آرشیو شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۸
روزنامه
۱۲

گالری جهان

گاردین: از پیشنهاد من حمایت کنید

نخست وزیر انگلیس راهی پارلمان شده و در دیدار با نمایندگان مجلس بریتانیا از آنها خواسته است از پیشنهادش حمایت کنند. روزنامه گاردین در تیتر یک به این موضوع اشاره کرده است. پیشنهاد نخست وزیر در واقع برگزاری انتخابات زودهنگام در روز 12 سپتامبر است. گاردین می نویسد او همچنین در نامه ای به جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، درخواست کرده است از پیشنهادش پشتیبانی شود. جانسون برای عملی کردن درخواستش نیازمند حمایت دو سوم آرای نمایندگان مجلس است. نخست وزیر انگلیس به دنبال این است در آخرین روز اکتبر با اتحادیه اروپا به توافق برسد و برگزیت را اجرا کند. گرچه طبق مصوبه مجلس او اجازه ندارد در صورت توافق به سرعت برگزیت را عملی کند و باید آن را به تعویق بیندازد؛ در واقع همین مصوبه باعث قطع امید جانسون از پارلمان فعلی انگلیس شده است. او در واکنش به این مصوبه پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام را ارائه داده است. او می خواهد پیش از کریسمس تکلیف پارلمان را روشن کند. عکسی از نخست وزیر انگلیس در صفحه یک منتشر شده است. روزنامه گاردین در گزارشی دیگر به موضوع کشته شدن اتباع چینی در کانتینر کامیونی در شرق انگلیس می پردازد. پلیس انگلیس اجساد مربوط به 39 تبعه چینی را در کانتینر راننده کامیون جوانی به نام مو رابینسون پیدا کرده است. این افراد از فرط سرما یخ بسته و مرده اند. آنها مهاجرانی بوده اند که از بلژیک وارد انگلیس شده اند. پلیس هنوز به جزئیات ماجرا دست پیدا نکرده و راننده کامیون بازداشت شده است. پای شبکه های قاچاق بین المللی انسان در میان است. 

نکته: خبرهای داخلی انگلیس صفحه یک گاردین را به خود مشغول کرده اند.

 

نشنال: اسپری ضدافسردگی وارد بازار امارات می شود

صفحه یک روزنامه اماراتی نشنال با خبری درباره لبنان آغاز می شود. در تیتر یک می خوانیم هواداران برخی گروه های سیاسی در لبنان با معترضان درگیر شده اند. نشنال به طور مشخص از درگیری هواداران حزب الله لبنان با معترضان خبر می دهد. عکسی از این اتفاقات هم ضمیمه گزارش نشنال است. طرفین با چوب پرچم هایی که در دست دارند با یکدیگر درگیر شده اند. یک هفته می شود که بیروت، پایتخت لبنان، درگیر اعتراضات داخلی شده است. بسیاری از شهروندان لبنانی در اعتراض به برنامه افزایش مالیات و سیاست های ریاضتی دولت به خیابان های بیروت و دیگر شهرها آمده اند. از همه اقشار و گروه ها و جناح های سیاسی در اعتراضات خیابانی لبنان شرکت کرده اند. برای نخستین بار است که خبر می رسد معترضان با هم درگیر شده اند. نشنال می نویسد اغلب معترضان خواستار کناره گیری دولت و استعفای کابینه شده اند. در این زد و خوردها عده ای مجروح و زخمی شده اند. گزارش دیگر در صفحه یک نشنال درباره ورود اسپری ضدافسردگی به بازار داروی امارات است. این اسپری چندی پیش مجوز تولید انبوه و فروش در داروخانه ها را به دست آورده است. نام تجاری آن «اسپراواتو» است. مصرف کنندگان با یک بار اسپری این دارو به بینی به مدت 24 ساعت تاثیرات ضدافسردگی آن را مشاهده می کنند.

نکته: صفحه یک نشنال متاثر از وقایع لبنان است.

 

یواس ای تودی:  بویینگ مکس به آسمان باز می گردد

تلاش برای فروش بیشتر ماموگرام های سه بعدی سوژه عکس و تیتر یک روزنامه یواس اس تودی آمریکا است. تلاش مراکز بازاریابی این تکنولوژی تقریبا نوپا، بیشتر از اینکه اشتیاق برای کمک به جان انسان ها باشد، تلاش برای فروش بیشتر و درآمد بیشتر است. نویسنده گزارش یواس ای تودی که این طور ماجرا را ارزیابی می کند. او در این گزارش روی موضوع خوبی متمرکز شده است: نقش ماموگرام های سه بعدی بر تشخیص سرطان پستان در زنان. در گزارش او آمده این درست است که این تکنولوژی اطلاعات بیشتری نسبت به نوع دوبعدی خود در اختیار پزشک و بیمار قرار می دهد، اما اینکه ادعا کنیم ماموگرام های سه بعدی موفق شده اند زندگی بیماران را بیشتر از ماموگرام های نسل قبل نجات دهند، اشتباه کرده ایم. نویسنده از قول یکی از پزشکان متخصص سرطان پستان می گوید وقتی برای بیمار ماموگرافی سه بعدی تجویز می کنیم به لحاظ روحی او را ناراحت کرده ایم. پیش خودش فکر می کند نکند توده های درون سینه اش توده های نگران کننده ای باشد. در حالی که ماموگرام سه بعدی تنها نتیجه شفاف تری نسبت به نسل قبلی خودش دارد و نقش چندانی در تشخیص بیماری ندارد. نسل دوبعدی این ماموگرام ها همچنان کارا و قابل اعتنا هستند. عکسی از نسل سوم ماموگرام ها در صفحه یک روزنامه یو اس ای تودی به چشم می خورد. این روزنامه در گزارشی دیگر خبر می دهد هواپیماهای بویینگ مکس 737، دوباره به آسمان بازمی گردند. این هوایپماها که بعد از دو حادثه مرگ بار در آسیا و آفریقا زمین گیر شده بودند، بعد از رفع نقص دوباره پرواز خواهند کرد.

نکته: گزارش یو اس ای تودی درباره ماموگرام ها پر از نکات جذاب و خواندنی است.

 

الشرق الاوسط: ناکامی عون در اقناع معترضان لبنانی

هرچه رئیس جمهور لبنان و کابینه سعد حریری وعده اصلاحات می دهند، از سیاست های ریاضتی دست می کشند و کوتاه می آیند باز هم موفق نمی شوند معترضان را آرام کنند و به خانه هایشان بازگردانند. روزنامه الشرق الاوسط عربستان در واکنش به این موضوع در تیتر یک از ناکامی میشل عون در اقناع معترضان خبر داده است. این روزها شعار استعفا از تجمعات اعتراضی لبنان به گوش می رسد. معترضان با اصلاحات و وعده کنار نمی آیند و خواستار کناره گیری مجموعه دولت شده اند. شاید همین موضوع باعث درگیری میان گروه های مختلف شده است. الشرق الاوسط نوشته شعار استعفا باعث شده هواداران حزب الله با دیگر معترضان درگیر شوند و زد و خورد کنند. پلیس بیروت برای جلوگیری از گسترش این درگیری ها دخالت کرده است. عکسی از تجمعات و اتفاقات وابسته به آن در صفحه یک الشرق الاوسط به چشم می خورد. الشرق الاوسط در عکسی دیگر خانواده ژنرال فرانکو و پرچم دوران دیکتاتوری اسپانیا را در دستان آنها به تصویر کشیده است. آنها در اعتراض به خواست دولت اسپانیا به محل دفن ژنرال فرانکو آمده اند و از او حمایت کرده اند. دولت اسپانیا خواسته بقایای جسد فرانکو از محل فعلی اش در مادرید خارج و مقبره اش برچیده شود. دولت می گوید اسپانیا کشوری آزاد است و درست نیست از دیکتاتور و فاشیستی مثل فرانکو تجلیل کند. 

نکته: خبرهای متنوعی در صفحه یک الشرق الاوسط منتشر شده است.