آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۴
شهرستان ها
۷

برگزاری جشن برداشت زرشک و زعفران در قاین

قاین - خبرنگار کیهان: جشن شکرگذاری برداشت دو محصول استراتژیک ملی زرشک و زعفران در قاین برگزار شد.

در آیین برگزاری این جشن که طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی، و تنی چند از مسئولان استانی و شهرستان به اتفاق باغداران و زارعان زرشک و زعفران شرکت داشتند.

غلامرضا قوسی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: شهرستان قاینات با 4658 هکتار سطح زیر کشت و تولید 22 تن زعفران خشک دارای بالاترین رتبه در سطح زیر کشت و تولید در خراسان جنوبی است.

محمد کریمی فرماندار قاینات نیز در سخنانی با اشاره به سهم بالای اشتغالی زرشک و زغفران در قاینات گفت: با تولید سالانه 22 تن زعفران خشک و 7 هزار تن زرشک خشک در قاینات و فعالیت 15 واحد فرآوری و بسته بندی و 3 واحد صادراتی محصولات زرشک و زعفران  25 هزار فرصت شغلی در شهرستان ایجاد شده است.

فرماندار قاینات در ادامه با تاکید بر لزوم ارتقاء سطح دانش باغداران زرشک و زعفرانکاران و تولید ارگانیک این محصولات افزود زرشک و زعفران ظرفیت های بالقوه ای برای کشور است و باید با ایجاد صنایع تبدیلی، دارویی، بهداشتی و غذایی از کشت این دو محصول ارزشمند حمایت شود.

وی همچنین خواستار اختصاص تسهیلات کم بهره و خرید توافقی محصول تولیدی کشاورزان شهرستان شد و گفت لازم است تمهیداتی برای صادرات زرشک و زعفران اندشیده شود.

محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی نیز در سخنانی اظهار داشت کمیته محصولات استراتژیک استان با حضور نمایندگان بخش خصوصی و دولتی مشکلات مربوط به محصولات زرشک و زعفران به عنوان ظرفیت های مهم استان را پیگیری می کند و تلاش می کنیم با تعیین قیمت های کارشناسی و خرید توافقی دست دلالان و واسطه گران را در زرشک و زعفران کوتاه کنیم.

فرهاد فلاحتی نماینده قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به تدوین سند جامع زعفران گفت: تمامی مسائل مربوط به زعفران در این سند جامع دیده شده است و از صفر تا 100 سند برای زعفران قاینات اجرایی می شود.

وی اظهار داشت که ما مخالف کشت زعفران در سایر نقاط کشور نیستیم بلکه مدعی کیفیت محصول تولیدی هستیم و باید با تهیه شناسنامه زعفران قاین جلوی سوءاستفاده از این برند را بگیریم.

عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی نیز گفت: زعفران تولیدی خراسان جنوبی با برند قاینات در کشور عرضه خواهد شد.