آرشیو پنج‌شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۴
جامعه
۱۳
محیط زیست

توضیحات وزیر درباره صید ماهی در دریای عمان از سوی چینی ها

وزیر جهاد کشاورزی روز سه شنبه در مجلس درباره علت اعطای مجوز صید صنعتی به کشتی های با مالکیت چین در آب های خلیج فارس و دریای عمان، گفت: «آنچه در مورد صید کشتی های چینی مطرح می شود، کشتی های مخصوصی است که برای صید فانو س ماهی در نظر گرفته شده است، البته در خلیج فارس مجوزی برای صید فانوس ماهی داده نشده و این مجوز برای دریای عمان است و این ماهی در وسط آب دریا قرار دارد و کشتی و صید مخصوص برای آن لازم است.»

محمود حجتی با بیان اینکه 120 کشتی برای این صید مجوز گرفته اند، گفت: «قرار بود کشتی هایی مجوز صید بگیرند که پرچم ایران داشته باشند، در این فرآیند مشخص شد که حدود 10 الی 15 کشتی با مالکیت چینی اما با پرچم ایران مجوز صید گرفته اند که با پیگیری های انجام شده این مجوزها لغو شدند. در کارگروهی که تشکیل شده مشخص شد کشتی ها یا باید مالکیت ایرانی داشته باشند یا اجاره به شرط تملیک باشند که این موضوع در مورد کشتی ها مشخص شد و برخی مجوزهای داده شده لغو شد. در حال حاضر حدود 90 کشور در دریای عمان مجوز صید و مالکیت ایرانی دارند. البته صید فانوس ماهی به تخصص نیاز دارد که در گذشته حدود 500 نفر از افراد خارجی به عنوان خدمه کشتی ها حضور داشتند که الان به 100 نفر تقلیل یافته اند.»

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: «در رسانه ها و مطبوعات موضوع صید از کف رودخانه توسط کشتی های چینی بیان می شود که این درست نیست چرا که این ماهی عمدتا در میان دریا یافت می شوند و صید آن به صورت ترال است و امکان صید کف دریا نیست. طبق قراردادها عمده ماهی که صید می شود هم از لحاظ کنترل، هم نوع صید و هم فاصله از ساحل که به صیادان آسیب نرسد، ملاحظه شده است و 80 درصد صید این کشتی ها صید فانوس ماهی است و 20 درصد آن صید ضمنی بوده که طبیعی است. نیروی انتظامی و سازمان بنادر هم فاصله کشتی ها از ساحل و بقیه موارد را کنترل می کنند و حدود 12 کشتی متخلف هم شناسایی شده اند و مجوز آنها لغو شده است.ما با رعایت همه ملاحظات گفتیم اگر دو میلیون و 300 هزار تن ظرفیت برداشت در دریای عمان وجود دارد، تا 300 هزار تن اجازه برداشت وجود دارد و سازمان محیط زیست هم به ما اجازه برداشت 400 هزار تنی داده و ما هم در چارچوب ظرفیت ها عمل می کنیم و البته فعلا حدود 30 هزار تن صید شده و تا عدد مجوز هم هنوز فاصله داریم. هر وقت به آن کرانه ها رسیدیم، آن موقع نگرانی نمایندگان درست و صحیح است.»