آرشیو شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۸
جهان
۷

رویداد

تدابیر امنیتی ویژه در اطراف کاخ بعبدا

لبنانی ها روز گذشته برای نهمین روز متوالی به تظاهرات خود علیه وضعیت اقتصادی کشور ادامه دادند. در همین حال منابع از استقرار ارتش و اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در اطراف کاخ ریاست جمهوری بعبدا خبر دادند.

استعفای وزیر ژاپنی به خاطر خربزه

وزیر جدید تجارت ژاپن پس از متهم شدن به نقض قانون انتخابات استعفا کرد. به گزارش رسانه ها، اسشو سوگاوارا به برخی از رای دهندگان در توکیو خربزه، پرتقال، خاویار و شاه انگبین گران قیمت هدیه داده است. همچنین گفته شده که سوگاوارا مبلغ 20 هزار ین ژاپن را به عنوان «عرض تسلیت» به خانواده یکی از حامیانش که فوت کرده بود پیشنهاد داده بود.

اخراج غیرقانونی پناه جویان سوری

سازمان عفو بین الملل از اخراج غیرقانونی صدها پناه جوی سوری از ترکیه خبر داده و آنکارا این اتهام را رد می کند. ترکیه ادعا می کند صدها هزار شهروند سوریه داوطلبانه و به میل خود به کشورشان بازگشته اند. همچنین هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، اعلام کرد که برای گفت وگو درباره برقراری آتش بس دائمی در شمال سوریه به ترکیه سفر می کند. او تصریح کرد که درباره وضعیت پناه جویان سوری باید گفت وگوهای بیشتری با مقامات سیاسی ترکیه انجام گیرد.

ادامه تظاهرات در شیلی

در شیلی بار دیگر شمار زیادی از مردم علیه دولت دست به تظاهرات زدند. آنها اصلاحات سباستین پینیرا، رئیس جمهوری این کشور را ناکافی می دانند. پلیس با گاز اشک آور و خودروهای آب پاش به مقابله با تظاهرکنندگان برآمد و آنها نیز به سوی ماموران سنگ پرتاب کردند.

اعزام پلیس نظامی روس به سوریه

در ادامه تحولات سوریه، 300 نیروی نظامی روسیه وارد این کشور شدند. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه در اطلاعیه ای، وظیفه 300 نیروی پلیس تازه وارد به سوریه را گشت زنی در مناطق خاص حفاظت شده و کمک به یگان های نظامی نیروهای سوریه دموکراتیک برای عقب نشینی تا عمق 30 کیلومتری از مرز ترکیه اعلام کرد.

توافق بر سر تولید پهپاد

با گسترش استفاده از پهپاد در کشورهای مختلف به عنوان یک جایگزین مناسب و کم هزینه جنگنده های گران قیمت، اکنون هند و آمریکا تصمیم گرفته اند در تولید پهپادها و توسعه تکنولوژی مبارزه با پهپاد با یکدیگر همکاری کنند.

تکیه مورالس بر کرسی ریاست جمهوری

کمیسیون ملی انتخابات بولیوی، اوو مورالس، نامزد چپ گرای حزب «جنبشی برای سوسیالیسم» را با کسب 47.07 درصد آرا پیروز انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد. مخالفان اوو مورالس به دنبال تغییر ناگهانی در نتیجه آرای شمارش شده انتخابات روز یکشنبه و تاخیر در روند شمارش آرا در شهرهای اصلی بولیوی تظاهرات کرده بودند.

آغاز رایزنی گانتس

رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، «بنی گانتس»، رئیس ائتلاف «آبی و سفید» را مامور تشکیل کابینه جدید این رژیم کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی اسرائیل در این ماموریت ناکام ماند.

جنجال در پی انتشار عکس اردوغان

انتشار تصویر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روی جلد مجله لوپوئن فرانسه که از مشهورترین مجلات فرانسوی است و توصیف او به عنوان «دیکتاتور» خشم ترکیه را برانگیخت.

پیشنهاد کره شمالی برای مذاکره

دولت پیونگ یانگ اعلام کرد: کره شمالی به کره جنوبی اطلاع داده که می خواهد درباره مدرن سازی تاسیسات ساخته شده توسط سئول در منطقه گردشگری کوهستانی کومگانگ گفت وگو کند؛ منطقه ای که سمبل مهم همکاری میان دو کره محسوب می شود.

دومین روز نشست وزرای دفاع ناتو

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفت که وزرای دفاع این ائتلاف روز گذشته در دومین روز از نشست خود در بروکسل درباره چگونگی تقویت وضعیت دفاعی و بازدارندگی مذاکره خواهند کرد. او پیش از این نشست گفت: متحدان پنج سال متوالی است که رشد واقعی در بودجه دفاعی داشته اند، اما ما باید به تلاش هایمان ادامه دهیم.