آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۶
دنیا
۴

خبر

جاسوسان سعودی در توییتر

نیویورک تایمز : دو کارمند سابق توییتر متهم به جاسوسی برای عربستان سعودی شدند. در عربستان سعودی، جایی که تقریبا یک فرهنگ نسبتا بسته وجود دارد و کنترل همه چیز دست حاکمان است، توییتر به یک محل اصلی برای مباحث و مبادله اطلاعات تبدیل شده بود. عربستان سعودی این شبکه اجتماعی پرطرفدار را به طور کامل مسدود نکرده بود اما به شدت اطلاعات رد و بدل شده در آن را رصد می کرد. براساس اسناد وزارت دادگستری آمریکا دو کارمند سابق توییتر و یک مرد سعودی برای عربستان جاسوسی می کردند. این متهمان با کاوش در اطلاعات خصوصی کاربران و تحویل آنها به مقام های سعودی پول دریافت می کردند.

براساس شکایت نامه ای که چهارشنبه تنظیم شد، «علی الزباره» و «احمد ابوعمو» که سابقا در توییتر کار می کردند و «احمد المطیری» که سابقا در دربار سلطنتی آل سعود مشغول به کار بوده، با اتهام هایی از جمله همکاری با پادشاهی سعودی روبه رو هستند. ثبت این شکایت، اقدامی غیرمعمول در نشانه گرفتن انگشت اتهام به سوی عربستانی است که به عنوان یکی از متحدان آمریکا، روابط گرمی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دارد. بسیاری از جمهوری خواهان و دموکرات ها عمیقا منتقد عملکرد عربستان در جنگ یمن هستند و همچنان قتل فجیع جمال خاشقجی در سال 2018 را متوجه ولیعهد این کشور می دانند. در این شرایط این اتهامات بار دیگر توجهات را به سوی شرکت های مستقر در سیلیکون ولی جلب کرده است؛ اینکه آنها چطور از اطلاعات خصوصی کاربران حفاظت می کنند. براساس این شکواییه، احمد ابوعمو در اوایل 2015 مرتبا به حساب توییتری یک منتقد سرشناس خاندان سعودی دسترسی داشت. در یک مورد، او به ایمیل و تلفن تماس مرتبط با این حساب کاربری دسترسی پیدا کرد. او همچنین به حساب کاربری یک منتقد سعودی دیگر دسترسی یافت. توییتر در اواخر 2015 متوجه دسترسی بدون مجوز علی الزباره به اطلاعات خصوصی کاربران این شبکه اجتماعی شد و او را اخراج کرد. این فرد اما تا آن زمان توانسته بود به اطلاعات بیش از 6 هزار کاربر از جمله 33 کاربر که مقام های سعودی پیش تر با ارائه درخواست از توییتر سوابقشان را می خواستند، دسترسی پیدا کند. احمد المطیری هم نقش رابط میان کارکنان توییتر و دولت سعودی را ایفا می کند. براساس اعلام وزارت دادگستری آمریکا، احمد ابو عمو شهروند آمریکا است که در سیاتل بازداشت شد و گمان می رود دو متهم دیگر در عربستان سعودی باشند. دو کارمند سابق توییتر در ازای تحویل اطلاعات، پول و هدایای گران قیمت دریافت می کردند. عربستان سعودی هیچ فضای عمومی در اختیار شهروندان برای گرد هم آمدن و بحث درباره سیاست و اقتصاد نمی دهد و سایر فضاها نیز در اختیار حکومت است، به همین دلیل توییتر برای فعالان این کشور بسیار مهم به حساب می آید.

دامنه اعتراضات به نجف رسید

الجزیره : نیروهای امنیتی عراق دست کم 6 معترض را روز پنج شنبه در بغداد کشتند و هم زمان 5 نفر دیگر نیز در بصره، شهر جنوبی این کشور کشته شدند. بنابر گزارش ها دست کم 35 تن دیگر نیز در پل شهدای بغداد طی زد و خورد با نیروهای امنیتی زخمی شدند و به این ترتیب اعتراض ها در بغداد سیزدهمین روز خود را از سر گذراند. معترضان در تلاش بودند موانع را در نزدیکی دو پل که به نوار غربی رود دجله منتهی می شد، برچینند و به منطقه سبز که تمام دفاتر دولتی و سفارتخانه ها در آن مستقر است، دسترسی پیدا کنند. درحال حاضر تمامی پل ها که به منطقه سبز دسترسی دارند، توسط نیروهای امنیتی مسدود شده اند.

یک مقام امنیتی به شرط ناشناس ماندن به الجزیره گفت که برای محافظت از منطقه سبز، تعداد نیروهای امنیتی در ورودی های این منطقه افزایش پیدا کرده اند. در بصره، این شهر نفتی ثروتمند نیز خبرها حکایت از تیراندازی به سوی معترضان دارد. در نقاط دیگر جنوب کشور عراق، ده ها تن از معترضان لاستیک آتش زدند و در این رابطه مقامات شهر بندری ام القصر گفتند که معترضان ورودی ها را به این بندر بستند و مانع ورود موادغذایی شدند. مقامات عراقی تاکنون در پیدا کردن یک راه حل مناسب برای بزرگ ترین و پیچیده ترین چالش چند سال اخیر کشورشان عاجز بوده اند. این ناآرامی ها پس از شکست داعش در عراق در سال 2017 صورت گرفته است. براساس گزارش ها از آغاز ناآرامی ها تاکنون بیش از 260 نفر کشته شده اند. این اعتراض ها به دلیل نبود خدمات رسانی نامناسب، کمبود شغل و زیرساخت های ویران شده این کشور به دلیل تحریم، جنگ و فساد طی چندین دهه صورت گرفته است. معترضان بیشتر جوانان بیکار هستند که سیاسیون کشورشان را پس از سقوط صدام حسین و اشغال عراق توسط آمریکا در سال 2003، شماتت می کنند. آنها حالا خواستار تغییر نظام سیاسی کشورشان هستند. در جنوب این کشور نیز درست ساعاتی پس از اینکه شرایط به حالت عادی بازگشته و فعالیت ها از سر گرفته شده بود، دوباره مسیرهای ورودی ام القصر توسط معترضان مسدود شد. معترضان بنا به درخواست ارتش عراق مسیرها را برای ورود موادغذایی و دارو بازکردند اما مجددا مسیر ورودی به بندر را بستند. پس از روزها ناآرامی عراق، حالا این کشور بحران مالی را احساس می کند. این اعتراض ها از بغداد شروع شد و به سایر شهرها نیز کشیده شد. به گزارش شفقنا درحالی که در روزهای گذشته علاوه بر بغداد، ناصریه، عماره و دیوانیه نیز شاهد اعتراض ها بودند، شهر نجف نیز برای نخستین بار شاهد اعتراض بود.

مرگ یک دانشجوی معترض در هنگ کنگ

الجزیره : به گفته مقامات یک بیمارستان در هنگ کنگ، یک دانشجو که طی اعتراض ها در این دولت شهر سقوط کرده بود، اوایل روز جمعه فوت کرد. به گفته مقامات دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ، این فرد22 ساله دانشجوی کامپیوتر بوده است. به نوشته روز صبح چاینا مورنینگ، این دانشجو پس از سقوط به کما رفت و در نهایت روز جمعه به دلیل ایست قلبی فوت کرد. الکس چو، دانشجوی هنگ کنگی، دوشنبه 4 نوامبر در جریان عملیات پلیس برای پاک سازی منطقه از طبقه سوم یک پارکینگ به پایین پرت شد و به دلیل شدت جراحات درگذشت. در زمان وقوع این حادثه، ده ها پلیس ضدشورش درحال نزدیک شدن به این محل بودند و با شلیک گاز اشک آور به داخل پارکینگ و مناطق اطراف درصدد متفرق کردن معترضان بودند. اما پلیس گفته که از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضانی که در نزدیکی این محل بودند، استفاده کرده و انجام هر گونه اقدامی را که باعث وقوع این حادثه شده باشد، رد کرده است. به همین مناسبت فعالان طرفدار دموکراسی خواستار برگزاری راهپیمایی هایی در گرامیداشت این دانشجو شدند. دانشجویان دانشگاه علوم و فناوری نیز خواستار تحقیقات درخصوص مرگ این دانشجو شدند. انتظار می رود مرگ این دانشجو به خشم بیشتر علیه پلیس دامن بزند.