آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۷۱۹۸
اجتماعی
۱۴

اخبار

محسن هاشمی:  نمایشگاه بین المللی و شهر آفتاب باید ادغام شوند

رئیس شورای شهر تهران ضمن پیشنهاد ادغام نمایشگاه بین المللی و شهرآفتاب گفت: با ادغام نمایشگاه بین المللی و شهرآفتاب و واگذاری زیر 30 درصد سهام آن به دولت می توان بتدریج برگزاری نمایشگاه در این مکان را متوقف کرد.

محسن هاشمی در گفت و گو با مهر درپاسخ به این پرسش که در شورای ترافیک تهران مطرح شده است که فعالیت های نمایشگاه بین المللی تعطیل نمی شود و برای کاهش بار ترافیکی در زمان برگزاری نمایشگاه ها برنامه ریزی می شود، گفت: نظر ما چنین نیست، به اعتقاد ما به هیچ وجه نمایشگاه های پر مخاطب و حتی متوسط المخاطب هم در این مکان برگزار نشود. اما برگزاری نمایشگاه های کوچک مشکلی ندارد.

وی ادامه داد: بر اساس قانون شرکت نمایشگاه ها باید خصوصی سازی شود و دولت نمی تواند اینگونه شرکت ها را حفظ کند و بهترین پیشنهاد این است که شرکت نمایشگاه ها با شرکت شهر آفتاب ادغام شوند و بخشی از سهام که زیر 30 درصد است به دولت واگذار شود و عملا به صورت تدریجی دیگر نمایشگاهی در این مکان برگزار نشود.

این هفته شهردار تهران در جلسه شورای حمل ونقل و ترافیک گفته بود: هم اکنون فضای نمایشگاهی در جنوب شهر داریم که قطعا باید از ظرفیت آن استفاده کنیم. البته در بسیاری از شهرهای مطرح دنیا، فضاهایی برای برگزاری نمایشگاه در مرکز شهر وجود دارد که امکانات حمل ونقلی مناسب برای دسترسی به آنها فراهم شده است. در تهران نیز می توانیم برای برگزاری نمایشگاه های بزرگ در شهر برنامه ریزی کنیم و اقداماتی را انجام دهیم تا خیابان های اطراف شاهد ترافیک سنگین نباشند.

پیروز حناچی گفت: هم اکنون با توجه به امکاناتی که در حوزه رصد ترافیک در اختیار داریم، می توانیم آمارهای دقیقی از میزان ترافیک معابر پیرامونی محل برگزاری نمایشگاه ها داشته باشیم و از این اطلاعات برای نمایشگاه های بعدی استفاده کنیم.

شهردار تهران، گزینه تعطیلی نمایشگاه بین المللی تهران را رد کرد و گفت: بنا نداریم فعالیت نمایشگاه مذکور را تعطیل کنیم چراکه این نمایشگاه بخشی از اقتصاد شهر است و می توان مشکلات پیش آمده را با برنامه ریزی و اقدامات درست حل کرد.

 فروش اینترنتی دارو، همچنان ممنوع

رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر ممنوعیت فروش دارو به صورت اینترنتی، درباره برخی داروهای خاص که در منزل بیماران ارائه می شود نیز توضیح داد.

دکتر محمدرضا شانه ساز در گفت وگو با ایسنا، درباره اقدام برخی شرکت های پخش مبنی بر فروش آنلاین دارو، گفت: در دنیا هم هنوز اجازه فروش اینترنتی دارو داده نشده است. زیرا همانطور که در زمان معاینه پزشک، بیمار باید حضور داشته باشد، در زمان تحویل دارو هم حتما باید یکسری اطلاعات از سوی داروساز درباره بیمار دریافت شود.

وی با بیان اینکه البته در دنیا مجوز فروش اینترنتی برخی اقلام مانند کالاهای آرایشی- بهداشتی، مکمل ها و برخی اقلام OTC، داده شده است، افزود: در کشور ما نیز در گذشته مجوزهایی برای فروش اینترنتی برخی اقلام آرایشی - بهداشتی و مکمل ها داده شده است، اما فروش اینترنتی دارو همچنان ممنوع است و در این باره تصمیم جدیدی گرفته نشده است. شانه ساز تاکید کرد: دارو حتما باید از داروخانه گرفته شود.

وی درباره ارائه برخی داروهای خاص به در منزل بیمارانی که مبتلا به بیماری های خاص هستند نیز گفت: در حال حاضر فقط شیرهای رژیمی به در منازل بیماران داده می شود. حال این بحث وجود دارد که داروهای بیماران خاص در مرحله اول در داروخانه های منتخب ارائه شود و در مرحله بعد دارو برای بیماران ارسال شود، اما این طرح هنوز اجرا نشده است و در حال حاضر فقط شیرهای متابولیک را در منازل بیماران عرضه می کنیم که تعداد بیماران این فرآورده مشخص بوده و برای طولانی مدت باید مصرف شود.

 مدیرکل توسعه اشتغال وزارت کار اعلام کرد : جذب17 درصد دانش آموختگان دانشگاه ها به بازار کار

مدیرکل توسعه اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: ساختار بازار کار در کشورمان به گونه ای است که 15 تا 17 درصد دانش آموختگان دانشگاه ها را جذب می کند.

علاءالدین ازوجی در گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما عنوان کرد: جمعیت دانش آموخته و در حال تحصیل کشورمان حدود 13 میلیون و 200هزار نفر هستند که یا شاغل یا دانشجو یا بیکارند.

او ادامه داد: حدود 7 میلیون و 600 هزار نفر نیروی انسانی دانش آموخته هستند که بخشی از آنها شاغل و بخشی از آنها یعنی حدود یک میلیون و 400هزار نفر بیکارند. ازوجی گفت: نظام مهارتی در کشورمان دچار مشکل است و این موضوع، وضع اقتصاد ایران را دچار مشکل کرده است و گاهی اوقات نظام آموزش عالی کشور را زیر سوال می برد.

او افزود: به جای سیاست های اشتغالزایی به سمت سیاست های اشتغال پذیری و توسعه کارآفرینی پیش می رویم و این سیاست ها به این بر می گردد که قابلیت های افراد در نظام آموزش عالی، چند برابر می شود بنابراین باید بهره وری آنها بیشتر شود، اما چون نظام آموزش عالی ما به صورت انبوه، نیروی کار تولید می کند، این اتفاق نمی افتد.مدیرکل توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دانشگاه ها باید در خدمت نظام اداری کشور باشد که این اتفاق افتاده است، اما نگرانیم که آیا دانشگاه در خدمت نظام درآمد و رفاه کشور است یا خیر؟

او با بیان اینکه بیش از 85 درصد جویندگان کار دانش آموخته در کشورمان، بدون مهارت هستند، ادامه داد: ساختار بازار کار در کشورمان به گونه ای است که 15 تا 17 درصد دانش آموختگان دانشگاه ها را جذب می کند.ازوجی افزود: یکی از راهکار ها این است که باید ببینیم ظرفیت بنگاه های اقتصادی در بازار کار و ظرفیت جویندگان کار در قالب نظام آموزش عالی چیست؟ اما آمار و اطلاعات رسمی و مشخص در این باره نداریم.او اضافه کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای این منظور در چند ماه گذشته، در حال پیاده سازی نظام اطلاعات بازار کار است که این نظام به صورت نمونه ای، سرشماری و سطحی است.ازوجی افزود: این نظام اطلاعاتی هم به سیاستگذار این خدمت را ارائه می کند که در چه رشته هایی چه درس هایی در دانشگاه ها آموزش داده شود و به دانشجویان و دانش آموزان هم، اطلاعاتی می دهد که چه رشته هایی را انتخاب کنند.