آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۵
سیاست
۳

اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی: «سرا» دموکراتیک است اگر احزاب اقماری نبودند

گفته می شود طرح «سرا» مخالفان متعددی دارد و تنها «اتحاد ملت» است که به طور تمام قد از این طرح حمایت می کند؛ پرسش اینجاست که علت مخالفت شما با این طرح چیست؟

به هر حال این طرح، طرحی نو است؛ به طوری که کلیات آن از این قرار است که پیش از آغاز انتخابات قرار است نظرسنجی و رای سنجی درون جریان اصلاحات برگزار شود. اما ایراداتی چه به لحاظ تکنیکی، چه به لحاظ فنی و چه به لحاظ محتوایی و قانونی از سوی مخالفان مطرح شد. اما مجموعا چون این طرح، مصوبه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان است به دنبال آن هستیم که در تصویب جزییات، ایرادها را مرتفع کنیم. درواقع رایی که در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان به این طرح داده شد، رایی بود به کلیات و ما نیز حتما کمک می کنیم که ایرادات برطرف شود. در این راستا پیشنهاد کارگزاران سازندگی این است که این رای سنجی ها پس از تایید صلاحیت ها صورت گیرد و رای گیری انجام شود تا آثار سوء آن، ازجمله تبلیغات زودهنگام یا موارد غیرقانونی به دنبال نداشته باشد و از سوی دیگر از آن جهت که احزاب حاضر در شورای عالی دارای وزن یکسان نیستند، نکاتی وجود دارد که باید مدنظر قرار بگیرد و در این راستا لازم است کارگروه های مربوطه وارد عمل شوند و نواقص را در این زمینه مرتفع کنند.

آقای کرباسچی در توییتی انتقاد کرده بود که بدنه اجتماعی اصلاح طلبان از پایین به بالا شکل می گیرد و نه از بالا به پایین و این بدنه اجتماعی است که ما را انتخاب می کند و نه ما آنها را. به نظر شما چقدر ایرادی که آقای کرباسچی مطرح کرده اند، قادر است این طرح را تحت تاثیر قرار دهد؟

بدنه اجتماعی که رای می دهند، توقع دارند پیش از انتخابات در تعیین لیست هم مشارکت داشته باشند و این یک روش دموکراتیک است اما ایراد اصلی این طرح آن است که این الگو هیچ مصداق تجربه شده ای در دنیا ندارد. ما در انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات مقدماتی داریم اما در انتخابات مجلس که انتخاباتی محلی است، تاکنون با یک الگوی تجربه شده مواجه نشده ایم.

اما به نظر می رسد این بعد دموکراتیک بودن حایز اهمیت باشد؛ چرا که در انتخابات 96 در جریان تعیین لیست شورا های شهر انتقادات بسیاری درباره استفاده از رانت در لیست های انتخاباتی مطرح شد.

الان هم وضع به همین منوال است. به عبارت دیگر وقتی برخی احزاب در درون شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان دارای احزاب اقماری هستند، می توانند سهمیه بیشتری به خود اختصاص دهند و نتیجه همان چیزی می شود که در انتخابات قبل مورد نقد قرار گرفت. به عبارت دیگر وقتی یک حزب داری 15 تا 20 حزب اقماری است، همواره از اکثریتی برخوردار است. یعنی اگر حزبی مانند کارگزاران 20 نفر را معرفی می کند، آن احزاب تعدادی بیش از 300 نفر را معرفی می کنند؛ بنابراین این تفاوت آشکار میان کسانی که رای می دهند، وجود دارد و با این ساز و کار از پیش مشخص است که چه کسانی برنده و چه کسانی بازنده هستند. بنابراین ایراد جدی همین جا است. اگر همه احزاب مستقل بودند، می توانستیم بگوییم این طرح، طرحی کاملا دموکراتیک است و جای مخالفتی هم نبود اما این ایراداتی که گفته شد، بسیار جدی است که البته افرادی ازجمله آقای اصغرزاده قول دادند در یک کارگروه به این مشکلات رسیدگی شود. بنابراین ما نیز با آنچه شما از آن تحت عنوان روشی دموکراتیک یاد می کنید، موافقیم ولی در شرایطی که زیرساخت های نهادهای حزبی کاملا شکل گرفته باشد و قانون انتخابات مان با آن سازگار باشد. اما وقتی قانون انتخابات مان حزبی نیست، چگونه می توانیم امیدوار باشیم که این ساز و کار به خوبی عمل کند و نمایندگانی از این طریق به مجلس راه پیدا کنند که عملکرد خوبی داشته باشند؟ بنابراین باز تاکید می کنم اگر احزاب حاضر همگی مستقل بودند و اقماری نبودند، قطعا این طرح می توانست به عنوان ساز و کاری قابل قبول معرفی شود. به هر صورت در حال حاضر کلیات این طرح مورد تصویب قرار گرفته است و ما امیدواریم براساس قولی که آقای عارف داده اند، ایرادات آن برطرف شود. ما همواره دنبال این بوده ایم و آرزوی این را داشتیم که انتخابات مقدماتی داشته باشیم تا اختلافات کمتر شود.

شما یکی از اعضای شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و سخنگوی حزب اعتماد ملی هستید؛ آیا این تشکل قرار است پیشنهاداتش را درباره این طرح به صورت مدون و مکتوب به این کارگروه ارایه کند؟

بله! حتما این کار را انجام می دهیم. اعتماد ملی همواره به دنبال وحدت و انسجام بین اصلاح طلبان است و حتما به این شیوه رای گیری معتقد است. ما به صورت مدون و مکتوب انتقادات و پیشنهادات را به این کارگروه تقدیم می کنیم که البته یکی از مهم ترین نقدهای مان این است که هر طرحی در ابتدا باید به عنوان نمونه در یکی از استان ها اجرا شود و چنانچه موفق بود، به کل کشور تعمیم داده شود. بنابراین یکی از مهم ترین مباحث این خواهد بود که این طرح هیچ پایلوتی و نمونه تجربه شده ای ندارد. ما نباید این واقعیت را فراموش کنیم که انتخابات مجلس، انتخاباتی محلی است و گاهی اوقات اجرا شدن چنین طرحی می تواند سمی مهلک برای اصلاح طلبان باشد.

آیا این احتمال وجود دارد که شهروندان هم در مراحل بعدی هم در این رای گیری شرکت کنند یا اینکه «سرا» تنها یک نظرسنجی داخل شورای عالی برای چهره های متنفذ و احزاب اصلاح طلب است؟

قرار نیست این نظرسنجی و رای گیری فراتر از این برود. این بحث در هیات اجرایی مطرح شده است و هیات اجرایی حزب اعتماد ملی از کمیته تعامل که مسوولیت تعامل با احزاب و دیگر جریان های سیاسی را برعهده دارد، خواسته است تا این موضوع را بررسی کند. ما امروز در جلسه کمیته تعامل این مساله را بررسی می کنیم که طبق روال آقای افشانی گزارشی ارایه می کند و آنچه را که درباره تصویب طرح «سرا» گذشت را شرح خواهد داد. پس از آن، اعضای این کمیته پیامدهای تصویب این طرح را بررسی خواهند کرد و در نهایت تصمیم گیری خواهد شد که آیا حزب اعتماد ملی می خواهد با این شرایط در شورای عالی سیاستگذاری سیاستگذاری بماند یا خیر؟ همچنین اینکه اگر قرار است در این شورا بماند با چه شرایطی به همکاری اش ادامه می دهد و اگر قرار است خارج شود، به چه نحوی فعالیت خود را خارج از این شورا ادامه دهد.

احتمالا پیشنهادات مختلفی در این رابطه مطرح شود، ازجمله اینکه آیا در جریان بررسی جزییات طرح، امکان طرح پیشنهادات جدید به صورتی که انتظارات حزب اعتماد ملی و دیگر منتقدان تامین شود، وجود دارد. به هر صورت این مباحث در جلسه امروز به طور جدی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

باید این را هم بگویم، همواره کمیته تعامل و حزب اعتماد ملی به دنبال انسجام و وحدت اصلاح طلبان بوده است اما آنچه مساله اصلی کمیته تعامل بوده، این است که می شد به اساسنامه عمل و ماده 3 آن اصلاح شود و ماموریت آن در ارایه لیست ها تغییر کند. که این اتفاق نیفتاد اما با همه این اوصاف حزب اعتماد ملی و کمیته تعامل، انسجام اصلاح طلبان را دنبال می کند. ما همواره به معتقد به عملکرد جبهه ای بوده ایم و هنوز هم بر خط مشی خود قائلیم؛ برخلاف برخی احزاب که شعار عملکرد جبهه ای می دهند اما خلاف آن عمل می کنند.