آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۶
نفت و پتروشیمی
۱۱

خبر

تامین سوخت و گاز در مناطق زلزله زده

شانا : سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: سوخت مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی به طور کامل تامین شده است. فاطمه کاهی درباره سوخت رسانی به مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی اظهار کرد: سوخت کافی در منطقه وجود دارد و هیچ کمبودی به لحاظ تامین سوخت موردنیاز جایگاه ها و مردم وجود ندارد.وی با اشاره به اینکه خوشبختانه هیچ کدام از تاسیسات و جایگاه های مناطق زلزله زده دچار آسیب نشده است، افزود: در نخستین دقایق وقوع زلزله، برخی جایگاه ها در شهرهای بزرگ با ازدحام برای سوخت گیری روبه رو شدند که هم اکنون اوضاع به حالت عادی بازگشته و سوخت رسانی به نحو مطلوب در تمامی جایگاه ها در حال انجام است. کاهی با تاکید بر اینکه سوخت مورد نیاز گرمایشی (نفت سفید) نیز به میزان کافی در شهریورماه به نقاط سخت گذر منطقه آذربایجان شرقی ارسال و ذخیره سازی شده است، تصریح کرد: تعدادی نفتکش حامل نفت سفید نیز به صورت اضطراری در روستاهای زلزله زده مستقر شده اند تا در صورت نیاز، سوخت گرمایشی مورد نیاز مردم را تامین کنند.

گاز مناطق زلزله زده وصل است

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران نیز در رابطه با وضعیت شبکه گاز در استان آذربایجان شرقی اعلام کرد: گاز تمام مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی به جز یک روستا وصل است و مشکلی وجود ندارد. محمد عسگری با اعلام اینکه تعدادی علمک گاز در زلزله بامداد روز جمعه (17 آبان ماه) استان آذربایجان شرقی شکسته شد که خوشبختانه جریان گاز به سرعت قطع شد، گفت: گاز یک روستا به دلیل شدت تخریب و رعایت مسائل ایمنی هم اکنون قطع است و پس از رفع مشکل وصل خواهد شد. زلزله ای به بزرگی 9/ 5 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 2 و 17 دقیقه و 3 ثانیه بامداد جمعه حوالی ترک در استان آذربایجان شرقی را لرزاند. این زمین لرزه استان های آذربایجان غربی، گیلان، زنجان و اردبیل را هم لرزاند.ترک یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی در شمال غرب ایران است. این شهر مرکز دهستان کندوان و بخش کندوان شهرستان میانه است.

صادرات گاز مایع ایران به چین ادامه یافت

ایسنا : صادرات LPG ایران به چین در نوامبر ادامه یافت اما تحت تاثیر تحریم های آمریکا و فعالیت های تعمیراتی، در مقایسه با حدود 12 محموله در ژوئن کاهش داشت.به گزارش پلاتس، معامله گران برآورد کردند که محموله های LPG ایران به مقصد چین در نوامبر بین هفت تا 10 محموله بوده است. برخی از معامله گران نیز به پلاتس گفتند: شمار این محموله ها کمتر و شش تا هفت محموله بوده است در حالی که یک منبع آگاه دیگر گفت: شمار آنها از 9 محموله فراتر نرفته است. منابع آگاه برآورد کردند که ایران برای صادرات در اکتبر 10 محموله بارگیری کرده است. محموله های LPG ایران معمولا 44 هزار تن بوده و ترکیبی از پروپان و بوتان هستند. علاوه بر تحریم های آمریکا که از چهارم نوامبر سال گذشته اجرایی شد، منابع بازار اظهار کردند که این کاهش ممکن است به دلیل مشکلات فنی و تعطیلی برای تعمیرات معمول در پالایشگاه های ایرانی بوده باشد.

کاهش بدهی ونزوئلا به روس نفت

ایسنا : شرکت روس نفت روسیه اعلام کرد که شرکت نفتی دولتی PDVSA بدهی خود به این شرکت را تا پایان سه ماهه سوم به 800 میلیون دلار کاهش داد.به گزارش رویترز، این بدهی از 1/ 1 میلیارد دلار در پایان سه ماهه دوم کاهش پیدا کرده است. روس نفت به رغم تحریم های ثانویه آمریکا، به همکاری با شرکت PDVSA ادامه می دهد، زیرا برای قراردادهایی که داشته است مستقیما از ونزوئلا پول نمی گیرد و در قبال آنها نفت خام دریافت می کند. به گفته منابع بازرگانی و آمار رهگیری کشتی، روس نفت به بزرگ ترین خریدار نفت ونزوئلا تبدیل شده است. این شرکت نفت ونزوئلا را به خریداران در چین و هند می فروشد و به این ترتیب به خریدارانی که از ترس تحریم های آمریکا برای معامله با شرکت نفتی دولتی PDVSA تردید دارند کمک می کند. همچنین به ونزوئلا کمک می کند با وجود تحریم های آمریکا، نفت خود را فروخته و منابع مالی لازم را تامین کند.