آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۶
بازرگانی
۵
خبر

دو غول اقتصادی جهان توافق می کنند؟

احتمال حذف تدریجی تعرفه ها

دنیای اقتصاد : چین اعلام کرده که با آمریکا بر سر حذف تدریجی تعرفه های اضافی وضع شده بر واردات کالا به توافق رسیده است. به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، رویترز در گزارشی نوشت که پس از ماه ها تنش و جنگ تجاری بین این دو غول اقتصاد جهان و افزایش تعرفه کالاهای وارداتی دو کشور، وزارت بازرگانی چین روز پنج شنبه گذشته سرانجام اعلام کرد که توافق ها از حذف تدریجی تعرفه های اضافه شده طی این مدت حکایت دارند. این در شرایطی است که آمار صادرات چین از افت صادرات این غول صادراتی جهان برای سومین ماه متوالی در ماه اکتبر حکایت دارد، هر چند افت 9/0 درصدی صادرات این کشور کمتر از پیش بینی هاست، اما رد پای جنگ تجاری در آن مشاهده می شود.

حالا اما پیش بینی ها نشان می دهد که توافق نامه موقتی میان آمریکا و چین امضا شود. به گزارش یورونیوز براساس این توافق آمریکا اعمال حقوق گمرکی اضافی به ارزش 156 میلیارد دلار را که برای واردات کالاهای چینی از تاریخ 24 آذر پیش بینی کرده بود، حذف کند. این کالاها به ویژه شامل گوشی تلفن همراه، لپ تاپ و اسباب بازی می شود.

گائو فنگ، سخنگوی وزارت بازرگانی چین روز پنج شنبه در نشست خبری عادی خود با اعلام این خبر گفت که حذف تعرفه ها یکی از شرایط مهم برای رسیدن به هرگونه توافقی با آمریکا در این زمینه بوده است. این مقام چینی با تاکید بر اینکه در «مرحله نخست»، هر دو کشور باید به طور همزمان برخی تعرفه های اعمال شده بر کالاهای وارداتی یکدیگر را لغو کنند، گفت: «جنگ تجاری با تعرفه ها آغاز شد و با حذف تعرفه ها هم باید پایان یابد. در مرحله اول، نسبت تعرفه های حذف شده برای هر دو طرف باید یکی باشد، اما در مورد شمار دقیق تعرفه هایی که باید حذف شوند، می توان گفت وگو کرد.»

نزدیک شدن به فاز نخست صلح تجاری در شرایطی است که به گزارش فایننشال تایمز، کسری تجاری آمریکا به کمترین سطح 5 ماهه خود رسیده است و تجارت آمریکا با چین و وضع تعرفه ها اثر خود را بر این کسری تجاری بر جای گذاشته است. آنکتاد اما در گزارشی هشدار داده است که جنگ تجاری بین این دو غول اقتصاد جهان برای هر دوی آنها تبعات منفی در پی دارد و افت شدید در سطح تجارت هر دو کشور، افزایش قیمت ها برای مصرف کنندگان و تغییر مسیر تجارت (افزایش واردات از کشورهایی که به طور مستقیم درگیر این جنگ نیستند) را در پی خواهد داشت.