آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۹۶۲۷
بین الملل
۹
ترجمه و تحلیل

پیام شکست جمهوری خواهان در کنتاکی

بخش سیاسی خارجی: برگزاری انتخابات فرمانداری ها در ویرجینیا و کنتاکی، پیام آشکاری را به حزب جمهوری خواه و دونالد ترامپ مخابره کرده است.شکست جمهوریخواهان در کنتاکی در این میان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. رئیس جمهور ایالات متحده در حال از دست دادن آرای ایالاتی است که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 با استناد به آنها توانسته بود هیلاری کلینتون رقیب دموکرات خود را شکست دهد. 

دموکرات ها توانستند با پیروزی در دو انتخابات مهم در ایالت های کنتاکی و ویرجینیا ضربه سنگینی بر دونالد ترامپ و جمهوری خواهان در آمریکا وارد کنند.از سال 1993، این نخستین بار است که دموکرات ها می توانند در ویرجیینا کنترل هر دو مجلس ایالتی را برعهده بگیرند. این پیروزی در این دو ایالت کلیدی و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 ضربه سنگینی برای حزب جمهوری خواه محسوب می شود.اندی بیشر نامزد دموکرات ها در ایالت کنتاکی در انتخابات فرمانداری بر رقیب جمهوری خواه خود پیروز شد. وی گفت: «رای دهندگان در کنتاکی پیام شان را بلند و آشکار برای همه فرستادند. پیامی مبنی بر اینکه انتخابات ما لزوما انتخاب راست در مقابل چپ نیست بلکه برای انتخاب درست در مقابل غلط است.»

در ویرجینیا نیز دموکرات ها اکثریت آرا را در هر دو مجلس ایالتی به دست آوردند. همچنین جمهوری خواهان توانسته اند در رقابت بر سر فرمانداری در ایالت می سی سی پی در قدرت باقی بمانند.

ماجرا به این نقطه ختم نمی شود! کنتاکی از جمله ایالاتی بود که ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری قبل، توانست در آن پیروز شود. به عبارت بهتر، آرای الکترال کنتاکی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 به سود جمهوری خواهان به گردش در آمده بود. از سوی دیگر، ترامپ هرگز پیش بینی نمی کرد در فاصله یک سال باقیمانده در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در دو ایالت کنتاکی و ویرجینیا از دموکرات ها شکست بخورد. بدون شک این شکست، سران حزب جمهوری خواه را به شدت نگران کرده است. اگر نتایج انتخابات فرمانداری های اخیر در کنتاکی و ویرجینیا(که با پیروزی حزب دموکرات همراه بود)، در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تکرار شود، ترامپ یکی از سخت ترین شکست های تاریخ انتخابات ریاست جمهوری را تجربه خواهد کرد. 

هم اکنون نارضایتی های عمیقی از ترامپ در میان رای دهندگان مستقل، رای دهندگان دموکرات و حتی برخی جمهوری خواهان سنتی وجود دارد. همین مسئله سبب شده است تا احتمال شکست ترامپ در ایالات مهم و تعیین کننده ای 

مانند فلوریدا، اوهایو، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسین افزایش پیدا کند. حتی ترامپ در ایالاتی که قبلا آرای آنها به صورت مطلق به حزب جمهوری خواه تعلق داشت (مانند ایالت تگزاس) از پیروزی قطعی خود اطمینان ندارد. این بدترین وضعیت ممکن برای رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا محسوب می شود.

شکست جمهوری خواهان در دو ایالت کنتاکی و ویرجینیا، نگرانی های دونالد ترامپ و حزب جمهوری خواه را در خصوص انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به شدت افزایش داده است. ترامپ تا کنون، معتقد بود نظرسنجی های صورت گرفته در ایالات متحده که نشان دهنده کاهش شدید محبوبیت وی (خصوصا پس از اوکراین گیت)  بوده اند، همه دروغ هستند!  اما نتیجه انتخابات اخیر در ایالت کنتاکی و ایالت ویرجینیا نشان می دهد که نارضایتی شهروندان آمریکایی از رئیس جمهور این کشور کاملا گسترده و واقعی است. به راستی ترامپ چگونه می تواند نارضایتی های زیادی که از او به وجود آمده است را مهار کند؟ این سوالی است که شاید دونالد ترامپ نیز پاسخی برای آن نداشته باشد.