آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۵
اقتصاد
۱۰

بین الملل

صادرات گاز مایع ایران به چین ادامه یافت

صادرات LPG ایران به چین در نوامبر ادامه یافت اما تحت تاثیر تحریم های امریکا و فعالیت های تعمیراتی، در مقایسه با حدود 12 محموله در ژوئن کاهش داشت.معامله گران برآورد کردند که محموله های LPG ایران به مقصد چین در نوامبر بین هفت تا 10 محموله بوده است. برخی از معامله گران نیز به پلاتس گفتند: شمار این محموله ها کمتر و شش تا هفت محموله بوده است در حالی که یک منبع آگاه دیگر گفت: شمار آنها از 9 محموله فراتر نرفته است. منابع آگاه برآورد کردند که ایران برای صادرات در اکتبر 10محموله بارگیری کرده است. محموله های LPG ایران معمولا 44 هزار تن بوده و ترکیبی از پروپان و بوتان هستند.بارگیری LPG از ایران در اکتبر سال 2018 به 568 هزار تن رسیده بود که بالاترین رکورد از ژانویه سال 2016 بود که تحریم های غربی علیه تهران بر چیده شده بود.

بیکاری کشورهای اروپایی در پایین ترین سطح تاریخ

متوسط نرخ بیکاری اعضای اتحادیه اروپا به کمترین سطح خود از زمان تاسیس این اتحادیه رسید. تا پایان سپتامبر 2019 نرخ بیکاری در منطقه یورو با 0.5 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به 7.5 درصد رسید که کمترین نرخ بیکاری این منطقه از جولای 2008 محسوب می شود. متوسط نرخ بیکاری 28 کشور عضو اتحادیه اروپا نیز تا پایان ماه سپتامبر با 0.4 درصد کاهش به 6.3 درصد رسید که از زمان تاسیس این اتحادیه تاکنون بی سابقه بوده است.

توافق چین و امریکا برای کاهش تدریجی تعرفه های تجاری

بعد از ماه ها تنش و جنگ تجاری میان امریکا و چین و افزایش تعرفه کالاهای وارداتی دو کشور، وزارت بازرگانی چین اعلام کرد قرار شده تعرفه های اضافه شده در این مدت به صورت تدریجی برداشته شوند.انتظار می رود که در همین زمینه توافقنامه موقتی میان امریکا و چین امضا شود، توافقی که بر اساس آن امریکا اعمال حقوق گمرکی اضافی به ارزش 156 میلیارد دلار را که برای واردات کالاهای چینی از تاریخ 24 آذر پیش بینی کرده بود، حذف کند. این کالاها به ویژه شامل گوشی تلفن همراه، لپ تاپ و اسباب بازی می شود.

چین درحال توسعه شبکه 6G!

به نظر می رسد که چین توسعه شبکه 6G را در دستور کار خود قرار داده است. با اینکه در طول سال های اخیر شرکت های مخابراتی و اپراتورهای مختلف روی توسعه زیرساخت های لازم برای برقراری و راه اندازی نسل پنجم اینترنت همراه 5G در رقابت تنگاتنگی به سر می برند حالا به نظر می رسد که چین قصد دارد از سایر کشورها که هم اکنون در حال توسعه شبکه 5G هستند سبقت گرفته و گوی رقابت را از آنها بریابد تا بدین ترتیب بتواند در راه اندازی فناوری های مربوط به شبکه 6G پیشتاز باشد.

کوبا 1.7 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کرد

کوبا اعلام کرد که در سال گذشته به رغم تحریم های سخت آمریکا و کاهش نقدینگی خود، توانسته است 1.7 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کند؛ هر چند این میزان هنوز کمتر از سطح هدف 2 تا 2.5 میلیارد در سال است. رودریگو مالمیرگا، وزیر تجارت و سرمایه گذاری خارجی کوبا در همایش سالانه تجارت کوبا در هاوانا گفت: از اکتبر گذشته تاکنون، برای 25 پروژه سرمایه گذاری توافق شده؛ این در حالی است که یک سال قبل از آن، کوبا توانسته بود با 40 پروژه، 1.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کند.