آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۵
سیاست
۴
روایت

قالیباف مدعی شد در صورت تصویب مشاوران املاک هم باید به FATF گزارش بدهند

مخالفت می کنم پس هستم

«با تصویب لوایح در ارتباط با گروه ویژه اقدام مالی باید سردار سلیمانی را تحویل دهید»، «در صورت تصویب FATF سرداران سپاه پاسداران را تروریست اعلام کرده اید»، «FATF اجازه نمی دهد، تحریم های امریکا را دور بزنید»، «با تصویب پالرمو و CFT ایران را تحریم می کنید» و... اینها تنها بخشی از بهانه هایی است که از حدود 3 سال پیش تاکنون در مسیر تصویب لوایح الحاق دولت جمهوری اسلامی به کنوانسیون های بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم و مقابله با جرایم سازمان یافته فراملی از سوی طیف موسوم به «دلواپسان» مطرح شده است؛ اظهاراتی که هر کدام بارها و بارها چه از سوی مسوولان و نهادهای اقتصادی و چه دیپلمات های ایرانی همچنین نمایندگان مجلس پاسخ داده شد ولی هرگز کارساز نشد تا گروه ویژه اقدام مالی پس از 5 نوبت تعلیق اقدامات تقابلی خود علیه ایران در دوران ریاست فردی چینی در بیانه ای تند و تیز تنها 4 ماه به تهران برای تصویب CFT و پالرمو و جلوگیری از قرارگیری نامش کنار کره شمالی در لیست سیاه این گروه فرصت دهد. حالا محمدباقر قالیباف که نامش همواره جزو مخالفان لوایح در ارتباط با گروه ویژه اقدام مالی به چشم می خورده در جریان گفت وگو با برنامه «دست خط» صداوسیما مدعی می شود که «نه فقط کشور ما بلکه حتی در اروپا و امریکای شمالی اینچنین است. امروز اگر نگاه کنید در کانادا وکلای آنجا نسبت به FATF و رفتارهای FATF معترض هستند. خود بخش های اقتصادی در اروپا و امریکا نسبت به FATF معترض هستند. این نیست که فقط ما به آن معترض باشیم.» او همچنین می گوید:«الان یک بحثی در جامعه است که می گویند همه عضو FATF هستند الا ایران و کره شمالی! خب بله! این از یک نگاه وجود دارد ولی آیا آنهایی که امروز با FATF همکاری می کنند FATF را قبول کردند و از آن راضی هستند یا جزو معترضان هستند؟ من نمی خواهم این موضوع را مطرح کنم، این موضوع بحث FATF نیست ولی می خواهم بگویم چرا باید موضوع مهمی را که ارکان اقتصاد ماست ، امروز بررسی کنیم. وقتی می گوییم ارکان اقتصاد فقط بحث بانک ها نیست؛ وقتی مقررات FATF را نگاه کنید یک بنگاه معاملاتی املاک در هر محله مکلف است، گزارش خودش را به FATF تحویل دهد.»

ائتلاف احمدی نژاد و قالیباف

در ادامه این گفت وگو قالیباف با پرسشی درباره دیدار اخیر خود با محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری سابق ایران مواجه می شود. او در پاسخ به این پرسش که «حالا خداوکیلی این دیداری که اخیرا پیش آقای احمدی نژاد رفتید، برخی می گویند بوی ائتلاف و مجلس می آید. واقعا اینطور است؟» می گوید:«نه، ما همان عید بود که رفتیم. بحث احوالپرسی بود. ایام عید بود. یکی به من می گفت، آقای احمدی نژاد را می بینید؟ گفتم بله ما هر جلسه مجمع نزدیک هم هستیم و آنجا هم را می بینیم و احوال هم را می پرسیم. بحثی که الان اشاره کردم واقعا ریشه در این دارد که وقتی نگاه می کنیم، می بینیم این موضوعات و جریانات سیاسی در کشور ما پدرخوانده هایی دارند. آن نامه ای که به جوانان نوشتم از اینجا بود. یک پدرخوانده هایی وجود دارد. این پدرخوانده ها با اینکه در شعار دادن با هم متفاوت هستند ولی در عمل یکسان هستند. به هر حال این وضع اقتصاد ماست. در زندگی سعی کرده ام به هیچ یک از این پدرخوانده ها نه دلبستگی داشته باشم و نه عقد اخوت داشته باشم. نامه ای که به جوانان نوشتم از اینجا بود و گفتم تا خودتان در میدان نیایید این کار ادامه دارد.»

دلبستگی حزبی نداشتم

شهردار اسبق تهران و کاندیدای شکست خورده 3 دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه «اگر تاریخ زندگی من را نگاه کنید، متوجه می شوید که من هیچگاه در زندگی خودم دلبستگی به جریانات سیاسی به عنوان یک جریان حزبی نداشته ام» انتقاداتی را به مجلس شورای اسلامی بیان کرده و می گوید:«بحث من از این جهت روی مجلس بوده و تاکید کردم که مجلس در راس امور است؛ این فرموده حضرت امام(رضوان الله علیه) است ولی امروز شاهد هستیم، مجلس به هر دلیلی که بیشتر فکر می کنم به کارنامه خود مجلس بازمی گردد در راس امور نیست. خب ما در اسفند می خواهیم گام 4 ساله برداریم و خیلی مهم است که این گام را درست برداریم. من در همین تاکیدی که در حوزه مجلس داشتم، گفتم مهم است که مردم ما افرادی را به مجلس بفرستند که دغدغه مردم و دغدغه آرمان های انقلاب را داشته باشند.» او در پاسخ به این سوال که منظورش صرفا دهمین دوره مجلس با حضور بیشتر اصلاح طلبان است یا خیر بیان می کند:«هم مجلس دهم و هم مجموعه برآیندها در یک فرآیندی این اتفاقات افتاده است. مثلا وقتی در مجلس یا هر انتخاباتی، دوقطبی های کاذب سیاسی ایجاد می کنیم و بعد این دو قطبی ها سرانجام می آیند و همین فضا باقی می ماند، دیگر از رسالت اصلی بازمی مانیم. نمونه های متعددی هست و وجود دارد. همین الان نگاه کنید مثلا چه معنی می دهد برای موضوع شفافیت در مجلس 100 و چند ده نفر امضا کنند ولی بعد که این را به رای می گذارند کمتر از 60 نفر رای می دهند.»

انتقاد قالیباف از اصولگرایان

یکی از دو کاندیدای اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ادامه به موضوع انتخابات سال 92 اشاره کرده و به نوعی از عدم وحدت اصولگرایان در آن انتخابات انتقاد کرد. او در پاسخ به این سوال که اگر در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 ائتلاف شکل می گرفت، او می توانست کار را در مقابل حسن روحانی به دور دوم بکشاند یا خیر می گوید:«من فکر می کنم اگر وحدت شکل می گرفت در همان مرحله اول به نظر من می توانستیم موفق باشیم. یک نفر می ماند، آقای عارف کنار رفت و فقط آقای روحانی ماندند که حمایت آقای هاشمی هم پشت ایشان بود. این سمت 4 نفر ماندیم. این نشد دیگر. مبنا اگر نظرسنجی بود در نظرسنجی ها خود آرا نشان داد فاصله ما با بقیه حداقل دو برابر بود ولی این نکته مهم است که درسی برای جریان سیاسی این ور گرفتیم، برای انقلاب و مردم چه درسی بگیریم.» قالیباف همچنین در پاسخ به اظهارات خود در سال 96 در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری آن سال و کناره گیری اش به سود سیدابراهیم رییسی می گوید:«همین جایی که می گویم، سیاست را برای سیاست ورزی می خواهیم یا سیاست را برای کسب قدرت می خواهیم که اگر کسب قدرت باشد باید احساس کنیم، پایان کارمان است و آنجا باید برویم، زندگی کنیم و مردم را رها کنیم.» او که حاضر نیست، نام افرادی را که در انتخابات سال 96 از میان اصولگرایان به او گفتند که از انتخابات کناره گیری کند، رسانه ای کند در مواجه با این سوال می گوید:«برای همین خاطر الان می گویم، پشت درهای بسته کسی تصمیم نگیرد. اجازه بدهید، افکار بین رسانه ای درست کنیم و همه چیز باید از پایین به بالا باشد.»