آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۶
صنعت و معدن
۳

خبر بنگاه ها

طرح جامع مس نهایی شد

گروه بنگاه ها : معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طرح جامع مس نهایی شده است و به زودی ابلاغ می شود. به گزارش «دنیای اقتصاد»، خداداد غریب پور در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران کانمین با بیان اینکه طرح جامع مس در مرحله تدوین است، افزود: طرح جامع آلومینیوم و طلا نیز از جمله برنامه های ایمیدرو در بخش غیر فلزی است.

به گفته وی، برنامه های توسعه ای در بنگاه های بزرگ بر اساس محورهای طرح های جامعی است که تدوین خواهد شد. وی درمورد ارتباط دوسویه میان معدن و بازار سرمایه در کشور تصریح کرد: هم اکنون 25 درصد بازار سرمایه در اختیار بخش معدن و صنایع معدنی است، به گونه ای که ارزش بازار این بخش در بوس بالای 270 هزار میلیارد تومان است یعنی سهم 5/20 درصدی از بازار سرمایه در اختیار ما قرار دارد. غریب پور تاکید کرد: علاوه بر بالا بودن ارزش بازار بخش معدن و صنایع معدنی، سهم سود این بخش نیز در بازار سرمایه از سهم خوب 36 درصدی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون سود انباشته در بخش معدن و صنایع معدنی حدود 47 تا 48 درصد است، گفت: بنابراین ظرفیت سود بنگاه های بازار سرمایه را در خدمت سرمایه گذاران این بخش قرار دادیم به گونه ای که بر اساس برنامه های توسعه ای هر کدام از بنگاه ها به سود برسند و ظرفیت ارائه را در بورس داشته باشند از حمایت ایمیدرو برخوردار خواهند بود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه اغلب زیرمجموعه های ایمیدرو در بورس هستند، تاکید کرد: سایر شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی نیز به سود برسند و سهام آنها ظرفیت عرضه به بورس را داشته باشد به طور قطع سهامشان عرضه خواهد شد. وی در مورد برنامه های دولت برای جایگزینی معدن به جای نفت، افزود: برای تحقق این امر سه برنامه اکتشاف، سرمایه گذاری و ایجاد زیر بنا در دستورکار وزارت صمت قرار دارد به گونه ای که تاکنون 400 هزار متر مربع کار اکتشافی در کشور صورت گرفته است. غریب پور تصریح کرد: با کنسرسیوم پایا متشکل از 12 شرکت بزرگ بخشی از اقدامات در حوزه اکتشاف را به بخش خصوصی واگذار کرده ایم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: ایمیدرو خواهان تمامی پهنه های کشور است تا با بخش خصوصی اقدامات را انجام دهد. وی افزود: در بخش زیربنایی نیازمند 11میلیارد یورو سرمایه گذاری هستیم. امروز در حال امضای تفاهم نامه برای راه آهن بافق به سنگان هستیم. در کرمان 80 میلیارد تومان مس و گل گهر برای زیربناها سرمایه گذاری کرده اند. غریب پور خاطرنشان کرد: 26 میلیارد دلار از GDP را به خود اختصاص داده است که 40 درصد آن صادرات است. در اشتغال نیز برای بیش از 700 هزار نفر شغل ایجاد شده است.

غریب پور درمورد سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی گفت: امسال 8 هزار میلیارد تومان در مبارکه، 4 هزار و 600 میلیارد تومان در مس سود انباشته برای سرمایه گذاری صورت گرفته و همچنین میزان اعتبارات در زیربناها 4 برابر شده است و در زمینه آموزش و پژوهش نیز از رشد 50 تا 60 درصد برخوردار بودیم. وی درمورد چشم انداز آتی بخش معدن و صنایع معدنی در کشور خاطرنشان کرد: چشم انداز مثبتی در این بخش متصور است و با اکتشافات و سرمایه گذاری های جدید این مهم محقق خواهد شد.

تلاش برای توسعه صادرات رادیاتور

گروه بنگاه ها : شرکت «سهند رادیاتور» با تولید رادیاتور خودروهای خارجی به دنبال آن است که بازارهای صادراتی خود را گسترش دهد. محمد حسین نعمت اللهی، مدیرعامل شرکت سهند رادیاتور با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: شرکت سهند رادیاتور در سال 1384 به منظور تامین رادیاتور آب، کندانسور کولر و بخاری خودروهای سبک و سنگین و انواع مبدل های حرارتی با هدف حمایت از حقوق مصرف کننده فعالیت خود را آغاز کرد.

وی افزود: با گسترش فعالیت شرکت، در سال 1394 به منظور خودکفایی کشور در تولید رادیاتور اقدام به احداث کارخانه تولید رادیاتور با ماشین آلات و تکنولوژی های روز دنیا شامل خطوط پیشرفته تولید، آزمایشگاه فنی مجهز، واحدهای فنی مهندسی، برنامه ریزی، کنترل کیفیت، تحقیق و توسعه در شهرک صنعتی پایتخت کردیم. مدیرعامل سهند رادیاتور در ارتباط با محصولات شرکت سهند رادیاتور گفت: مجموعه تولیدی سهند رادیاتور با تولید رادیاتور خودروهای سبک داخلی شروع به فعالیت کرد و با توجه به برنامه های توسعه ای شرکت توانست اقدام به تولید رادیاتور خودروهای سبک و سنگین وارداتی پرتیراژ کند. وی همچنین در ارتباط با خدمات پس از فروش این شرکت گفت: خدمات رسانی باکیفیت، به موقع و شایسته، در راستای ایجاد یک ارتباط بلندمدت با مشتری، ماموریت واحد خدمات پس از فروش در شرکت سهند رادیاتور بود و در راستای تحقق این هدف این شرکت با 12 ماه گارانتی بی قید و شرط محصولات خود و داشتن بیش از 50 عاملیت مجاز خدمات پس از فروش در 31 استان کشور، آماده ارائه خدمات به موقع به مصرف کنندگان است.

نعمت اللهی در رابطه با استانداردهای اخذ شده در مورد این شرکت گفت: شرکت سهند رادیاتور با پشتوانه کیفیت بالا، برخورداری از دانش فنی و نیروهای متخصص خود موفق به دریافت گواهینامه های استاندارد ملی ایران و گواهینامه استاندارد کیفیت از شرکت مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو دیزل (اپکو) شده است.

وی همچنین در مورد اهداف صادراتی شرکت سهند رادیاتور اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به تولید رادیاتور تمامی خودروهای داخلی اقدام به تولید رادیاتور خودروهای خارجی به منظور توسعه سهم بازار صادراتی و فراتر رفتن از بازار کشورهای همسایه کرده ایم. مدیرعامل سهند خودرو گفت: در حاضر ما در صادرات خود به کشور های دیگر به مشکل خورده ایم، به طور مثال برخی کشورها نظیر عراق تعرفه واردات رادیاتور از چین را کمتر از تعرفه واردات رادیاتور از ایران گذاشته اند که چنین اتفاقاتی رقابت ما را با مشکل مواجه می کند.