آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۵
سیاست
۲
تریبون جمعه

امام جمعه موقت تهران: مایه تاسف است عده ای هنوز مساله FATF را به میان می کشند

خطبه های این هفته نماز سیاسی-عبادی جمعه اغلب شهرهای کشور به روال ماه های گذشته بیشتر به موضوع دشمنی امریکا و همچنین مذاکره اختصاص داشت. حجت الاسلام کاظم صدیقی یکی از خطبایی بود که به این موضوع پرداخت. خطیب موقت نماز جمعه این هفته تهران با تاکید بر اینکه هیچ دیوانه ای سراغ مذاکره مجدد با امریکا نمی رود، گفت: «چرا عده ای مجددا حرف مذاکره را می زنند. مردم ایران با همه وجود خود در روز 13 آبان در بیش از 1000 شهر به میدان آمدند و در مساله مذاکره با امریکا را برای همیشه بستند.» به گزارش ایسنا، او با بیان اینکه «مایه تاسف است که عده ای هنوز مساله FATF را به میان می کشند»، ادامه داد: «عده ای گاهی دروغ می گویند که سران قوا در این زمینه توافق کردند و این ماجرا را به بیت رهبری مرتبط کردند اما درنهایت تکذیب شد. آیا مساله برجام عبرت نیست و می خواهند تحریم ها را بیشتر کنند و مردم را در فشار بیشتر قرار دهند؟» صدیقی تاکید کرد: «حرف من این است که «بس کنید» و به ملت تکیه کرده و کمر ببندید؛ جهادگرانه از شهروندان کمک بگیرید تا مشکلات حل شود. نیازی به این ذلت ها نیست.» کنایه امام جمعه موقت این هفته تهران به سخنانی بود که اسحاق جهانگیری، سی ام مهر ماه و در جلسه هم اندیشی با علما و روحانیون مطرح کرد. معاون اول رییس جمهوری در آن جلسه با انتقاد از تصویب نشدن لوایح CFT و FATF و مشکلاتی که این موضوع برای کشور و اقتصاد به وجود می آورد، گفته بود: «باتوجه به اینکه لوایح FATF و CFT در جلسه سران سه قوه تصویب و به تایید مقام معظم رهبری نیز رسیده است، مجمع تشخیص مصلحت نظام باید هرچه سریع تر این لوایح را تصویب کند.» جهانگیری تصمیم نگرفتن درباره این لوایح را چنین توصیف کرد: «نمی توان دست و پای فردی را بست و از او خواست تا در دریا شنا کند.» اما از همان روزی که معاون اول رییس جمهوری این موضوع را مطرح کرد، مورد هجمه و واکنش برخی اصولگرایان قرار گرفت. همزمان مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز با صدرو بیانیه ای اعلام کرد که رهبری هیچ گونه اظهارنظر یا مکتوبی دال بر موافقت با تصویب و اجرای لوایح پالرمو و CFT نداشته اند. پس از این واکنش ها دفتر معاون اول رییس جمهوری هم با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که «برخی تلاش دارند تا هدف اصلی این سخنان مبنی بر ضرورت شفافیت در تصمیم گیری ها و اهمیت تسریع در تصویب لوایح مرتبط با FATF را به حاشیه ببرند.» اما ظاهرا گذشت چیزی حدود دو هفته از آن جنجال سیاسی-رسانه ای، باعث نشده واکنش ها به آن سخنان جهانگیری پایان یابد. آیت الله عابدینی، امام جمعه قزوین معتقد است که مذاکره کنندگان باید از مردم عذرخواهی کنند. او با طرح این پرسش که چرا مذاکره کنندگان دوباره دنبال مذاکره دیگری همچون FATF هستند، گفت: «به آنها می گوییم مسیر غلط به مردم نشان ندهید و از این کارها خجالت بکشید. دشمنی استکبار با اسلام همیشه دیده می شود و کسانی که دنبال مذاکره رفتند، موجب عقب ماندگی در دانش هسته ای شدند و با ساده لوحی کشور را معطل کردند.»

منع پخش اعترافات تلویزیونی، ضدشفافیت است

حجت الاسلام احمد علم الهدی، خطیب نماز جمعه مشهد مقدس اما در خطبه این هفته به موضوع دیگری پرداخت. او با اشاره به طرح «ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص از صداوسیما» که حدود یک ماه پیش ازسوی محمود صادقی به مجلس ارایه شده است، گفت: «این طرحی که در مجلس مطرح شده مبنی بر منع پخش اعترافات، ضدشفافیت است. شخصی که محور رسانه های ضدانقلاب بوده و سپاه این را گرفته است. حالا یک عنصر اینچنینی اگر آمد و افشاگری کرد و عناصر خبررسانش را اعلام کرد، مردم نفهمند؟! حالا اگر این خائن در دستگاه های ما نفوذ کند، مردم خائن شناس نباشند؟! پس این عدم شفافیت باعث خواهد شد مسائل برای مردم ما روشن نشود.»

اساس در قانون، علنی بودن دادگاه است

علم الهدی با مربوط کردن پخش اعترافات تلویزیونی به موضوع علنی بودن دادگاه ها، ادامه داد: «در قانون اساسی، اساس بر علنی بودن دادگاه است مگر به دلیل مسائل امنیتی قاضی تشخیص دهد دادگاه علنی نباشد و براساس حقوق اسلامی داریم که حقوق باید در منظر مردم اجرا شود.» حال آنکه همان طور که صادقی درپی هجمه اخیر روزنامه کیهان که این طرح را ناشی از ترس اصلاح طلبان نسبت به پخش اعترافات روح الله زم عنوان کرده بود، توضیح داد که زمان تهیه این طرح حدود 15 روز پیش از آن بازداشت بوده و علت تدوین آن نیز مسائلی که درپی بازداشت تعدادی از شهروندان بی گناه در پرونده «ترور دانشمندان هسته ای» مطرح شد، اکنون نیز ظاهرا لازم است آن توضیحات بار دیگر خطاب به امام جمعه مشهد عنوان شود. جالب آنکه روزنامه کیهان درنهایت لااقل اینکه ارتباطی میان این طرح و بازداشت زم نداشته را پذیرفت. نکته دیگر اینکه بسیاری از جلسات دادگاه به صورت غیرعلنی برگزار می شود و در این میان، گهگاه جلساتی علنی همچون جلسات دادگاه محمدرضا خاتمی و ازقضا خود محمود صادقی عملا بدون حضور حضار و به صورت غیرعلنی برگزار شده و از انتشار محتوای جلسات در رسانه ها جلوگیری می شود. با این حساب، احتمالا دستیابی به شفافیت قضایی در گام نخست نیازمند برگزاری دادگاه های علنی است. چنان که بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون 90 مجلس، پیش از این به ایرنا گفته است: «پخش اعترافات تلویزیونی هم از نقض حقوق شهروندی است و هم اقتدار امنیتی ما را زیرسوال می برد و باید جلوی آن گرفته شود.»

امام جمعه مشهد در بخش دیگری از خطبه دوم نماز جمعه این هفته مشهد، فساد اقتصادی را «ویروس مهلکی» خواند که جان و امنیت مردم را هدف قرار داده است. به عقیده امام جمعه مشهد، آن سرمایه داری که می خواهد به جمع دزدها اضافه شود، همان بهتر که فرار کند اما سرمایه دار با تقوا و حلال خور که می خواهد سرمایه را به کار بزند و رزق حلال به دست بیاورد، وقتی می فهمد مملکت جای دزدی نیست، بیشتر تشویق می شود.