آرشیو شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۸
دیپلماسی
۱۵

کوتاه دیپلماسی

در سفر عراقچی به مسکو انجام شد: رایزنی 4 ساعته برجامی ایران و روسیه

شرق: معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران، در جلسه ای چهارساعته با همتای روس خود به رایزنی پرداخت. سیدعباس عراقچی که به مسکو رفته است، در این مذاکره با سرگئی ریابکوف درباره برجام و تحولات مربوطه به بحث و بررسی پرداخت. ایرنا می نویسد عراقچی با اشاره به طرح فرانسه و مذاکرات حسن روحانی، رئیس جمهور، در نیویورک تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران همواره از هر ایده و ابتکاری که قادر به حل مسالمت آمیز بحران موجود باشد، استقبال می کند؛ اما چنین ابتکاراتی تنها زمانی قابل پذیرش است که متعادل و واقع بینانه بوده و تامین کننده منافع ایران در برجام باشد». عراقچی با انتقاد از سیاست های یک جانبه آمریکا و ناتوانی اروپا در عمل به تعهدات خود پس از خروج آن کشور از برجام گفت: «در صورت تحقق نیافتن خواسته های ایران، جمهوری اسلامی به کاهش تعهدات خود در برجام براساس حق خود مندرج در بند 36 این توافق ادامه خواهد داد و هیچ کس نباید اراده ایران در این زمینه را مورد تردید قرار دهد». عراقچی درعین حال تاکید کرد: «مسیر دیپلماسی همچنان باز است؛ اما این مسیر هر روز باریک تر و صعب العبورتر می شود و کشورهای باقی مانده در برجام اگر در اراده خود برای حفظ برجام جدی هستند، باید بدانند که زمان کمی در اختیار دارند».سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز در این گفت وگو با تاکید بر اینکه خروج آمریکا از برجام نقض آشکار قطع نامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است، گفت کشورش از برجام به عنوان دستاورد بزرگ چندجانبه گرایی حمایت می کند و به تماس خود با سایر کشورهای مشارکت کننده در برجام برای حفظ این توافق ادامه خواهد داد.در پی این دیدار، وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد به محور گفت وگوهای معاونان وزرای امور خارجه ایران و روسیه اشاره کرده است. به گزارش ایسنا، وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در بیانیه ای با اشاره به رایزنی های عراقچی و ریابکوف نوشت که این دو مقام بر سر مسائل مرتبط با اجرائی شدن برنامه جامع اقدام مشترک به گفت وگو پرداخته اند. طبق این بیانیه، دو طرف با درنظرگرفتن اساس و منافع برنامه جامع اقدام مشترک، بر اجرای توافقات منعقدشده در سال 2015 و پایبندی به تعهدات هسته ای مجددا تاکید کردند. معاونان وزرای امور خارجه دو کشور همچنین بر لزوم حفظ توافق هسته ای، حمایت از ابتکارات سازنده، تلاش برای حفظ همبستگی، اجرای طولانی مدت برجام و کاهش تنش در خلیج فارس تاکید کردند.

ملاقات موگرینی و نخست وزیر چین درباره برجام

ایسنا: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با نخست وزیر چین بر لزوم ادامه همکاری در زمینه توافق هسته ای ایران تاکید کرد. به گزارش روزنامه ساوث چاینا مورنیگ پست، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در دیدار با لی که چیانگ، نخست وزیر چین در پکن گفت: «روابط با چین برای اتحادیه اروپا در اولویت بوده و اتحادیه اروپا امیدوار است هر دو بتوانند همکاری در زمینه تغییرات آب وهوایی، توافق هسته ای ایران و مسائلی از جمله افغانستان و آفریقا را تقویت کنند».

20 ماه حبس در آمریکا به اتهام دورزدن تحریم های ایران

ایسنا: دستگاه قضائی آمریکا شخصی را با ادعای دورزدن تحریم های ایران به 20 ماه زندان محکوم کرد. فاکس نیوز اعلام کرد: یک فرد در ایالت اوهایوی آمریکا، پنجشنبه به اتهام فروش پنهانی نفت و قطعات اتصالات [پالایشگاهی] به مدتی بیش از 10 سال در تلاشی برای دورزدن تحریم های تجاری آمریکا علیه ایران، به 20 ماه زندان محکوم شد. گفته شده که این فرد که بهروز بهروزیان 64 ساله معرفی شده، از سال 2006 شروع به استفاده از کسب وکارش در زمینه قطعات رایانه ای به نام کامپچ اینترنشنال در زمینه تامین روپوش اتصال، شیرفلکه و رابط هایی برای ایران کرد که برای گاز صنعتی و پالایشگاه های نفت استفاده می شود.

واکنش سفیر بریتانیا به سخنان فلاحت پیشه: درباره مواضع بریتانیا در قبال برجام در ایران سوءبرداشت وجود دارد

ایسنا: سفیر بریتانیا در تهران در واکنش به سخنان یک نماینده مجلس‏ درباره موضع بریتانیا در برابر ایران گفت: «این سخنان نشان می دهد درباره مواضع بریتانیا درباره ایران و برجام که همیشه تاکید کرده ایم مستقل از عضویت ما در اتحادیه اروپا بدون تغییر خواهد ماند، سوء برداشت وجود دارد.» راب مک ایر در ادامه توییت خود نوشت: «مانند گذشته، برای گفت وگو درباره سیاست هایمان با این نماینده و دیگر نمایندگان محترم مجلس در دسترس هستم». حشمت الله فلاحت پیشه در سخنانی گفته بود که مواضع انگلیس درباره ایران و برجام با خروج از اتحادیه اروپا تندتر خواهد شد.