آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۴
شهرستان ها
۷

کوتاه از شهرستان ها

ثبت آثار ملی

اردبیل- خبرنگار کیهان: مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از ثبت تپه های «قاراتوره» در فهرست آثار ملی ایران خبر داد.

نادر فلاحی افزود: این تپه ها که در روستای تکلمه بخش تازه کند پارس آباد مغان قرار دارند شامل 6 تپه می باشد که در قالب یک مجموعه به ثبت رسیده است.

وی گفت: با ابلاغ نهایی شدن مرحله ثبت، این تپه ها تحت حفاظت و نظارت وزارت میراث فرهنگی قرار گرفته و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام وعملیات منجر به تخریب یا تغییر هویت جرم محسوب می شود.

رهاسازی 350 پرنده

اهواز- خبرنگار کیهان: رئیس اداره حفاظت محیط زیست آبادان از کشف و رهاسازی 350 قطعه پرنده بلبل خرما قاچاق در این شهرستان خبر داد.

«علی فتحی نیا» بیان کرد: قاچاقچیان با جاسازی 350 قطعه پرنده بلبل خرما در قفس، در تلاش بودند که این محموله را از حاشیه رودخانه اروند عبور داده و به کشورهای حوزه خلیج فارس قاچاق کنند.

وی افزود: با حضور به هنگام ماموران دریابانی آبادان، قاچاقچیان محموله را رها کرده و متواری شدند و ماموران دریابانی نیز محموله حامل 350 پرنده را به اداره حفاظت محیط زیست آبادان تحویل دادند.

اهدای تجهیزات بیمارستانی

ساری- خبرنگار کیهان: چندین دستگاه تجهیزات پزشکی و درمانی به ارزش 5 میلیارد و 300 میلیون ریال به بیمارستان امام خمینی(ره) ساری اهدا شد.

راه اندازی شتاب نگار

2 دستگاه شتاب نگار جدید در شهرستان های رامسر و نکا راه اندازی شد.

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران گفت: 11 دستگاه شتاب نگار جدید برای توسعه شبکه شتاب نگاری دریافت و در شهرهای مختلف استان به زودی نصب و راه اندازی خواهد شد. سیدمحمد نظری افزود: داده های دستگاه شتاب نگار اهمیت بسیار زیادی در طراحی سازه های مقاوم، مدیریت بحران و زلزله کشور دارد.

وی گفت: دستگاه شتاب نگار در مقایسه با لرزه نگارهایی که در نزدیکی کانون زمین لرزه قرار دارد از مقاومت بالایی برخوردار است و از کار نمی افتد.

اجرای طرح معرفت

همدان- خبرنگار کیهان: مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان از شرکت 3 هزار دانش آموز همدانی در طرح معرفت 6 خبر داد.

محمد پورداود گفت: امسال طرح معرفت 6 با شرکت 3 هزار دانش آموز دختر و پسر همدانی در شهر مقدس قم برگزار می شود.

وی با بیان اینکه هدف این طرح آشنایی دانش آموزان با سیره ائمه معصومین(ع) و توجه بیشتر به موضوع مهدویت و برقراری ارتباط معنوی قوی با امام زمان(عج) است خاطرنشان کرد: زیارت حرم حضرت معصومه(س)، حضور در مسجد مقدس جمکران و برگزاری دوره های آموزشی از جمله برنامه های پیش بینی شده در قالب این طرح است.

آزادی زندانیان

تبریز- خبرنگار کیهان: رئیس زندان های کشور گفت: برخی از افراد به دلیل وثیقه و یا نبود کفیل زندانی می شوند و برخی نیز هنوز جرم آنان ثابت نشده و تلاش می شود این گونه افراد به زندان نروند. اصغر جهانگیر افزود: طرحی پیش بینی شده و در حال مطالعات استان پایلوت آن هستیم که مکان هایی برای این افراد تا قبل از زمان محاکمه تعیین شود و زندانی نشوند. وی از جریان صرف هزینه متوفیان در تبریز برای زندانیان جرایم غیرعمد استقبال کرد و خواستار گسترش این فرهنگ به دیگر شهرهای کشور شد. رسول تقی پور رئیس ستاد دیه آذربایجان شرقی نیز گفت: از محل کمک 223 خانواده متوفی 135 زندانی جرایم غیرعمد از زندان آزاد شدند.

محرومیت طبس از فروش محصولات معادن

طبس- خبرنگار کیهان: رئیس شورای اسلامی شهرستان طبس گفت: دستور صریح و مکتوب حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر پرداخت 2 درصد از سهم فروش محصولات معادن شهرستان های بافق و طبس وجود دارد که در بافق اجرایی شده اما در طبس تاکنون مدیران معدنی ممانعت می کنند.

مهدی مرادی تاکید کرد: در متن دستور رهبر انقلاب به هیچ وجه نامی از معادن دولتی یا خصوصی نیامده است و مسئولان عالی رتبه شهرستان و استان باید برای تحقق این حق مسلم طبس اقدام جدی بکنند.