آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۵
جامعه
۱۲
گزارش

6 کشته و صدها مجروح در زلزله آذربایجان شرقی

لرزیدن شمال از شمال غربی

گروه اجتماعی: کمی پس از ساعت 2 بامداد روز گذشته بخش زیادی از مردم گیلان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و قزوین لرزش 10 ثانیه ای زمین را حس کردند و گروهی با وحشت به خیابان ها ریختند. کانون زلزله نقطه ای میان شهرهای ترک، سراب و ترکمانچای در آذربایجان شرقی در فاصله 79 کیلومتری اردبیل و 123 کیلومتری تبریز بود، زلزله ای که با قدرت 5.9 ریشتر و عمق 8 کیلومتری زمین رخ داد. تاکنون جان باختن 6 نفر تایید شده است.

«تمامی واحدها و سازمان ها و ارگان های امدادرسان موظف به ارایه سریع و به موقع خدمات به زلزله زدگان هستند و در صورت نیاز با هماهنگی استانداران مناطق زلزله زده، امکانات و توانمندی های لازم در این خصوص به کار گرفته شود. وزیر کشور از هموطنان خواست ضمن حفظ آرامش و خونسردی با نیروهای امداد و نجات همکاری لازم را داشته باشند و اخبار و اطلاعات خود را صرفا از مراجع رسمی دریافت کنند.» عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور حوالی ساعت 4 صبح اولین واکنش رسمی را به این حادثه نشان داد و همزمان استان های همجوار آماده باش خود را برای امدادهای احتمالی و پس لرزه های بعدی اعلام کردند.

تا بعدازظهر روز گذشته جان باختن 6 نفر و مصدومیت 530 نفر تایید شد، تصویر خانه های فروریخته روستای ورنکش در منطقه ترکمانچای که گفته می شود بیشترین آسیب را در این حادثه دیده اند، از راه رسید. علاوه بر این ظهر روز گذشته اکبر فتحی، رییس جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، از تلف شدن هزار و 150 راس دام سبک و سنگین بر اثر زلزله در میانه خبر داد: «به بیش از 270 جایگاه دامی آذربایجان شرقی نیز خسارت هایی وارد شده است.» بنا بر گزارش ستاد بحران کشور 6 شهرستان و 145 روستا درگیر این زمین لرزه شدند، با وجود این به نظر می رسد که اعداد و ارقام خسارات این زمین لرزه قرار نیست در حد بیش از انتظاری بالاتر رود و به همین دلیل علی بختیاری، مدیرکل روابط عمومی ستاد بحران کشور به «اعتماد» می گوید که اوضاع در حد کمک رسانی های محلی قابل مدیریت است: «از همان ساعات مشغول به کار شدیم و در حال حاضر مشکلی بابت قطعی آب، گاز و برق در نقاط حادثه دیده وجود ندارد. مشکل ترددی وجود ندارد. خوشبختانه به لحاظ بحرانی ابعاد حادثه آن قدر بزرگ نیست که نیاز به بسیج کمک های ملی باشد و در حد محلی قابل کنترل است.»

ابعاد زمین لرزه البته به آن اندازه ای بوده است که علاوه بر جان باخته و زخمی، حالا تعداد قابل توجهی بی خانمان نیز به جا بگذارد. رییس جمعیت هلال احمر اعلام کرد: «عملیات اسکان اضطراری برای هزار و 100 خانوار باید انجام شود. تاکنون برای 60 درصد خانوارها در روستاهایی که متاثر از زمین لرزه بوده اند، اسکان اضطراری انجام شده است. امیدواریم هرچه سریع تر و تا شب برای همه خانوارها امکان اسکان اضطراری فراهم کنیم. اکنون اسکان موقت فراهم و اقلام امدادی و بسته های 72 ساعته در میان زلزله زدگان توزیع شده است.»

وزیر بهداشت پس از وقوع زلزله در صفحه توییتر خود نوشت: «ضمن عرض تسلیت به خانواده های داغدار برای تمامی مصدومان حادثه تلخ زلزله آرزوی سلامتی و بهبودی دارم. از ساعات اولیه امروز تمامی پرسنل اورژانس و مراکز درمانی در مناطق زلزله زده در آماده باش کامل هستند. وزارت بهداشت با تمامی امکانات تا آخرین لحظه در کنار مردم شریف این مناطق خواهد بود.» مقام ارشد نظامی ارتش در استان های آذربایجان شرقی و اردبیل هم از آماده باش کامل برای یاری رسانی در صورت نیاز اطلاع داد. روابط عمومی ارتش به نقل از امیرسرتیپ دوم عیسی میرزایی نوشت: «در پی وقوع زمین لرزه بامداد امروز در مناطقی از استان آذربایجان شرقی بلافاصله پس از حادثه به تمامی فرماندهان منطقه اعلام شد که در آماده باش کامل قرار داشته باشند. گردان های بلیات تیپ های متحرک هجومی مراغه، میانه، اردبیل، سراب، تبریز با تمامی تجهیزات در آمادگی کامل هستند تا در صورت نیاز وارد عمل شوند. پس از وقوع زلزله بلافاصله با مسوولان استانی، رییس ستاد بحران، استاندار، معاون سیاسی و دیگر عزیزان تماس برقرار کردیم و آمادگی کامل ارتش را به این عزیزان اعلام کردیم. در حال حاضر نیز تیم های پزشکی مراغه و تبریز در محل حادثه حضور دارند و به خدمت رسانی مشغول هستند.» تعداد بالای پس لرزه ها که گفته می شود تا 100 مورد رسیده است سبب شده تا نیروهای ارتش و امدادی در حالت آماده باش قرار داشته باشند. از سوی دیگر مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی اعلام کرد که بر اساس ارزیابی های صورت گرفته و طبق گزارش های رسیده، زلزله بامداد جمعه خسارتی به بناهای تاریخی استان وارد نکرده است. مرتضی آبدار گفت: «به دلیل شدت زلزله و وقوع پس لرزه ها کارشناسان میراث فرهنگی و عوامل یگان حفاظت به طور مداوم در حال بررسی شرایط هستند و در صورت وصول گزارشی مبنی بر خسارت به آثار و ابنیه تاریخی اطلاع رسانی خواهد شد.» با گذشت چند ساعاتی از وقوع زلزله و پس از برآوردهای اولیه، پلیس فتا هم با توجه به تجربیات گذشته در زمان وقوع حوادث طبیعی، نسبت به سوءاستفاده های احتمالی هشدار داد. رییس پلیس فتای آذربایجان شرقی از هموطنان خواست که در صورت نیاز به جمع آوری کمک های مردمی به پیام های وارده از طریق شبکه های اجتماعی اطمینان نکنند.

مرداد سال 1391 بود که استان آذربایجان شرقی دچار یکی از خسارت بارترین زمین لرزه های سال های گذشته شد. زلزله ورزقان 307 کشته بر جای گذاشت. پس از آن در سال 96 و در ماه آبان بود که زلزله 7.3 ریشتری بخش های وسیعی از استان کرمانشاه را لرزاند و بیش از 600 کشته به جای گذاشت، زمین لرزه ای که تبعات آن همچنان در ازگله و سرپل ذهاب و روستاهای اطراف آنها باقی است و بخشی از مردم منطقه هنوز با نبود سرپناه مناسب دست و پنجه نرم می کنند.