آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۵
اقتصاد
۱۰

پیدا و پنهان

رمز دوم پویا، فعلا اجباری نمی شود

عبدالناصر همتی در یادداشتی ضمن اشاره به فعالیت بانک ها در مورد رمز پویا، به مواردی در مورد فیشینگ اشاره کرد و نوشت: رمز ایستا باید به گونه ای غیرفعال شود که موجب نگرانی مشتریان، در دریافت روزانه بیش از 10 میلیون خدمت نشود و نیز تعدادی از بانک ها هنوز به سرویس شاهکار برای انطباق شماره ملی و موبایل مشتریان خود متصل نیستند. او در این یادداشت اضافه کرد: بانک مرکزی یک سیستم متمرکز مبتنی بر پیامک راه اندازی کرده است، لیکن اتصال کلیه بانک ها به آن تا ابتدای دی ماه فرصت نیاز دارد.

رقم یارانه نقدی به میزان بودجه عمومی کشور نزدیک شد

مطابق آمار و ارقام ارایه شده از آذرماه سال 1389 تاکنون که دولت یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی پرداخت کرده تاکنون بیش از 360 هزار میلیارد تومان به حساب خانوارهای ایرانی واریز شده است؛ این رقم نزدیک به بودجه عمومی است که امسال با آن کل کشور اداره می شود.

تولیدکنندگانی که با جان مردم بازی می کنند

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخم گذار کشور گفت: برخی واحدهای تولیدی تاریخ های آینده را به عنوان تاریخ تولید روی محصولات خود درج می کنند؛ به عنوان نمونه اکنون در آبان ماه 98 هستیم اما تاریخ تولید تخم مرغ، آذرماه 98 درج می شود. این در حالی است که درج تاریخ تولید غیر واقعی روی محصول به منظور افزایش مدت زمان نگهداری محصول یک تخلف است و با متخلفان برخورد قانونی می شود.

میزان خانه های خالی در کشور 3 برابر وضعیت طبیعی است

براساس نتایج یک گزارش تحقیقی، نرخ طبیعی خانه های خالی در ایران طی سال های 1385 تا 1395 حدود 4 درصد است، در حالی که نرخ واقعی خانه های خالی در سال 1395 معادل 11.3 درصد محاسبه شده است. بنابراین در شرایط حاضر، فاصله قابل توجهی بین نرخ طبیعی و نرخ واقعی خانه های خالی در بازار مسکن ایران وجود دارد (حدود 7 واحد درصد اختلاف)، به ویژه آنکه این شکاف طی دوره مذکور با روند افزایشی مواجه بوده است. با توجه به مراتب فوق، می توان اذعان کرد در شرایط حاضر، ورود دولت و استفاده از مالیات بر خانه های خالی به عنوان ابزار مدیریت و تنظیم بازار مسکن کشور، امری ضروری است.

تیر خلاص بر بدنه نیمه جان صنعت داروسازی

محمدرضا واعظ مهدوی، رییس انجمن اقتصاد سلامت ایران می گوید: تولید دارو با ارز غیررسمی، تیر خلاص بر بدنه نیمه جان صنعت داروسازی کشور خواهد بود. او افزود: متاسفانه شرایط اقتصادی کشور به گونه ای است که یک اشکال و انحراف اقتصادی پایه گذاری می شود و همه صاحبنظران و متخصصان امر، خطرات این انحراف را بازگو می کنند، اما توجهی به آن نمی شود. در نتیجه این انحراف به شکل جریان غالب در می آید و همه سعی می کنند خود را با آن تطبیق دهند.

بدهی 30 هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به صنعت برق

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی کشور صنعت برق در شرایط مطلوبی به سر نمی برد و بدهی های وزارت نیرو به بخش خصوصی و بانک ها به حدود 30 هزار میلیارد تومان می رسد. او افزود: سال گذشته پس از نوسانات شدید نرخ ارز، یک هزار قرارداد بخش خصوصی در قسمت توزیع و انتقال برق متوقف شد.

دلالان مسکن قیمت ها را بالا و پایین می برند

یک عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه مسکن در کشورهای توسعه یافته کالای سرمایه ای محسوب نمی شود، افزود: میزان تسهیلات و بازپرداخت در کشورهای توسعه یافته متناسب با درآمد افراد است. حسین زاده اضافه کرد: دلالان حوزه مسکن قیمت ها را سینوسی بالا و پایین می برند؛ قیمت مسکن در اختیار مجریان قانون نیست. هیچ برنامه مدون و سیاستگذاری واحدی در حوزه مسکن نداریم.

کالای قاچاق چگونه وارد می شود؟

طهماسب مظاهری، رییس کل اسبق بانک مرکزی درباره راه های ورود قاچاق گفت: برخی کالاها از بخش هایی از مرز وارد می شود که نظارتی وجود ندارد یا کمتر در آن نظارت وجود دارد. همچنین بخشی از کالاهای قاچاق با پرداخت های غیرقانونی و رشوه به بعضی مسوولان مرزی و گمرکی انجام می شود و این نوع قاچاق بیش از سایر انواع قاچاق است. او افزود: هر زمان دولت و بانک مرکزی نرخ ارز را به یک نرخ نسبتا متعادل و قابل قبول بازار نزدیک کرده است، کالای قاچاق به شدت کاهش پیدا می کند.