آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۵
سیاست
۲
گزارش

زلزله ای به بزرگی 5.9 ریشتر آذربایجان شرقی را لرزاند

زمین زیر پای کودکان ورزقان لرزید

«باز هم تو می مانی و دیوارهای فرو ریخته پر از خاطره»؛ این را علی ربیعی، سخنگوی دولت در یادداشت اینستاگرامی خود که به بهانه زلزله روز گذشته استان آذربایجان شرقی منتشر کرد، نوشته است. زمین لرزه ای به قدرت 5.9 ریشتر که ساعت 21:17 بامداد جمعه در شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی به وقوع پیوست و بنا بر گزارش خبرگزاری ها، بخش هایی از استان گیلان، تهران و اردبیل را نیز لرزاند.

دستور تلفنی روحانی و بسیج امکانات

حسن روحانی، رییس جمهوری نیز که بنا بر اعلام سخنگوی دولت، بلافاصله پس از وقوع این زلزله، در تماس تلفنی با استاندار آذربایجان شرقی، دستورهای لازم را جهت رسیدگی به زلزله زدگان صادر کرده بود، پس از دریافت گزارش از استاندار آذربایجان شرقی در ارتباط با ابعاد حادثه، میزان خسارات وارده و وضعیت مصدومان، خواستار بسیج تمامی امکانات جهت امدادرسانی به مناطق زلزله زده شد.

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری در این تماس تلفنی در خصوص امدادرسانی موثر و سریع به مناطق زلزله زده و آسیب دیدگان از این حادثه و رفع نیازهای فوری و ضروری زلزله زدگان دستورهای لازم را صادر و بر آماده سازی همه امکانات از سوی دستگاه های مختلف جهت تسریع در ارایه خدمات و امداد به حادثه دیدگان و مصدومان تاکید کرد.محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی نیز گزارشی از آخرین وضعیت مناطق زلزله زده استان و خسارات و تلفات ناشی از آن را به رییس جمهور ارایه کرد و با تاکید بر اینکه تمام امکانات ستاد مدیریت بحران استان برای امدادرسانی به مناطق زلزله زده بسیج شده است، از آغاز اسکان اضطراری زلزله زدگان خبر داد.

تاکید جهانگیری بر امدادرسانی فوری

همزمان معاون اول رییس جمهوری نیز بر لزوم امدادرسانی فوری و بسیج همه امکانات برای کمک رسانی به مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی تاکید کرد. اسحاق جهانگیری در تماس تلفنی صبح روز جمعه با استاندار آذربایجان شرقی که در ستاد بحران در روستای ورنکش بخش ترکمانچای میانه حضور دارد، گزارشی از آخرین وضعیت خسارات وارده و اقدامات صورت گرفته برای کمک به زلزله زدگان دریافت کرد. معاون اول رییس جمهوری از استاندار آذربایجان شرقی خواست با بسیج تمامی امکانات استان و اعزام گروه های امدادرسان و ارزیاب به مناطق زلزله زده، اقدامات لازم و کمک رسانی فوری به آسیب دیدگان را در دستورکار خود قرار دهد.

جهانگیری همچنین از همه نیروها و ارگان های امدادرسان استان خواست تمام امکانات و ظرفیت ها را برای کمک به زلزله زدگان به کار گیرند. استاندار آذربایجان شرقی نیز در این تماس تلفنی، گزارشی از آخرین آمار جانباختگان و مجروحان ارایه کرد و از بسیج همگانی در استان برای کمک رسانی و نجات زلزله زدگان خبر داد.

تاکید لاریجانی بر رفع نیازها و اسکان اضطراری زلزله زدگان

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی نیز با صدور پیامی ضمن ابراز همدردی با حادثه دیدگان زلزله آذربایجان شرقی، جان باختن 6 نفر از هموطنان مان را در این حادثه تسلیت گفت و خواستار امدادرسانی فوری دستگاه های مسوول با استفاده از همه امکانات، درمان مصدومان، اسکان اضطراری و رفع نیازهای آسیب دیدگان از این حادثه شد. به گزارش خبرگزاری خانه ملت، لاریجانی با ابراز تاسف نسبت به جان باختن و مصدوم شدن جمعی از هموطنان در پی وقوع حادثه زمین لرزه در استان آذربایجان شرقی تاکید کرد: «مردم شریف ایران همواره با همت بلند و روحیه صبر خود این گونه حوادث غیرمترقبه را پشت سر گذاشته و به کمک هموطنان آسیب دیده شتافته، یار و مددرسان آنان بوده اند.»

او تصریح کرد: «لازم است نهادها و سازمان های مسوول در امر امداد و نجات در اسرع وقت و با بهره گیری از همه امکانات موجود به یاری آسیب دیدگان از زلزله، رفع نیازها و اسکان اضطراری آنان و درمان مصدومان و مجروحان بپردازند.» رییس مجلس شورای اسلامی به نیابت از خود و وکلای ملت در مجلس شورای اسلامی، ضمن اظهار همدردی با مردم شریف مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی، از درگاه خداوند متعال برای مصدومان و مجروحان سلامتی و شفای عاجل و برای جان باختگان رحمت و مغفرت مسالت کرد.

اهتمام دولت و بازگشت به زندگی عادی

گفتیم علی ربیعی، سخنگوی دولت در پیامی اینستاگرامی به ابراز همدردی با بازماندگان این زلزله پرداخت. ربیعی اما در عین حال در حساب کاربری خود در توییتر نیز به این حادثه تلخ واکنش نشان داد و از اهتمام جدی دولت برای بازگشت زندگی عادی به مناطق زلزله زده و آسیب دیده خبر داد. ربیعی نوشت: «متاسفانه باز هم زلزله زندگی هموطنان مان را لرزاند. از ساعت وقوع، رییس جمهوری و معاون اول دستوراتی را به دستگاه های مسوول برای رسیدگی به زلزله زدگان صادر کردند.» او اضافه کرد: «دولت تمامی اهتمام خود را به کار خواهد بست تا زندگی عادی به این منطقه برگردد و تن زلزله زدگان دیگر با لرزش سرمای زمستانی نلرزد.» او همچنین در یادداشت اینستاگرامی خود خطاب به زلزله زدگان استان آذربایجان شرقی که با تیتر «باز هم تو می مانی و دیوارهای فرو ریخته پر از خاطره» منتشر شد، نوشت: «متاسفانه باز هم زلزله، زندگی بخشی از هموطنان مان را در آذربایجان شرقی لرزاند. دولت، سازمان های مردم نهاد و همه ایرانیان باید تمام اهتمام خود را به کار گیریم تا تن زلزله زدگان، با لرزش سرمای زمستانی نلرزد. ما بار دیگر جلوه ای از کنار هم بودن را نشان می دهیم تا زندگی، رنگ عادی خود را در این مناطق باز یابد.»

ربیعی در ادامه با بیان اینکه «با شنیدن خبرناگوار زلزله آذربایجان شرقی، حیدربابای شهریار خاطرم آمد»، به چند بیتی از این شاعر آذری زبان ایرانی اشاره کرد: «از ورزغان رسیده گلابی فروش ده/ ورزغان نان آرموت ساتان گلنده/ از بهر اوست این همه جوش و خروش ده/ اوشاقلارین سسی دوشردی کنده/ دنیای دیگری است خرید و فروش ده/ بیزده بویاننان ائشیدیب، بیلنده/ ما هم شنیده سوی سبدها دویده ایم/ شیللاق آتیب، بیر قیشقریق سالاردیق/ گندم بداده ایم و گلابی خریده ایم».

سخنگوی دولت در ادامه خاطرنشان کرد: «در تمامی این لرزش های ویرانگر، درد مشترکی است؛ حال چه تن لرزان بویین زهرا و روستای من باشد، چه شهر فرو ریخته و ماتم زده بم و چه دیوارهای فروریخته طبس، ثلاث باباجانی یا ورزقان. در پس این زمین لرزه های ناگهانی، درد و غمی کمرشکن است که بر جان آوار می شود و خاطراتی که به زیر تلی از خاک فرو می روند و تو به انتظار دست یاریگری می مانی که به آن تکیه کنی و قامت تکیده مصیبت زده ات را استوار کنی تا بتوانی تکه های هستی خاک گرفته ات را دوباره بیابی و زندگی کنی.» ربیعی در پایان ابراز امیدواری کرد که «بتوانیم مصایب این زلزله را هر چه زودتر پشت سر بگذاریم و زمین مناطق زلزله زده اخیر آنچنان که شهریار توصیف کرده به زیر پایکوبی شاد کودکان ورزقان و دیگر کودکان آن دیار بلرزد و نه زلزله!»

گزارش کاملی درباره ابعاد این حادثه تلخ، آمار دقیق کشته شدگان و مجروحان و آخرین وضعیت امدادرسانی به زلزله زدگان را در صفحه 12 همین شماره روزنامه «اعتماد» می خوانید.