اشتراک این دو روزنامه شود.

«تاگس شاو»، وب سایت کانال یک تلویزیون آلمان به نقل از سخنگوی کاخ سفید، استفانی گریشام نوشت که این کار «صرفه جویی قابل توجهی» در هزینه مالیات دهندگان به میزان صدها هزار دلار خواهد بود. نیویورک تایمز و واشنگتن پست از مشهورترین نشریات باکیفیت ایالات متحده به شمار می روند و در سطح بین المللی نیز از اعتبار زیادی برخوردارند.

چهل وپنجمین رئیس جمهوری آمریکا همواره به رسانه های منتقد، به ویژه به این دو روزنامه مهم آمریکایی به شدت تاخته و آنها را به جعل خبر و نشر گزارش های دروغ متهم کرده است. او روز دوشنبه در گفت وگو با «فاکس نیوز»، از معدود رسانه های مورد علاقه اش گفته بود که کاخ سفید دیگر تمایلی به دریافت این دو روزنامه ندارد. دونالد ترامپ ماه گذشته این دو روزنامه معتبر آمریکایی را «دشمنان مردم» خوانده بود. همکاران دولت گفته اند که دریافت نسخه های چاپی نیویورک تایمز و واشنگتن پست در کاخ سفید متوقف شده اما دسترسی به نسخه آنلاین آنها هنوز ممکن است. جاناتان کارل، رئیس انجمن خبرنگاران کاخ سفید می گوید اطمینان دارد که گزارشگران نیویورک تایمز و واشنگتن پست همچنان به کار خود در مسیر روزنامه نگاری باکیفیت ادامه خواهند داد و برای آنها اهمیتی ندارد که ترامپ اعتراف کند آثار آنها را مطالعه می کند. او می افزاید بی اعتنایی به فعالیت رسانه های آزادکار تولید خبر را متوقف نمی کند و گزارشگران را از اینکه به افکار عمومی اطلاع رسانی کنند و صاحبان قدرت را به پاسخ گویی وادارند، بازنمی دارد. در واکنش به اتهام تکراری دروغ پراکنی به رسانه های مستقل توسط دونالد ترامپ، رسانه های منتقد متقابلا او را متهم می کنند که بزرگ ترین رواج دهنده و منتشرکننده خبرهای جعلی و دروغین است. بر پایه راستی آزمایی های روزنامه واشنگتن پست، ترامپ در حدود هزار روز نخست حضور خود در کاخ سفید 13 هزار و 435 مورد اظهارات خلاف واقع و گمراه کننده داشته است. تاکنون مدیران و مسئولان نیویورک تایمز و واشنگتن پست به طرح کاخ سفید برای خاتمه دادن به اشتراک این دو روزنامه در اداره های دولتی واکنشی نشان نداده اند و مشخص نیست چنین کاری به لحاظ حقوقی و عملی قابل اجرا باشد.