آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۴
اقتصادی
۴

نایب رئیس سندیکای صنعت برق: سیستم بانکی مانع استفاده از ظرفیت مهندسی30 میلیارد دلاری همسایگان

نایب رئیس سندیکای صنعت برق گفت: 30 میلیارد دلار کار در زمینه خدمات فنی و مهندسی در کشورهای همسایه ما وجود دارد که سیستم بانکی مانع استفاده ایران از آن شده است.

پیام باقری در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم، درباره وضعیت صادرات خدمات فنی و مهندسی اظهار داشت: در سال 94 میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی برق 2.4 میلیارد دلار بوده که پس از آن، در صادرات خدمات فنی و مهندسی برق سیر نزولی داشتیم. میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی برق کشور در سال 96 به 498 میلیون دلار و در طول 10 ماه از سال 97 به 111 میلیون دلار رسید.

وی افزود: در سال 90 عدد صادرات خدمات فنی و مهندسی بالای چهار میلیارد دلار بود. از طرف دیگر ما در منطقه ای قرار داریم که بالغ بر یکهزار میلیارد دلار تقاضای واردات دارند که بخشی از این رقم، خدمات فنی و مهندسی و بخشی دیگر مربوط به کالا است.

نایب رئیس سندیکای صنعت برق تصریح کرد: درخصوص خدمات فنی و مهندسی بالغ بر 30 میلیارد دلار در سال جای کار در کشورهای همسایه ما وجود دارد که آن چیزی که باید بخش تقاضا و عرضه را بهم وصل کند مشکل دارد و اولین و مهم ترین آن هم سیستم بانکی است.

باقری ادامه داد: ما تقریبا در هیچ کدام از بانک هایی که در کشورهای اطراف ما هستند شبکه کارگزاری بانکی نداریم و بدون استفاده از شبکه بانکی قابلیت صدور خدمات فنی و مهندسی را نخواهیم داشت.

وی افزود: شرکت های ایرانی برای نقل و انتقال ارز، قریب به 14 یا 15 درصد هزینه می دهند که موجب می شود قیمت تمام شده شان بالا رود.

نایب رئیس سندیکای صنعت برق ادامه داد: تحریم ها اتفاق افتاده و نمی توانیم از این چشم بپوشیم، اما باید بپذیریم که خیلی از مسائل و مشکلات ما ربطی به تحریم ندارد و بیشتر از خودتحریمی رنج می بریم.

باقری با اشاره به وجود صندوق ضمانت صادرات در کشور گفت: صندوق های ضمانت صادرات کمک می کنند تا بتوانیم صادراتمان را بیمه کرده و از منابع بانکی به استناد بیمه ای که می کنیم، بتوانیم منابع جذب کنیم؛ که این کارکرد الان در ایران وجود ندارد.

وی افزود: کل سرمایه صندوق ضمانت صادرات در ایران 100 میلیون دلار است؛ این درحالی است که ما در سال گذشته 44 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم، یعنی سرمایه صندوق ضمانت صادرات ما کسری از درصد صادرات غیرنفتی ماست. نایب رئیس سندیکای صنعت برق ادامه داد: در کشورهایی که رقبای منطقه ای ما در صنعت برق هستند، مثلا در ترکیه، صندوق ضمانت صادرات این کشور دو میلیارد یورو سرمایه در گردش دارد، این رقم در عربستان چهار میلیارد یورو است. وی ادامه داد: با این وضعیت، وقتی در برنامه ششم توسعه قانون گذار تکلیف می کند که صادرات در سال 1400 باید به عدد 120 میلیارد دلار برسد، متوجه می شویم که نمی توانیم به این عدد برسیم چرا که زیرساخت های ما برای رسیدن به این هدف تعریف نشده است، مگر تحولی رخ بدهد.