آرشیو پنج‌شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۳
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

حاشیه های تازه بر بیانیه موسوم به 200 نفر!

دم خروس از بی بی سی بیرون زد!

بیانیه موسوم به 200 نفر، طی چند روز گذشته دچار حاشیه های تازه شد!

به گزارش خبرنگار کیهان، امرالله احمد جو بیانیه یاد شده را یک بازی و سرگرمی دانست و با تاکید بر پس گرفتن امضایش گفت که احتمال سیاسی کاری وجود دارد!

فرید فرخنده کیش یکی دیگر از امضاکنندگان نیز نسبت به محتوای بیانیه اعتراض داشت و تبدیل بیانیه صنفی به سیاسی را مذمت نمود! اما آن گونه که کیهان خبر داده بود عامل اصلی نوشته شدن و صدور بیانیه یعنی (م. آ. ا)-  یک مستندساز درجه سه و هوادار یکی از محکومان امنیتی-  در واکنش به اعتراضهای صورت گرفته به بیانیه، با بی بی سی فارسی درد دل کرد! گفتنی است در هفته جاری بیانیه ای سیاسی-  سینمایی موسوم به بیانیه 200 نفر در مذمت ممیزی و ادعای نبود امنیت شغلی در سینما منتشر شد که بلافاصله با استقبال تعدادی از رسانه های معاند و تجزیه طلب مانند ایران اینترنشنال و بی بی سی فارسی و ایران فردا، گویا نیوز، صدای اسرائیل و... رو به رو شد. در این بیانیه که ادعا می شود به امضای «سینماگران» رسیده است تعداد زیادی از نام ها شناخته شده نیستند و برخی نام ها نیز هویت سینمایی ندارند. بیانیه یاد شده درست زمانی منتشر شد که حرف و حدیثها درباره توقیف فیلم ضد ملی و ضد دینی خانه پدری بالا گرفته بود. بیانیه چنان مضحک و متظاهر بود که بی بی سی فارسی نیز در نقد برخی امضا کنندگان وارد شد و آنان را بهره مند از رانت های دولتی توصیف کرد!

وزارت اطلاعات: همکاری با شورای فرهنگی انگلیس ممنوع است

وزارت اطلاعات با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد:هرگونه همکاری با شورای فرهنگی انگلیس ممنوع بوده و پیگرد قضایی خواهد داشت.

متن این اطلاعیه به این شرح است: به اطلاع مردم شریف ایران و جامعه فرهنگی نخبگان و فرهیختگان کشور می رساند؛ کشور انگلیس که سابقه طولانی در نفوذ، شبکه سازی و جریان سازی در کشورهای مختلف دارد قصد اجرای پروژه ای با هدف شبکه سازی فرهنگی را داشت؛ پروژه مذکور با محوریت و مسئولیت شورای فرهنگی انگلیس موسوم به «بریتیش کانسیل» در حال اجرا بود و شامل تعدادی از نخبگان و عناصر فعال در عرصه های آموزشی و فرهنگی می گردید که از ابتدا تحت رصد سربازان گمنام امام زمان(عج) قرار گرفته و با اقدام به موقع از عملیاتی شدن و تحقق اهداف انگلیس در شبکه سازی و نفوذ در حوزه های آموزشی ممانعت به عمل آمد. همانگونه که قبلا سخنگوی محترم قوه قضائیه اعلام کرده بودند، هرگونه همکاری با شورای فرهنگی انگلیس ممنوع بوده و پیگرد قضایی خواهد داشت.

سازمان سینمایی طاغوتی ها را سینماگر شناخت!

سازمان سینمایی در پایگاه تاریخ نگاری خود خواننده کاباره ای و معشوق اشرف پهلوی را به عنوان سینماگر شناسایی کرد.

این سازمان در حالی فائقه آتشین مشهور به گوگوش و بهروز وثوقی و... را به عنوان اهالی سینما مطرح و نام آنها را ترویج می کند که در کارنامه این افراد نقش مخرب فرهنگی و اخلاقی؛ کاملا بدیهی و غیرقابل کتمان است.

در حال حاضر خواننده کاباره ای بطور خاص علیه هویت و باور مردم ایران مشغول به فعالیت است و مدتی پیش به یکی از مقدسات اهانتی وقیحانه کرد.

هنرمند عرصه دوبله و رادیو درگذشت

بیژن علی محمدی پیشکسوت دوبله و رادیو روز سه شنبه به دلیل عارضه قلبی درگذشت.

به گزارش خبرنگار کیهان، علی محمدی در هر دو عرصه دوبله و رادیو خوش درخشید. از جمله کارهای فراموش نشدنی وی، گویندگی در نقش حضرت امام خمینی(ره) و آیت الله محمود طالقانی و... در سریال معمای شاه بود. پیکر این هنرمند دیروز از مقابل مسجد بلال صدا و سیما تشییع گردید و در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد. بخش ادب و هنر درگذشت این هنرمند را به جامعه هنری کشورمان و بخصوص همکاران وی در دوبله و رادیو تسلیت می گوید.

تولید مستند خاطرات عکاس پرواز انقلاب از پاریس تا تهران

مستند«از ایفل تا آزادی»با هدف مرور حوادث انقلاب اسلامی ایران از نگاه عکاس فرانسوی در شبکه پرس تی وی رسانه ملی تولید می شود.

به گزارش خبرنگار کیهان, این مستند به تهیه کنندگی امیر فکری و کارگردانی اسلام فتحی، طی همراهی با «میشل ستبون» عکاس فرانسوی به مرور خاطرات وی از حضورش درایران و ثبت وقایع پیرامون پیروزی انقلاب اسلامی می پردازد. وی از اوایل شروع نهضت انقلاب اسلامی در ایران به پوشش تظاهرات در تهران و قم پرداخته و تا قائله کردستان حدود 30 هزار عکس سیاه وسفید و رنگی تهیه کرده است. او دراین مستند به بیان خاطرات خود از همراهی با حضرت امام خمینی(ره) از نوفل نوشاتو تا هنگام ورود به ایران دربهمن ماه سال 57 می پردازد.

دادستانی: رئیس سازمان سینمایی باید پاسخگوی اقداماتش درباره اکران خانه پدری باشد

دادسرای عمومی و انقلاب تهران طی بیانیه ای اعلام کرد: رئیس سازمان سینمایی کشور در خصوص نمایش فیلم خانه پدری وظیفه قانونی خود را رعایت نکرده است و اصلاحات را منطبق با آیین نامه موصوف انجام نداده و در نتیجه باید پاسخگوی اقدامات خود باشد.

در بیانیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره توقیف اکران فیلم سینمایی خانه پدری آمده است: تولیدکنندگان آثار فرهنگی و هنری همواره مورد احترام بوده و دارای حقوق قانونی هستند. قوه قضائیه نیز بر این مبنا سعی بر هم افزایی و توسعه خدمات آنها به مردم و میهن عزیزمان دارد. در عین حال در خصوص توقف و جلوگیری از ادامه نمایش فیلم خانه پدری همچنان که در بیانیه قبلی دادستانی تهران تاکید شد و هرچند درخواست های مردمی از دادستانی برای ورود به موضوع از ابتدای نمایش فیلم خانه پدری وجود داشت و با ورود دادستانی به موضوع تاکنون صرفا شکلی و نه محتوایی بوده است. بر حسب گزارش مراجع نظارتی مشعر بر عدم اعمال اصلاحات لازم برای پخش فیلم از ادامه نمایش آن جلوگیری شد. دادستانی تهران افزوده است: صائب بودن نظر بخش های مسئول درخصوص صدور پروانه ساخت و نمایش مورد قبول و احترام دستگاه قضایی است منتهی حسب گزارش های واصله روال قانون در اکران این فیلم به طور کامل طی نشده است زیرا: 1- از سال 1390 تقاضا برای نمایش این فیلم به جریان افتاده و چندین نوبت در سال های متوالی در شورای پروانه نمایش مورد بحث و بررسی قرارگرفته ولی هیچ گاه شورای مذکور با اکران آن بدون قید و شرط موافقت نکرده است که این شروط صریحا در صورتجلسات شورای نمایش قید شده است. 2- در مصوبه اخیر شورای صدور پروانه نمایش، پخش فیلم مذکور مورد تایید تمام اعضاء قرار نگرفته بلکه 5 نفر از 9 نفر نحوه اکران را متوجه رئیس سازمان سینمایی کشور کرده اند. 3- شورای نمایش، علی القاعده حق واگذاری مسئولیت را به یک نفر نداشته و می بایست به وظیفه قانونی خود به شرح مذکور در ماده 3 آیین نامه نظارت بر نمایش فیلم و صدور پروانه مورخ 19 مرداد سال 82 مصوب هیئت وزیران عمل می کرد. 4- مطابق بند 11 ماده 3 آیین نامه مذکور «نشان دادن صحنه هایی از جزئیات قتل، جنایت، شکنجه و آزار به نحوی که موجب ناراحتی بیننده و بدآموزی شود ممنوع است» که این مقرره قانونی را نه آن تعداد از اعضای شورای نمایش (5 نفر) که امضاء کرده اند رعایت کرده و نه رئیس سازمان سینمایی کشور. 5- در مصوبه اخیر، شورای صدور پروانه نمایش شروط اکران و نمایش فیلم را مستند به مصوبه قبلی شورا در سال 1393 کرده و این در حالی است که مصوبه سال 1393 نمایش این فیلم را مشروط به الف: درج قید سنی مخاطب (بالای 16 سال) ب: تعدیل تماس های بدنی ج: نمایش محدود فیلم صرفا جهت پخش در هنر و تجربه می کند. دادسرای عمومی و انقلاب تهران در پایان تاکید کرده است: در نتیجه شروط یاد شده در مصوبه اخیر کامل رعایت نشده، مضافا مصوبه شورای نمایش در سال 1393 نیز نصاب قانونی اعضاء را نداشته است و نمی توانسته مستند قرار گیرد. بنا به مراتب مذکور رئیس سازمان سینمایی کشور در خصوص نمایش فیلم خانه پدری وظیفه قانونی خود را به شرح موارد فوق رعایت نکرده است و اصلاحات را منطبق با آیین نامه موصوف انجام نداده و در نتیجه باید پاسخگوی اقدامات خود باشد.