آرشیو شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۸
هنر
۱۰

زیر آسمان فیروزه ای

نمایشگاه و  رونمایی از کتاب / بیش از یک دهه آثار مونا پاد در گالری اعتماد

نمایشگاه حجم «مروری بر آثار مونا پاد 1398 - 1385» تا هفتم آبان در گالری اعتماد برپاست. بیش از یک دهه فعالیت هنری، آثار مجسمه سازی  «مونا پاد» در گالری اعتماد از 19 مهرماه تا هفتم آبان ماه در معرض بازدید علاقه مندان قرار گرفته است. هم زمان با این نمایشگاه کتاب «موناپاد 1398 - 1385» جمع آوری و منتشر شده که این کتاب مروری است بر مجسمه های مونا پاد، از زمانی که زندگی حرفه ای خود را به عنوان مجسمه ساز آغاز کرده است. در این کتاب ابتدا کارهای اخیر در پنجمین نمایشگاه انفرادی او در گالری اعتماد را مشاهده خواهید کرد و سپس به نمایشگاه ها و آثار گذشته این هنرمند پرداخته شده است. در مقدمه این کتاب و بیوگرافی وی آمده است:

مونا پاد سال 1353 در تهران به دنیا آمد و دبیرستان را در رشته تجربی به پایان برد. او که فارغ التحصیل آواز و کر از مدرسه هنر و ادبیات صداوسیما نیز بود، از سال 1370 در ارکستر سمفونیک تهران (تالار وحدت) به عنوان خواننده سوپرانو مشغول به کار شد و بعدها مدتی رهبر کر دانشگاه الزهرا بود. پاد در سال 1379 در رشته طراحی صنعتی از دانشگاه الزهرا فارغ التحصیل شد و از سال 1374 هم زمان با تحصیل، در شرکت ها و کارخانه های بزرگ صنعتی مشغول به کار شد. او که هیچ گاه از حجم و مجسمه در کارهایش فاصله نگرفت، هم زمان به مجسمه سازی نیز می پرداخت. در سال 1385، این رشته را در موسسه ماه مهر زیر نظر استاد پرویز تناولی به پایان رساند. در همان سال پاد و عده ای از مجسمه سازان جوان، با پیشنهاد و حمایت پرویز تناولی اقدام به تشکیل یک گروه مجسمه سازی کردند (گروه مجسمه سازان معکوس) وی از سال 1387 به عنوان دستیار استاد پرویز تناولی در موسسه ماه مهر به تدریس پرداخته است. کتاب ریخته گری به روش موم سوزی را در سال 1395 ترجمه کرد و در آن به روش های ساده، کم هزینه و خانگی ریخته گری برای علاقه مندان پرداخته است. او از سال 1390 نماینده ایران در انجمن مدال جهانی بوده و در سال 1397 جزء هیئت داوران مسابقه مدال سهراب بود.

آثار مونا پاد در مجموعه های خصوصی معتبری در تهران، دوبی، انگلستان، فرانسه، آلمان و آمریکا موجود است. خود درباره چگونه مجسمه سازشدنش در این کتاب می گوید: «سپردن مسئولیت ها و تغییر زندگی از یک طراح و مدیر پروژه به یک مجسمه ساز تمام وقت، روندی دوساله بود. شدم یک مجسمه ساز و همچنان تجربه ای بی نهایت از خلق اشیا و لمس ساختار دنیا مرا هر روز به وجد می آورد». نمایشگاه حجم «مروری بر آثار مونا پاد 1398 - 1385» شامل کارهای جدید هنرمند، علاوه بر منتخبی از کارهای گذشته اوست. نمایشگاه از جمعه 19 مهرماه 1398  از ساعت 15 تا 20 بعد از ظهر برای بازدید علاقه مندان باز است و در هفتم آبان 1398 اختتامیه آن برگزار می شود. بازدید در روزهای معمولی از 12 تا 20 بعد از ظهر و گالری در روزهای دوشنبه تعطیل است. آدرس آن تهران، میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی، بن بست شیرودی، پلاک 25، گالری اعتماد است.

فراخوان ششمین دوسالانه طراحی گرافیک «سرو نقره ای» منتشر شد

 سرو نقره ای 98، به روال هر دوره در پاییز و در تهران برگزار می شود. بر این اساس، ششمین دوسالانه طراحی گرافیک «سرو نقره ای» در هفت بخش شامل «نشان و هویت»، «نشر»، «پوستر»، «تبلیغات و گرافیک محیطی»، «دیجیتال»، «تایپ فیس» و «تولیدات استودیوها» برگزار می شود. ارائه آثار در هر بخش عبارت است از: نشان و هویت: (طراحی نشانه)، (طراحی هویت بصری)، (طراحی جلد)، (طراحی صفحه آرایی)، (طراحی پوسترهای تجاری)، (طراحی تبلیغات)، (طراحی علائم تصویری و طراحی محیطی)، (طراحی بسته بندی)، (طراحی برای وب سایت، اپلیکیشن و شبکه های مجازی)، (موشن گرافیکس)، (طراحی مجموعه کامل حروف فارسی) و (تولید و رزومه یک سال کاری و معرفی اعضای تیم اجرائی). همچنین آخرین مهلت تحویل آثار تا پایان ساعت 14 روز پنجشنبه، 18 آبان 98 در نظر گرفته شده است. محسن سلیمانی، دبیر ششمین دوسالانه طراحی گرافیک «سرو نقره ای» است و مهرزاد دیرین، حسن کریم زاده و ساعد مشکی گروه داوران بخش «نشان و هویت بصری».  مهرداد احمدی شیخانی، کورش پارسا نژاد و کیانوش غریب پور گروه داوران بخش «نشر».  فرزاد ادیبی، اونیش امین الهی و قباد شیوا گروه داوران بخش «پوستر». شهرام سیف هاشمی، علی بیات و بابک معدندار گروه داوران بخش «تبلیغات و گرافیک محیطی». شهرزاد اسفرجانی، محمدرضا اسلام پرست و سیدمحمود محمودی گروه داوران «بسته بندی». سعیدرضا حق زارع، عمار عیسی پور و هومن مرتضوی گروه داوران بخش «دیجیتال». مسعود سپهر، دامون خانجان زاده و امید هامونی گروه داوران بخش «تایپ فیس». فرشید پارسی کیا، مهدی مهدیان و داوود مورگان گروه داوران بخش «تولیدات استودیوها» ترکیب داوران بخش های مختلف را تشکیل می دهند.