آرشیو پنج‌شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۴
اقتصاد
۶

پیدا و پنهان

جمعیت جهان را یارانه دادیم

تاکنون 104 مرحله یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی با مبلغ ثابت طی حدود 10 سال گذشته پرداخت شده و همواره بالای 90 درصد ایرانی ها در لیست سازمان هدفمندی یارانه ها برای دریافت یارانه نقدی قرار داشته اند. اعلام ایزدی، مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها از این حکایت دارد که طی این سال ها حدود هشت میلیارد نفر یارانه نقدی دریافت کرده اند. البته این هشت میلیارد همواره افراد ثابتی نبوده اند و برخی از آنها به دلایل مختلف یا از لیست کنار رفته اند یا حذف شده اند، در عین حال که افراد جدید به ویژه به دلیل تولد به جمع یارانه بگیران اضافه شده اند.

عدم نیاز به ثبت سفارش 76 قلم کالا در مناطق آزاد

عدم نیاز به ثبت سفارش 76 قلم تعرفه مواد اولیه تولیدی و واسطه ای ماشین آلات و تجهیزات برای واحدهای مستقر در مناطق آزاد و ویژه ابلاغ شد. در فهرست این 76 قلم کالا نام میعانات گازی نیز که ایران خود یکی از صادرکنندگان آن است؛دیده می شود.

راه اندازی سامانه ای برای افشای دارایی منجمد بانک ها

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی از رونمایی سامانه مربوط به اطلاعات بنگاه ها، املاک و اموال منجمد قابل واگذاری بانک های کشور در پایان هفته وحدت، مصادف با میلاد پیامبر گرامی اسلام خبر داد. او اضافه کرد: تاکنون اطلاعات مربوط به تعداد 12 هزار مورد از دارایی های قابل واگذاری بانک ها در این سامانه به ثبت رسیده و این فرآیند به سرعت در حال تکمیل است.

صادرات امریکا به ایران 61.4 میلیون دلار شد

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی اداره آمار امریکا نشان می دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در 9 ماهه نخست سال جاری میلادی افت 83 درصدی داشته است. مبادلات تجاری دو کشور در 9 ماهه نخست سال میلادی گذشته بالغ بر 371.7 میلیون دلار بوده که این رقم در مدت مشابه امسال به 62.7 میلیون دلار کاهش یافته است. صادرات امریکا به ایران در ماه های ژانویه تا سپتامبر امسال 61.4 میلیون دلار بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل افت 79 درصدی داشته است.

تاثیر نوسانات نرخ ارز بر بخش کشاورزی ایران

فاطمه پاسبان، استاد موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی گفت: آمار و اطلاعات حاکی از آن است که در شوک ارزی سال 1391 و 1397 بر قیمت سر مزرعه محصولات تاثیرگذار بوده است به طوری که میزان و اندازه اثرگذاری بر حسب محصول متفاوت است. او افزود: بر اساس اطلاعات بانک مرکزی در هشت ماهه ابتدای سال 97 درصد تغییرات شاخص تولیدکننده کشاورزی به قیمت ثابت سال 95 نسبت به اسفند 96 در حدود 23.6 درصد رشد داشته است. شاخص مزبور برای هشت ماهه سال 97 نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود 28.2 درصد رشد داشته است، یعنی تورم تولیدی در بخش کشاورزی اتفاق افتاده است.

امکان بارگذاری ایران چک جدید در دستگاه های خودپرداز

بانک مرکزی، پیرو انتشار برخی اخبار در مورد عدم امکان بارگذاری ایران چک جدید در دستگاه های خودپرداز، اعلام کرد که در حال حاضر ایران چک های یاد شده، در بسیاری از خودپردازهای بانک های کشور در استان های مختلف بارگذاری شده است.

خروج مهاجران افغانستانی از کشور و ایجاد شغل در ایران

پدرام سلطانی، فعال اقتصادی در توییتی نوشت: سازمان بین المللی مهاجرت گزارش کرده که در سال 2018 حدود 770 هزار مهاجر افغان از ایران خارج شده اند. دولت برآورد کرده است که در سال 97 حدود 840 هزار شغل ایجاد کرده است. با مقایسه این دو عدد باید از عزیزان افغان برای ایجاد شغل در کشورمان سپاسگزار بود.

خرید خانه و ویلای میلیاردی با پول خریداران خودرو

یکی از شرکت های خودرویی که نام او به عنوان کلاهبردار سر زبان ها افتاده است، در تبلیغات پر زرق و برق خود از روش های بسیار خوب خرید خودرو به صورت لیزینگی صحبت کرده بود و پول زیادی را از طریق نامشروع تحصیل کرده و از آن سال تاکنون نه تنها هیچ خودرویی را تحویل مشتری نداده، بلکه بیش از 700 مشتری را هم سرگردان کرده است. به گفته شاکیان این پرونده این متهم با پول مشتریان برای خود ویلا، خانه و اموال زیادی را خریداری کرده است و حال باید با فروش آنها بدهی خود به مشتریان و شاکیان را پرداخت کند، اما به جای انجام این کار او در زندان مانده و از بازپرداخت بدهی خود امتناع می کند.

تمام ذرت های آلوده به خارج از کشور اعاده می شود

رییس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی گفت: ذرت های آلوده دامی بوده و وارد کشور نشده است. تحت هیچ شرایطی اجازه «مصرف ثانویه، فروش داخل و فروش به کشور همجوار» را نداریم. این محموله ها باید به خارج از کشور اعاده شود؛ یا به مبدا خود یا به کشوری که درخواست داشته باشد که مصرف دیگری برای این محموله ها انجام دهد.