آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۹۶۲۷
سیاسی
۲

محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه دستخط مطرح کرد

قشر خاکستری نداریم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مردم در اسفندماه افرادی را به مجلس بفرستند که دغدغه  آنها را داشته باشند، گفت: باید در اسفندماه درست گام برداریم.برنامه دستخط این هفته با حضور محمدباقر قالیباف شهردار اسبق تهران و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.وی در این برنامه در پاسخ به این سوال که هدف از نامه نگاری های اخیر شما درخصوص انتخابات آتی مجلس چیست و تلاش می کنید تا یک گروه جدید فارغ از جریان اصولگرایی تشکیل دهید یا اینکه یک هدف کلی دارید که با جوانانی از هر قشر و هر فکر در کشور،  عرصه سیاست را تکانی بدهید، گفت: واقعیت این است که اگر تاریخ زندگی من را نگاه کنید من هیچ گاه در زندگی خودم دلبستگی به جریانات سیاسی به عنوان یک جریان حزبی نداشته ام. 

آن چیزی که همیشه دغدغه من بوده، همان آرمان هایی بود که در آغاز جوانی از امام عزیزمان دریافت کردیم و آن اسلام سیاسی که حضرت امام برای ما تبیین فرمودند و در ادامه اش هم حضرت آقا به درستی آن مسیر را تبیین کردند و ادامه دادند با شرایطی که در کشور و جهان و منطقه بود. دغدغه من همیشه این بوده که دنبال می کردم. لذا اگر این نگاه را امروز به جوانان دارم، با همان نگاه دارم. بحث من از این جهت روی مجلس بوده و تاکید کردم که مجلس در راس امور است؛ این فرموده حضرت امام (ره) است، ولی امروز شاهد هستیم مجلس به هر دلیلی که بیشتر فکر می کنم به کارنامه خود مجلس بازمی گردد، در راس امور نیست. خب ما در اسفند می خواهیم گام 4 ساله برداریم و خیلی مهم است که این گام را درست برداریم. من در همین تاکیدی که در حوزه مجلس داشتم، گفتم مهم است که مردم ما افرادی را به مجلس بفرستند که دغدغه مردم را داشته باشند، دغدغه آرمان های انقلاب را داشته باشند.

قالیباف در خصوص وضعیت FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گفت: اینها هنوز در دستور مجمع هست، الان هم روی این بحث می شود ولی شما نگاه کنید اینکه می گویم باید مقداری مجلس به این موضوعات توجه کند، خود شما از چه زمانی با بحث FATF آشنا شدید و چقدر مورد بحث شما و در جامعه ما و حتی در بین نخبگان ما قرار گرفته است؟ ولی موضوع  FATF، 20 سال است که در دنیا کار خودش را انجام می دهد و وقتی کارنامه FATF و سوابق آن را نگاه می کنیم، اینکه چه کسانی این را شکل دادند، چه ماموریت هایی به عهده دارد، حتما منافع خیلی از کشورها را در نظر نگرفته است. حتی منافع خیلی از بخش های حقوقی و اقتصادی را در نظر نگرفته است، نه فقط کشور ما بلکه حتی در اروپا و آمریکای شمالی اینچنین است. امروز اگر نگاه کنید در کانادا وکلای آنجا نسبت به FATF و رفتارهای FATF معترض هستند. خود بخش های اقتصادی در اروپا و آمریکا نسبت به FATF معترض هستند. این نیست که فقط ما معترض هستیم. الان یک بحثی در جامعه است که می گویند همه عضو FATF هستند الا ایران و کره شمالی! خب بله، این از یک نگاه وجود دارد ولی آیا آنهایی که امروز با FATF همکاری می کنند FATF را قبول کردند و از آن راضی هستند یا جزء معترضین آن هستند؟ من نمی خواهم این موضوع را مطرح کنم، این موضوع بحث FATF نیست.    وقتی می گوییم ارکان اقتصاد فقط بحث بانک ها نیست؛ وقتی مقررات FATF را نگاه کنید، یک بنگاه معاملاتی املاک در هر محله مکلف است گزارش خودش را به FATF بدهد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه در پاسخ به این پرسش که یک چیز دیگری که در این ایام خیلی به آن توجه می شود بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی است و تقریبا می توان با قاطعیت بیان کرد که یک روح تازه ای از زمان آمدن ریاست جدید قوه قضائیه آقای رئیسی، گرفته است. چطور می بینید گفت: اصل مبارزه با فساد بدون شک کار پسندیده ای است. این هم وظیفه ماها است و هم توقع مردم است. طبیعتا در راس آن هم قوه قضائیه است و به نظر من هم باید تشکر کرد و هم باید تقویت کرد که این کار را انجام دهند، ولی این سوال هم در جامعه وجود دارد که آیا ما مفاسد را فقط با اقدامات سلبی باید حل و فصل کنیم؟ یا وقتی حرف از اخلالگر اقتصادی می زنیم، منظور ما از اخلالگر اقتصادی کیست؟ چه کسی اخلالگر اقتصادی است؟ وقتی یک تصمیم کسی که سیاست اعمال می کند و نظر و برنامه خودش را بیان می کند، مسئول هم هست و اختیار هم دارد، قانون هم به او اختیار داده است نتیجه این می شود فردا صبح ده ها هزار نفر در صف خرید سکه قرار می گیرند. بعد با آن کسی که سکه خریده برخورد می کنیم، به نظر شما اخلالگر اقتصادی آن کسی است که در صف سکه ایستاده است یا آن کسی که این تصمیم نابخردانه را گرفته است؟ کدام یک از اینها اخلالگر اقتصادی است؟

قالیباف در ادامه در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه سال 94 که برجام به نتیجه رسید برای آقای ظریف نامه نوشتید و به او خداقوت گفتید و در انتخابات 96 هم گفتید هر دولتی بود این مسیر را می رفت و یک جایی گفته بودید، برجام دو خاصیت خوب داشت که نشان داد که ما چقدر قابل اعتماد هستیم و پای حرف خود ایستادیم و دیگر  اینکه به مردم و افرادی که فکر می کردند همه چاله ها پر می شود و مشکلات ما با امضای قرارداد مذاکره با آمریکا حل می شود ثابت شد اینها غیرقابل اعتماد هستند. آیا هنوز هم روی گفته های خود هستید، خاطرنشان کرد: بله. آن روزی که این حرف را بیان کردم، حرفم این بود که مجموعه تصمیمی که برای برجام گرفته شد که فقط موضوع هسته ای و از جهت سطح، فقط در سطح وزیر امور خارجه، یعنی موضوع فقط هسته ای و سطح ارتباط هم وزیر خارجه، این تصمیم نظام بود. این در دولت آقای احمدی نژاد تصویب شد. در دولت آقای روحانی نبود منتها در این صحبت ها من حرفی بیان کردم که از من پرسیدند با مذاکره موافق هستید؟ گفتم به شرطی که بدانیم مذاکره، یک روش مبارزه است. اشکالی که وارد است در اینجا است. ما باید بدانیم با دشمن حرف می زنیم. این دشمن است. آدم به دشمن نمی تواند اعتماد کند. اینجا بود که گفتم مذاکره یک روش مبارزه هم هست. لذا این بحثی بود که من معتقد بودم، البته دوستان در حوزه مذاکرات واقعا زحمت کشیدند به همین دلیل من از آقای ظریف وظیفه داشتم تشکر کنم.