آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۵
اقتصاد
۱۰
سوژه روز

4 دانشگاه ایرانی در جمع برترین های دنیا در تجارت

طبق رتبه بندی موضوعی تایمز 2020 در گروه اقتصاد و تجارت، 4 دانشگاه ایرانی در جمع دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفتند. این رتبه بندی که با موضوع علوم اجتماعی، تجارت و اقتصاد و حقوق منتشر شد، نشان داد که انستیتوی فناوری ماساچوست، دانشگاه استنفورد، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبریج بار دیگر چهار مقام برتر جدول را از آن خود کردند. تنها تغییر از سقوط دانشگاه کالیفرنیا است و برکلی در جایگاه پنجم قرار دارد. در این رتبه بندی دانشگاه های علم و صنعت، صنعتی امیرکبیر، تهران و اصفهان به ترتیب رتبه هایی بین 251 تا 300، 301 تا 400، 301 تا 400 و 500 را کسب کرده اند. این رتبه بندی براساس عملکرد آنها در زمینه های حسابداری و امور مالی، تجارت و مدیریت و موضوعات اقتصادی و اقتصادسنجی ارزیابی شده است. گفتنی است جدول رتبه بندی دانشگاه های امسال شامل 632 دانشگاه است که نسبت به تعداد 585 دانشگاه سال گذشته بیشتر است.نکته دیگر در این است که سه موسسه آسیایی در رده چهاردهم قرار دارند که به رهبری دانشگاه ملی سنگاپور در جایگاه چهاردهم (از هفدهم) قرار دارند. در همین حال دانشگاه زوریخ سوییس با هشت امتیاز به صورت مشترک در رتبه دوازدهم است.

دانشگاه تهران نخستین دانشگاه ایران است که در زمان رضاخان بنا شد. فکر تاسیس آن در سال 1305 خورشیدی توسط دکتر اسماعیل سنگ، نماینده ساری در ششمین دوره مجلس شورای ملی پدیدار شد. البته کلیات طرح تاسیس دانشگاه تهران از سال 1307 توسط محمود حسابی به وزیر فرهنگ وقت پیشنهاد و طرح تفصیلی تاسیس نیز در سال 1310 تهیه و به وزیر فرهنگ تقدیم شد. با تلاش های دکتر حسابی و مذاکرات او با نمایندگان مجلس، این طرح در سال 1312 به مجلس شورای ملی رفت و در سال 1313 به تصویب رسید. در رتبه بندی سال 2019 دانشگاه ملی تایوان دانشکده مهندسی مکانیک رتبه 9 در بین دانشگاه های جهان را از آن خود کرد.

دانشگاه علم و صنعت با قدمتی 90 ساله ، یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ایران است. این دانشگاه در سال 2016 در رتبه بندی تایمز به عنوان «بهترین دانشگاه ایران» و بالاتر از دانشگاه های صنعتی شریف و تهران قرار گرفت. این دانشگاه تنها دارنده دانشکده مهندسی راه آهن و مهندسی پیشرفت در خاورمیانه و دانشکده مهندسی خودرو در ایران است. علم و صنعت اولین و تنها دانشگاه صنعتی ایران است که دارای دانشکده معماری و شهرسازی بوده همچنین به طور تخصصی به رشته توسعه اقتصادی و برنامه ریزی، می پردازد.