آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۹۶۲۷
سیاسی
۳

«رسالت» در گفت و گو با حمیدرضا آصفی به بررسی رفتار خصمانه آمریکا با ایران پرداخت

روسیاهی کاخ سفید

گفتگو: نفیسه امامی

رویکرد خصمانه کاخ سفید علیه ایران با توجه به پیشینه تاریخی ارتباط با این کشور، موضوع امروز و دیروز نیست؛ این کشور بارها در بزنگاه های سیاسی نشان داده که کشور قابل اعتمادی نیست و به اصطلاح «رو» بازی نکرده است. مصادیق دشمنی آمریکا با ایران فراوان است و بخشی از کینه ورزی و رفتار خصمانه این کشور با ایران را می توان در کمک به حرکت های تروریستی، تصرف دارایی های ایران، کمک  به صدام در جنگ با ایران، شلیک به هواپیمای مسافربری،  اهانت به ملت ایران، تحریم های همه جانبه و خروج یک جانبه آمریکا از برجام مشاهده کرد.

خروج از برجام آخرین تلاش مذبوحانه یانکی ها برای ایجاد فشار حداکثری بر کشور بود، تا از این طریق فضای داخلی ایران را تحت تاثیر قرار داده و جمهوری اسلامی را راضی به انجام توافق جدیدی با آمریکایی ها بکند، غافل از اینکه اگر قرار بود چنین اتفاقی رخ بدهد، باید طی چهل سالی که از عمر انقلاب می گذرد، این اتفاق می افتاد. رهبر معظم انقلاب نیز در بیانات اخیر خود به این مسئله اشاره کرده اند که: «مذاکره با آمریکا را حقیقتا بی نتیجه می دانم زیرا هیچ نتیجه ای از گفت وگو با آمریکایی ها حاصل نخواهد شد.»

با وجود تحریم های مجدد آمریکا بر افراد و نهادهای مختلف که بعد از خروج از برجام از سوی آنها به کشور عرضه شد، هنوز هستند خیالبافانی که تصور می کنند سیاست مدارانی در واشنگتن خیرخواه دولت و مردم ایران هستند، غافل از اینکه امروز علی رغم تایید دولتمردان آمریکایی، مواد غذایی و دارویی در لیست تحریم های آمریکا قرار گرفته است؛ دو مولفه مهمی که برای مردم هر کشور از ارکان مهم و حیاتی قلمداد می شود. حال باید پرسید آیا با وجود چنین اقدامات خصمانه ای می توان از دولت آمریکا که بر بلندی دیوار بی اعتمادی کمک کرده، انتظار رفتار متعهدانه و مسئولانه داشت! 

حمیدرضا آصفی سخنگوی اسبق وزارت امورخارجه در گفت و گو با «رسالت» دلیل رفتار خصمانه دولت های مختلف آمریکا با ایران را برمی شمرد و می گوید: آمریکا اساسا با کشورهای مستقلی که از این کشور پیروی نکنند، دشمنی می کند. جرج بوش رئیس جمهور اسبق آمریکا در گذشته گفته بود: «کشورها یا با ما هستند و یا دشمن ما هستند.» این جمله دکترین سیاست خارجی آمریکا محسوب می شود. یعنی کشورها را پیرو و دنباله روی خود می خواهند. این اصل کلی است که در سیاست خارجی آمریکا مدنظر قرار می گیرد.  

وی سیاست خارجی ایران را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، مستقل بیان می کند و می افزاید: ایران به آمریکا «نه» گفت، کمااینکه همان زمان به اتحاد جماهیر شوروی هم «نه» گفت. ما می توانستیم در دوران جنگ تحمیلی از شوروی سابق اسلحه و ادوات جنگی خریداری کنیم اما این کشور شروط حذف شعار مرگ بر شوروی و عدم مخالفت ایران با حضور نظامی این کشور در افغانستان بود، اما ایران آن شروط را نپذیرفت، زیرا دارای سیاست مستقلی بود و اکنون نیز دارد، در حالی که بعد از فروپاشی شوروی سابق و شکل گیری روسیه و رویکرد متفاوت این کشور با ایران، دارای روابط مستحکم و خوبی با این کشور گردید.  

سفیر اسبق ایران در فرانسه با یادآوری اینکه آمریکا سیاست مستقل ایران را برنتابیده است، می افزاید: آمریکایی ها از ابتدای شکل گیری جمهوری اسلامی ایران با آن عناد داشتند و برای ساقط کردن آن کودتا طراحی کرده و در امور کشور مداخله داشتند. قومیت ها را تحریک کردند و گروه های تروریستی مانند منافقین را حمایت نمودند و در زمان جنگ در کنار عراق ایستادند. استقلال ایران باعث شد آمریکا از هر توطئه و دسیسه ای برای دشمنی فروگذار نکند. 

سیاست صهیونیسم محور آمریکا

آصفی، سیاست خارجی آمریکا را صهیونیسم محور می خواند و می گوید: همه دولت ها در آمریکا چه دموکرات و چه جمهوری خواه از رژیم غاصب اسرائیل حمایت می کنند و ایران این رژیم را به رسمیت نمی شناسد و مواضع آن در قبال این کشور کاملا مشخص و شفاف است. این موضوع نیز یکی از دلایل جدی رفتار کینه توزانه آمریکا با ایران است. 

این دیپلمات پیشین درباره شرایط و امکان پایان یافتن خصومت و عناد آمریکا با دولت و ملت ایران بیان می کند: در دنیای سیاست هیچ موضوعی قطعی و ابدی نیست. شاید روزی شرایطی ایجاد شود که روابط ما با دولت آمریکا دگرگون گردد و شکل دیگری به خود بگیرد، بنابراین نمی توان چنین مسئله ای را منتفی کرد، اما با توجه به رفتاری که دولت آمریکا داشته و نگرشی که آنها دارند و سیاست های مداخله گرانه و زورگویانه آمریکا، بعید به نظر می رسد در کوتاه مدت یا میان مدت، تحول خاصی در رابطه به وجود بیاید زیرا این اتفاق به رفتار دولتمردان آمریکایی بستگی دارد. 

آصفی اضافه می کند: ایران در گذشته در مقاطع مختلفی با آمریکایی ها مذاکرات چندجانبه ای داشت و در همه موارد این کشور خلف وعده کرده است. جمهوری اسلامی همواره با حسن نیت و مسئولانه، اقدامات خود را انجام داده اما آمریکایی ها زیرقول خود زده و عهد و پیمان خود را زیر پا گذاشتند. یکی از این موارد بدقولی آمریکایی ها در بیانیه الجزایر بود، زیرا آنها متعهد شده بودند که در امور ایران مداخله نکنند اما به این قول خود عمل نکردند. 

فتنه اقتصادی آمریکا

وی در ادامه به تحریم های آمریکا بر ایران و اعمال فشار حداکثری اشاره می کند و می افزاید: نباید به اظهارات دولت آمریکا به عنوان دولت دروغگو توجه کرد. اینکه آنها در بیانات خود تحریم مواد غذایی و دارو برای ایران را رد می کنند، دروغ آشکاری است زیرا برای ارسال دارو و مواد غذایی مشکل ایجاد کرده اند. کاری که آمریکا برای ایران انجام می دهد فراتر از جنگ اقتصادی است، آنها فتنه اقتصادی به پا کرده اند که جنگ اقتصادی، بخشی از آن است. آمریکا با رذالت در امور مختلف جمهوری اسلامی از جمله سیاسی و اقتصادی فتنه گری کرده است. 

آصفی ایجاد فشار حداکثری آمریکا را برای آوردن ایران به پای میز مذاکره قلمداد می کند تا خود را موفق جلوه دهد و می گوید: درخواست های این دولت برای انجام مذاکره به راحتی قابل پیش بینی و نتیجه مذاکره کاملا مشخص است زیرا اساسا هیچ نتیجه ای حاصل نمی شود. آنها نتیجه مذاکرات را پیش شرط مذاکره گذاشته اند که عقلایی نیست. وقتی مذاکره به نتیجه نرسد، تحریم ها همچنان پابرجا می مانند و آمریکا اعلام می کند مقاومت ایران شکسته شده و مذاکره را پذیرفته است. 

سفیر اسبق ایران در امارات آثار و تبعات مذاکره ایران و آمریکا را برمی شمرد و می افزاید: کشورهایی که به ما امید بسته اند و ما الگوی آنها محسوب می شویم و راه استقلال و مقاومت را در پیش گرفته اند،در صورت مذاکره ایران و آمریکا  دچار تردید و یاس می شوند، لذا مذاکره با آمریکا هرگز به مصلحت نیست. آمریکا از گفت و گو با ایران به دنبال رسیدن به راه حل نیست بلکه به دنبال اضافه کردن مشکلات برای کشور است. بنابراین مذاکره با منافع ملی کشور در تضاد است. 

گفت و گو با ایران بهترین کادو برای ترامپ

آصفی اظهار تمایل ترامپ برای گفت و گو با ایران را راهی برای رفع مشکلات خود عنوان می کند و می گوید: ترامپ به دنبال پیدا کردن راه حل چالش های میان ایران و آمریکا نیست. ترامپ نیاز به گفت و گو با ایران دارد تا آن را به عنوان دستاوردی در سیاست خارجی خود مطرح کند. ترامپ در نظرسنجی ها و نزد افکار عمومی چهره خوبی ندارد و برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باید در حوزه سیاست خارجی دارای امتیاز شود که گفت و گو با ایران بهترین کادو برای آقای ترامپ محسوب می شود. 

وی تصریح می کند: ترامپ برای رفع مشکلات خود به دنبال گرفتن عکس یادگاری با رئیس جمهور ایران بود تا مشکلات خود را حل کند. ایران اعلام کرده برای انجام گفت و گو ابتدا باید تحریم ها برداشته شوند. وقتی ترامپ چنین کاری را انجام نمی دهد و فقط به دنبال گرفتن امتیاز برای خود است، ایران هرگز چنین کمکی به آمریکا نمی کند زیرا هیچ گرهی از وضعیتی که ترامپ برای ایران ایجاد کرده، گشوده نمی شود. 

آصفی در پایان سخنانش موضع اروپایی ها در قبال ایران را بیان می کند و می گوید: سیاست مداران و رسانه های اروپایی ها می دانند، مواضع ایران به حق و صحیح است و اخباری که علیه ایران عنوان می کنند، صرفا در راستای انجام جنگ تبلیغاتی و به فرموده محافل صهیونیستی و آمریکایی انجام می گیرد و نباید خیلی به گفته های آنها توجه کرد.