آرشیو شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۸
ورزش
۱۴

خبر

دختر شطرنج باز ایرانی نایب قهرمان جوانان جهان شد

مبینا علی نسب، نماینده شطرنج ایران در مسابقات قهرمانی شطرنج جوانان جهان، توانست در رده دوم بایستد و نایب قهرمان بخش دختران شود. دور یازدهم مسابقات شطرنج جوانان جهان (زیر 20 سال) در بخش دختران و در کشور هند برگزار شد که تنها نماینده ایران با پیروزی در دور آخر توانست نایب قهرمان این رقابت ها شود. علی نسب در حالی به مقام نایب قهرمانی رسید که در فهرست اولیه مسابقات، نفر 25 شانس قهرمانی بود. مبینا علی نسب  با کسب هفت پیروزی و چهار تساوی و بدون باخت و با نیم امتیاز اختلاف نسبت به قهرمان، دوم شد. پولینا شوولوا از روسیه با 5/9 امتیاز به مقام قهرمانی دست یافت. گفتنی است در این رقابت ها 189 بازیکن دختر و پسر به رقابت با یکدیگر پرداختند.

وزنه زدن کیانوش رستمی در سوئیس بدون محاسبه امتیاز گزینشی المپیک

کیانوش رستمی در مسابقات سوئیس می تواند وزنه بزند؛ اما به او گفته شده امتیازاتش برای المپیک محاسبه نخواهد شد. به گزارش ایسنا، کیانوش رستمی در مسابقات وزنه برداری سوئیس که گزینشی المپیک 2020 نیز هست، شرکت کرده است. پیش از این، ابهامی در وزنه زدن کیانوش رستمی در این مسابقات بود؛ اما گفته می شود کارت شرکت در مسابقه رستمی صادر شده است و این وزنه بردار می تواند وزنه بزند. نکته مهم این است که به خود رستمی هم گفته شده امتیازات این مسابقه به عنوان گزینشی های المپیک برایش محاسبه نمی شود؛ با این حال رستمی در این مسابقات وزنه می زند و این امید را دارد که بعدها با رایزنی، امتیازات مسابقات سوئیس هم جزء گزینشی های المپیک برایش محاسبه شود. در این مسابقات سهراب مرادی هم وزنه می زند که البته قرار است رکورد پایینی ثبت کند. تیان تائو، وزنه بردار مطرح چین و قهرمان جهان، از دیگر شرکت کنندگان دسته 96 کیلوگرم است. رقابت های این دسته امشب برگزار می شود.

مجید کاکوش به سهمیه پارالمپیک توکیو رسید

در ادامه مسابقات پاراتیروکمان قهرمانی آسیا که در بانکوک تایلند در حال برگزاری است، مجید کاکوش در ماده W1 به عنوان قهرمانی رسید و سهمیه پارالمپیک 2020 را از آن خود کرد. در ادامه رقابت های پاراتیروکمان قهرمانی آسیا در تایلند، مجید کاکوش در ماده W1 با نتیجه 133 بر 122 برابر نماینده کره جنوبی به برتری رسید و راهی فینال شد. محمدرضا زندی نیز با نتیجه 127 بر 125 برابر نماینده تایلند به برتری رسید و فینالیست شد. در فینال مجید کاکوش با نتیجه 132 بر 125 برابر زندی به پیروزی رسید و ضمن کسب عنوان قهرمانی، به سهمیه پارالمپیک 2020 نیز دست یافت. همچنین زهرا دلخوش در یک چهارم نهایی ریکرو با شکست برابر نماینده تایلند از کسب سهمیه بازماند. مریم یاورپور نیز در کامپوند با شکست به سهمیه پارالمپیک نرسید.

صدا و سیما اراده ای برای پرداخت حق پخش ندارد

وزیر ورزش و جوانان گفت: اراده ای در صدا و سیما برای پرداخت حق پخش ورزش و اجرای قوانین مربوط به این موضوع وجود ندارد. به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، مسعود سلطانی فر درباره حق پخش تلویزیونی گفت: این موضوع بارها بین مسئولان صداوسیما و مسئولان مطرح شده است. ضمن اینکه با همکاری مجلس شورای اسلامی قرار بر این شد که مجموعه ورزش کشور بتواند از حق پخش تلویزیونی استفاده کند. وزیر ورزش و جوانان افزود:  از همان ابتدا کمیته های کاری را تشکیل دادیم و بارها خود من و معاونان جلساتی را برگزار کردیم. به هر شیوه ای که صدا و سیما گفته بود، جلو رفتیم که متاسفانه هیچ گونه همکاری ای از سمت آنها صورت نگرفت و اراده ای در صدا وسیما برای پرداخت حق پخش و اجرای قوانین ذی ربط وجود ندارد. امیدوارم به زودی به قوانین تمکین کنند.

ثبت رکوردی جدید به نام لیونل مسی در لیگ قهرمانان اروپا

لیونل مسی با گل زنی در جریان پیروزی 2 بر یک بارسلونا مقابل اسلاویاپراگ در دور گروهی لیگ قهرمانان اروپا، موفق شد برای پانزدهمین فصل پیاپی در این رقابت ها گل زنی کند تا رکورد جدیدی از این نظر ثبت شود. مسی برای نخستین بار موفق شد در فصل 2006- 2005 لیگ قهرمانان گل زنی کند و تا این لحظه 112 گل در این رقابت ها زده است. کریستیانو رونالدو با 127 گل، رکورددار گل زنی در لیگ قهرمانان است. مسی 32 ساله همچنین با گل زنی در این بازی توانست به رکورد رائول و کریستیانو رونالدو که توانسته بودند در مقابل 33 تیم متفاوت در لیگ قهرمانان گل زنی کنند، برسد.