آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۵
سیاست
۴
بازتاب

رییسی و شمخانی در همایش دادستان های کل کشور سخنرانی کردند

از تفکیک جرایم امنیتی و سیاسی تا حقوق غیرقابل معامله ایرانیان

سیدابراهیم رییسی بار دیگر بر تفاوت جرم سیاسی و جرم امنیتی تاکید کرد. او نخستین بار در بازدید از شهدای کلک چال و در گفت وگو با چند دانشجو اعلام کرده بود که برای تفکیک جرایم سیاسی و امنیتی اقداماتی در دست اجراست و این موضوع به زودی حل خواهد شد. رییس دستگاه قضا اما روز پنجشنبه در همایش دادستان های سراسر کشور که در مشهد مقدس برگزار شد، بار دیگر بر اهمیت این موضوع تاکید کرد و گفت: «نباید فراموش کرد که جرم امنیتی و سیاسی متفاوتند. کسی که به دلیل قرار گرفتن در یک مخمصه و تضییع حق خود دست به اعتراض می زند، با کسی که وابسته به بیگانه است و بر موج اعتراض این شخص سوار می شود، تفاوت دارد و تشخیص این دو از یکدیگر بسیار مهم است.»

رییسی معتقد است که «در جرایم اقتصادی، بازدارندگی مجازات ها اهمیت زیادی دارد» و «تسامح در رابطه با مفسدان اقتصادی باید در حد صفر باشد». اما او همزمان می گوید که «در جرایمی که از سوی آسیب دیدگان اجتماعی ارتکاب می یابد، باید نگاه ترمیمی و اصلاحی وجود داشته باشد» اما تاکید دارد که «نسبت به مسائل امنیتی نظیر جاسوسی، وابستگی به بیگانگان و... جای اغماض نیست.»

به گفته رییسی، کاسبی مفسدان اقتصادی در عدم شفافیت اقتصادی است. او معتقد است که باید روابط اقتصادی جلوی دید مردم و پشت ویترین باشد، چراکه به گفته او، این امر از نارسایی ها می کاهد و در این زمینه باید سامانه های لازم فعال شود.

موضع گیری انتخاباتی از جایگاه قضایی ممنوع

رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انتخابات پیش رو تاکید کرد: «دادستان ها باید با دستگاه های اجرایی که مجری انتخابات هستند و همچنین شورای نگهبان که وظیفه نظارت بر انتخابات را دارد، جهت دفاع از حق الناس و اجرای قانون، همکاری کامل را داشته باشند و هیچ کس در جایگاه قضایی حق ندارد له یا علیه شخصی در انتخابات موضع گیری کند.» او در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر لزوم توجه دادستان ها به مقوله حقوق عامه و دفاع از آزادی های مشروع گفت: «نباید اجازه داد که هیچ فرد یا نهادی با اتکا به قدرت و ثروت خود، آزادی های مشروع مردم را تهدید کند.»

به گفته رییسی، کسانی که به بیت المال و اراضی ملی دست اندازی می کنند، باید با برخورد قاطع دادستان ها مواجه شوند و باید در این مسیر همکاری لازم میان دادستان ها با بخش های اجرایی وجود داشته باشد.

رییس قوه قضاییه همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به وظیفه دادستان ها مبنی بر نظارت بر زندان ها اشاره کرد و ادامه داد: «دادستان هر روز که به محل کار خود می رود، اول باید لیست زندانی ها را ببیند تا اگر قابل کاستن از تعداد آنهاست؛ حتما این کار را انجام دهد. حبس زدایی مورد تاکید شرع انور و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری به دستگاه قضایی است. نباید قرارها را به گونه ای صادر کنیم که به بازداشت فرد منتهی شود. همواره به یاد داشته باشید که رفتن به زندان، برای فرد و خانواده اش عوارض فراوانی دارد.»

او خطاب به دادستان های حاضر در این همایش گفت: «حتما تاکید کنید که نسبت به قرار بازداشت و قرارهای تامین منتهی به بازداشت، احتیاط های لازم به عمل بیاید. همه باید در راستای کاهش بازداشتی ها و کاهش جمعیت کیفری تلاش کنند. بد نیست که همه قضات، به صورت هفتگی یا ماهانه به زندان ها سر بزنند تا بلکه با مشاهده شرایط، بیشتر از مجازات های جایگزین حبس استفاده کنند.»

گزارشگران فساد باید تشویق شوند

رییسی همچنین بر ضرورت تشویق گزارشگران فساد تاکید کرد و ادامه داد: «اگر کسانی فسادی را گزارش کردند باید مورد تشویق قرار بگیرند. وقتی یک خبرنگار آسیبی را اعلام کرده باید مورد تشویق باشد، نه اینکه بپرسیم چرا این را گزارش کرده است؛ البته مطمئنا سخن از عیب جویی و جست وجو در زندگی افراد نیست.»

حقوق قانونی و منافع مردم ایران قابل معامله نیست

علی شمخانی یکی دیگر از سخنرانان این همایش بود. دبیر شورای عالی امنیت ملی معتقد است که «اعتماد میان حاکمیت و مردم لازمه پایداری امنیت ملی است و قوه قضاییه در ایجاد و تحکیم اعتماد نقش مهم و منحصر به فردی دارد.» او «استقلال قاضی و عدم تاثیر پذیری از جریانات و رویکردهای سیاسی، حزبی را بخشی از الزامات غیرقابل اجتناب و مهم فعالیت دستگاه قضایی» دانست. به گزارش ایسنا، شمخانی که به عنوان یکی از سخنرانان این مراسم در مشهد حاضر شده بود، «مساوات در برابر قانون، فارغ از رنگ، نژاد، قبیله، پست و مقام، قدرت، شهرت و ثروت را از برجسته ترین اصول نظام قضایی علوی» برشمرد و رعایت آن را «تضمین کننده سلامت و صلابت قوه قضاییه برای ایجاد عدالت فراگیر در جامعه» عنوان کرد.

او همچنین با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سال جاری، این رخداد مهم را نماد مردم سالاری در کشور و تولیدکننده اقتدار ملی دانست و گفت: «انتخابات منبع تولید قدرت در نظام اسلامی بوده و بر خلاف خواست معاندین که به دنبال تبدیل کردن این رخداد به تهدید علیه کشور هستند، انتخابات آتی هم با تحقق اصول امنیت، سلامت، رقابت و مشارکت با شکوه تر از همیشه برگزار خواهد شد.» دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه «هدف امریکا از پیگیری راهبرد فشار حداکثری امریکا، متزلزل کردن اراده و ایمان جبهه نیرومند و استکبارستیز مقاومت است»، گفت: «امریکا با استفاده از ابزارهای جنگ نسل چهارم در تلاش است با ایجاد خستگی و فرسایش در ساختارها و ابزارهای قدرت کشورهای مستقل شرایط فروپاشی از درون را محقق کند.» او ثبات و امنیت مثال زدنی و آرامش بازار و پایداری اقتصادی کشور را حاصل اجرای راهبرد مقاومت فعال دانست و ابراز امیدواری کرد که با وحدت، انسجام ملی، هماهنگی و هم افزایی همه قوا بتوانیم در ادامه مسیر آغاز شده، دشمن را از تداوم مسیر شکست خورده فشار حداکثری مایوس کرده و وادار به پذیرش حقوق قانونی مردم ایران کنیم.

علی شمخانی در بخش پایانی سخنان خود نیز تاکید کرد: «حقوق قانونی و منافع مردم ایران قابل معامله نبوده و اگر امریکا و کشورهای اروپایی رویه فعلی را با امید به عقب نشینی ایران ادامه بدهند؛ به طور قطع دستاوردی جز پشیمانی نخواهند داشت.»