آرشیو شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۸
دیپلماسی
۱۵

در حاشیه مراسم انتقال قدرت امپراتور انجام شد: دیدار معاون روحانی با نخست وزیر ژاپن

معاون حقوقی رئیس جمهور ایران در سفر به ژاپن با نخست وزیر این کشور دیدار کرد. لعیا جنیدی که به نمایندگی از ایران برای شرکت در مراسم انتقال قدرت امپراتور ناروهیتو به توکیو رفته بود، در جریان دیدارها با مقامات ژاپن، با آبه شینزو دیدار و گفت وگو داشت. این مراسم بخشی از فرایند انتقال قدرت از امپراتور آکیهیتو به امپراتور ناروهیتو است که در آن، نمایندگان مردم ژاپن و نیز نمایندگان کشورهای خارجی برای تبریک به امپراتور تازه می آیند.

وب سایت وزارت خارجه ژاپن درباره این دیدار نوشته است: در این دیدار 15دقیقه ای، دو طرف از اقدامات دیپلماتیک یکدیگر در راستای حفظ و تقویت روابط قدردانی کردند. همچنین دو طرف به تبادل نظر درباره کاهش تنش های فزاینده در خاورمیانه و ثبات در این منطقه پرداختند. آبه گفت ژاپن دراین باره به تلاش های مداوم دیپلماتیک ادامه خواهد داد. جنیدی از تلاش های ژاپن در این زمینه استقبال کرد. 

ایسنا می نویسد: آبه ضمن تشکر از حضور جنیدی در مراسم امپراتور ژاپن گفت: «امسال نودمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین ایران و ژاپن است و در این مدت دیدارها و گفت وگوهای خوبی بین مقامات دو کشور صورت گرفته، از جمله سفر من به ایران همچنین ملاقات اخیر با جناب آقای روحانی، رئیس جمهور ایران، در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد». نخست وزیر ژاپن با اشاره به اهمیت برجام در زمینه حفظ صلح و امنیت بین المللی تاکید کرد که ژاپن همچنان از برجام حمایت کرده و از تمام طرف ها می خواهد که به تعهدات خود عمل کنند. لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور، هم ضمن ابراز خوشحالی از حضور در ژاپن، دیدارهای مقامات عالی دو کشور را یکی از نشانه های اهمیت روابط دوستانه و تاریخی دو کشور دانست و گفت: «حامل سلام گرم جناب آقای روحانی رئیس جمهور هستم». وی همچنین ضمن قدردانی از تلاش های ژاپن در حمایت از برجام گفت: «ایران همواره به تعهدات برجام عمل کرده است».

نکته قابل توجه و سوال برانگیز درباره این خبر، دیدار نخست وزیر ژاپن با معاون رئیس جمهور ایران است که باعث شد برخی گمانه زنی ها از احتمال انتقال پیام توسط جنیدی بین دو دولت بگویند؛ اما یکی از کارشناسان حوزه رسانه ای ژاپن دراین باره به «شرق»  دلیل این دیدار را روند دیگری توضیح می دهد. ظاهرا برنامه اولیه ایران در این زمینه این بوده است که در سطح معاون اول رئیس جمهور؛ یعنی اسحاق جهانگیری در این مراسم شرکت کند و طبق همان برنامه، دیدار بین او و آبه نیز تنظیم شده بود؛ اما در این فاصله، ژاپن تصمیم گرفت در اعزام نیرو به خلیج فارس شرکت کند. از طرف دیگر، گزارش ها حاکی است ژاپن ابتکار مالی خود را که چندی پیش اخبار مربوط به آن منتشر شد، بعد از دیدارهای مقامات کشورها در نیویورک و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، به تایید ایالات متحده منوط کرده و در نتیجه مذاکرات دراین باره از ماه گذشته متوقف شده است. ظاهرا آمریکا نیز تلویحا مخالفت خود را اعلام کرده است.

در نتیجه این چالش ها در روابط ایران و ژاپن، ایران با تغییر برنامه، به جای جهانگیری، جنیدی، معاون حقوقی روحانی را به ژاپن می فرستد؛ اما مقامات ژاپن با انگیزه پرهیز از تنش بیشتر در روابط دوجانبه و تضعیف تلاش های توکیو برای تعامل با تهران، قرار دیدار نخست وزیر با نماینده ایران را در برنامه حفظ می کنند.

جنیدی در این سفر همچنین با وزیر دادگستری ژاپن نیز دیدار کرد. به گزارش ایرنا از روابط عمومی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو، جنیدی در دیدار با کاتسویوکی کاوایی ضمن تبریک انتصاب وی به سمت وزیر دادگستری ژاپن، بر توسعه همکاری های حقوقی و قضائی دو کشور تاکید کرد و افزود: «ایران از ایده مطرح شده از سوی شما تحت عنوان «دیپلماسی امور قضائی» حمایت کرده و آماده همکاری در این زمینه هستیم». جنیدی همچنین به موضوع دیپلماسی در امور حقوقی و همکاری دو کشور در حوزه های آموزشی و تحقیقاتی با کانون های وکلا و دانشکده های حقوق اشاره کرد. معاون حقوقی رئیس جمهور درباره فرصت های شغلی ایجادشده در ژاپن اظهار امیدواری کرد جمعیت جوانان تحصیل کرده ایرانی هم بتوانند از فعالیت های حرفه ای و دوره های مهارت ورزی در ژاپن استفاده کنند و به این ترتیب هم منشا خدمات برای ژاپن باشند و هم حاصل تجربیات خود را برای ایران به ارمغان بیاورند. جنیدی در ادامه اجرای توافقات بین دو کشور، از جمله موافقت نامه انتقال محکومان به حبس را گامی در جهت حل مشکلات مربوط به اتباع دو کشور دانست.

کاوایی، وزیر دادگستری ژاپن، هم در این دیدار ضمن تشکر از حضور خانم جنیدی در مراسم آغاز به کار رسمی امپراتور جدید ژاپن گفت: «در سال 2016 به عنوان مشاور ویژه نخست وزیر ژاپن به ایران سفر کردم و دیدارهای خوبی با مقامات ایرانی داشتم. من در آن سفر از نزدیک با کشور شما آشنا شدم و دیدم که زمینه های زیادی برای همکاری بین دو کشور وجود دارد». وی در ادامه گفت: «وزارت دادگستری ژاپن آماده همکاری برای حل وفصل موضوعات حقوقی و قضائی بین دو کشور است». در این دیدار همچنین خانم جنیدی از آقای کاوایی برای سفر به ایران دعوت کرد.