آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۶
صنعت و معدن
۳

خبر

گام جدید فائو برای مدیریت خشکسالی دریاچه ارومیه

دنیای اقتصاد : سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در چارچوب پروژه «برنامه یکپارچه مدیریت پایدار منابع آب در حوضه دریاچه ارومیه» و با همکاری پژوهشکده هواشناسی و علوم جو، کارگاه اعتبارسنجی «شاخص ترکیبی خشکسالی» تدوین شده برای حوضه دریاچه ارومیه را برگزار کرد.

این کارگاه سه شنبه هفته گذشته با حضور کارشناسان و پژوهشگرانی از فائو، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان هواشناسی، مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی، ستاد احیای دریاچه ارومیه، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علم و صنعت ایران در محل پژوهشکده هواشناسی و علوم جو برگزار شد. مشارکت کنندگان در این کارگاه ضمن مرور منطق، رویه و روش به کار رفته برای تدوین شاخص ترکیبی خشکسالی؛ متغیرها، مولفه ها و شاخص های بالقوه دیگری را که در گام های آتی و برای بهبود شاخص ترکیبی خشکسالی می توانند به کار گرفته شوند، مورد بحث و بررسی قرار دادند.

جیانلوکا فرانچسکینی، متخصص ارشد فائو در زمینه مدیریت اطلاعات منابع سرزمین در تشریح فعالیت های انجام شده گفت: «امروز، اولین نتایج حاصل از ارزیابی خشکسالی همچنین روش سنجش خشکسالی ارائه شده و مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.» به گفته وی، «این اولین تلاش ایران برای ارائه چنین اطلاعاتی است که از ابعاد مختلف هواشناسی، کشاورزی و هیدرولوژیک به پدیده خشکسالی می پردازند.»   رائو ماتا، مشاور ارشد فنی فائو در پروژه «برنامه یکپارچه مدیریت پایدار منابع آب در حوضه دریاچه ارومیه» نیز ضمن تمجید از تلاش های مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی تاکید کرد: «سنجش خشکسالی مولفه ای مهم برای مدیریت کلان حوضه آبریز دریاچه ارومیه است. ما نیاز داریم تا متغیرهای مختلفی را که کاربردشان در شاخص ترکیبی خشکسالی ضرورت دارد، احصا کنیم.»  به گفته بهداد چهره نگار، مدیر بخش هیدروانفورماتیک ستاد احیای دریاچه ارومیه تدوین یک شاخص ترکیبی خشکسالی مناسب می تواند به «سنجش آسیب پذیری کلی حوضه آبریز دریاچه ارومیه کمک کند تا بر اساس آن بتوانیم تاثیرات تغییرات متغیرهای اقلیمی بر معیشت و پارامترهای اقتصادی-اجتماعی ناحیه مدنظر را بسنجیم.» احد وظیفه، رئیس مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی ضمن اشاره به فعالیت های انجام شده برای دستیابی به شاخص ترکیبی خشکسالی تصریح کرد: «فرآیندی که در این پروژه دنبال شده است نه تنها این قابلیت را دارد که در دیگر حوضه های آبریز کشور به کار رود، بلکه به عنوان یک نمونه موفق برای دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه نیز مفید باشد.»

پروژه «برنامه یکپارچه مدیریت پایدار منابع آب در حوضه دریاچه ارومیه» که از سوی دولت ژاپن تامین مالی شده است و به صورت مشترک از سوی فائو و ستاد احیای دریاچه ارومیه پیگیری می شود، از تلاش های دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه بهبود ظرفیت های نهادی و دانشی کشور به منظور احیای این ذخیره گاه بی همتای زیست کره حمایت می کند.

گسترش برنامه های تجاری در شهرک های صنعتی

خبرگزاری مهر : قائم مقام وزیر صنعت، از طراحی برنامه های گسترده گسترش برنامه های تجاری در شهرک های صنعتی کشور خبر داد و گفت: زون های نمایشگاهی و فروشگاهی برای تولیدکنندگان در شهرک ها راه اندازی خواهد شد. حسین مدرس خیابانی با اشاره به توافقات صورت گرفته با سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی برای گسترش برنامه های تجاری در شهرک های صنعتی گفت: با توجه به زیرساخت های مناسبی که هم اکنون در شهرک های صنعتی وجود دارد، مقرر شد تا گسترش خدمات و برنامه های تجاری در این شهرک ها، در دستور کار قرار گیرد تا تولیدکنندگان کشور بتوانند خدمات تجاری را نیز برای فروش و صادرات محصولات تولیدی خود در شهرک های صنعتی با سهولت بیشتری دریافت کنند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: گسترش ارائه خدمات تجاری در بخش های مختلف صنعتی به منظور حمایت و پشتیبانی از صنایع و رونق صادرات صنعتی، از جمله سیاست های کلان کشور است که باید با سرعت مورد پیگیری واقع شود؛ بر همین اساس گسترش برنامه های تجاری در شهرک های صنعتی طراحی شده است. در واقع، خدمات تجاری نیز در قالب بازاریابی، برندسازی، تامین مواد اولیه با سهولت بیشتر، ارائه خدمات بانکی و بیمه ای و راه اندازی زون های فروشگاهی و نمایشگاهی در شهرک های صنعتی ارائه خواهد شد. وی با بیان اینکه آنچه که در ادغام تجارت با صنعت فراموش شده بود، این است که اگر تولید شکل گیرد، باید همپای آن تجارت آن هم رونق داشته باشد، تصریح کرد: با توجه به اینکه 50 درصد شاغلان بخش صنعت، در بخش های صنفی تولیدی و خدماتی مستقر هستند که عدد قابل توجهی به لحاظ سرانه ایجاد شغل به شمار می رود، می توانند حلقه اتصال بین صنایع بزرگ و متوسط به شمار روند که به همین دلیل، توافق نامه ای میان حوزه قائم مقام وزیر با سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی به امضا رسیده که توسعه زیرساخت های تجاری نیز در شهرک های صنعتی صورت گیرد.

بارندگی ها در 20 سال گذشته 14 درصد کاهش یافت

دنیای اقتصاد : رئیس موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، با بیان اینکه در مدت 20 سال اخیر، میزان بارندگی های کشور 14 درصد کاهش یافته است، گفت: دمای هوای کشور نیز طی 20 سال گذشته یک و نیم درجه اضافه شده است. به گزارش «روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه»، نشست تخصصی آینده نگری تغییرات اقلیمی کشور با اهتمام مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور و با حضور صاحب نظران این حوزه و با شرکت جمع کثیری از کارشناسان، در محل این سازمان برگزار شد. در این نشست، افتخاری رئیس موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو در این نشست گفت: روند بارش در فصل پاییز 25 درصد، زمستان 45 درصد، بهار 25 درصد و تابستان تنها 5 درصد است و بارش های اخیر نباید ما را به سمتی سوق دهد که از مدیریت مصرف آب و منابع آبی غفلت کنیم. وی افزود: مولفه های مهم در تغییرات بارشی، ارزیابی مقدار بارندگی، تحلیل شدت بارندگی، بررسی مدت بارندگی، مطالعه توزیع مکانی بارش ها، برآورد توزیع زمانی بارش ها و وضعیت الگوی بارش ها است.

تعیین نرخ برق استخراج ارز مجازی تا 10روز دیگر

دنیای اقتصاد : سخنگوی صنعت برق از تعیین نرخ برق استخراج ارز مجازی ظرف 10روز آینده خبر داد. مصطفی رجبی مشهدی در گفت وگو با «ایسنا» در پاسخ به این سوال که چه نرخی برای این منظور در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: نظر دولت، متوسط نرخ صادراتی برق است و هیات دولت هم آن را تصویب کرده است. ما هم در چارچوب همان تعرفه بررسی می کنیم.