آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۶
بانک و بیمه
۱۳

خبر بنگاه ها

برنامه های «وتجارت» برای کاهش زیان

گروه بنگاه ها : اخبار مرتبط با بانک تجارت به عنوان بزرگ ترین شرکت بورسی کشور همواره مورد توجه هزاران سهامدار حقیقی و حقوقی این بانک است. کاهش زیان بانک تجارت به عنوان محوری ترین برنامه هیات مدیره در آخرین مجمع عمومی برگزار شده اعلام شد و عملکرد ماه های گذشته نشان می دهد که این بانک برای تحقق این هدف به توفیقاتی دست یافته است. روابط عمومی بانک تجارت برای آگاهی از برنامه های این بانک در شش ماه دوم سال برای خروج از زیان گفت وگویی با امیر مسعود رزازان رئیس هیات مدیره این بانک انجام داده که در ادامه می خوانید:

افزایش سرمایه بانک تجارت چگونه انجام شد؟

بانک تجارت در سال 1397 اقدام به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به مبلغ بیش از 208 هزار و 665 میلیارد ریال کرد که از این میزان، براساس مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار مبلغ 178 هزار و 226 میلیارد و 127 میلیون ریال به عنوان سرمایه ثبتی و مبلغ 30 هزار و 439 میلیارد و 460 میلیون ریال به سرفصل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها منتقل شد و در نهایت بانک تجارت با سرمایه ای بالغ بر 223 هزار و 926 میلیارد و 127 میلیون ریال به عنوان بزرگ ترین شرکت بورسی شناخته و از مشمولیت ماده 141 اصلاحیه قانون تجارت خارج شد.

برای کاهش زیان بانک تا پایان امسال چه برنامه هایی دارید؟

 در راستای جلوگیری از بروز مجدد مشکلات قانونی، این بانک مطابق آنچه که در گزارش تفسیری 6 ماه 98 اعلام کرد، در نظر دارد زیان خود را تا پایان سال جاری به صفر نزدیک کند. طبق برنامه ریزی های انجام شده برای تحقق این مهم، بانک ضمن تداوم اقدامات خود در بهبود سودآوری بخش های اصلی عملیات که همان مدیریت منابع و مصارف با هدف کاهش هزینه پول و افزایش بازده پرتفوی دارایی ها و افزایش درآمدهای کارمزدی بوده، برنامه های مبسوط دیگری را نیز در دستور کار دارد. یکی از محورهای اصلی برنامه ها فروش سودآور سرمایه گذاری ها، املاک و دارایی های ثابت برای رعایت ماده 16 و 17 قانون رفع موانع تولید بوده و پیش بینی می شود با توجه به پتانسیل موجود در سرمایه گذاری ها و املاک بانک، تحقق فروش برخی از آنها تا پایان سال جاری می تواند بخشی از زیان سال جاری را پوشش دهد.

واقعی کردن نرخ ارز مورد استفاده برای تسعیر دارایی ها و بدهی های ارزی در روند کاهش زیان بانک چه اندازه موثر است؟

محور دیگر برنامه های بانک اخذ موافقت بانک مرکزی درخصوص واقعی کردن نرخ ارز مورد استفاده برای تسعیر دارایی ها و بدهی های ارزی تا پایان سال1398 با توجه به وضعیت باز مثبت ارزی بانک (حدود 880 میلیون یورو) است، چراکه اعلام هرگونه نرخ بالاتر از نرخ فعلی تسعیر ارز، افزایش حقوق صاحبان سهام از محل شناسایی سود در سرفصل نتیجه مبادلات ارزی را در پی خواهد داشت. علاوه بر برنامه های فوق برای کاهش زیان بانک، اخذ مجوزات لازم برای ثبت و انتقال سرفصل اندوخته مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها که در سال گذشته امکان ثبت آن در سرمایه ثبتی بانک فراهم نشد، در دست اقدام است.

پرداخت 110 هزار فقره وام تکلیفی بانک صادرات در سال جاری

گروه بنگاه ها : عضو هیات مدیره بانک صادرات ایران گفت: بانک صادرات ایران از ابتدای سال تاکنون 110 هزار فقره تسهیلات تکلیفی پرداخت کرده که به بخش حمایت از آسیب دیدگان سیل استان لرستان با محوریت بخش مسکن هزار میلیارد ریال تخصیص یافته و در فاز بعد پرداخت وام کشاورزی را در دستور کار خود قرار داده که به سرعت به نتیجه خواهد رسید.

به گزارش روابط عمومی بانک صادرات، امیر یوسفیان در آیین افتتاح 28 پروژه بازسازی شده مناطق سیل زده لرستان (از محل کمک های همکاران شاغل و بازنشسته بانک صادرات) که با حضور معاون عمرانی استاندار، مدیریت شعب و روسای حوزه بانک در استان لرستان، اعضای ستاد خیران مدرسه ساز بانک صادرات ایران و سایر مقامات محلی برگزار شد، گفت: بانک صادرات ایران از ابتدای سال تاکنون به اندازه کل منابع چند ساله یک بانک خصوصی، مصارف تکلیفی پرداخت کرده؛ به نحوی که در این مدت 110 هزار فقره تسهیلات تکلیفی در نقاط مختلف کشور به میزان 90 هزار میلیارد ریال اعطا کرده است. وی افزود: در استان لرستان همزمان با توجه به حمایت از آسیب دیدگان از سیل سال 98 توجه به بنگاه های کوچک و متوسط نیز ادامه داشته است. در این بخش بانک صادرات ایران در استان لرستان سه هزار و 113 فقره تسهیلات به میزان سه هزار و 700 میلیارد ریال تخصیص داده است. همزمان در این استان دو هزار فقره وام ازدواج پرداخت شده که نشان می دهد سایر بخش های حمایتی نیز از دید بانک صادرات ایران دور نمانده است.