آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۶
بورس کالا
۱۵

خبر بنگاه ها

تاکید رئیس دفتر رئیس جمهوری بر توسعه صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی لامرد

گروه بنگاه ها : رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: با توجه به ایجاد زیر ساخت ها، وجود مزیت ها و همچنین تدابیر دولت برای استفاده بهینه از قابلیت های منطقه ویژه اقتصادی لامرد شرایط برای احداث و استقرار صنایع بزرگ در این کانون صنعتی فراهم است. به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی لامرد، «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهوری در بازدید منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد طی بازدید و ارزیابی امکانات زیربنایی این منطقه گفت: پروژه های زیربنایی اعم از آب، برق، گاز و جاده های پیرامونی که برای استقرار و تسهیل شرایط سرمایه گذاری در این منطقه تعریف شده است در مرحله بسیار مناسبی قرار دارد و می توان گفت شرایط لازم برای میزبانی از صنایع بزرگ و کاربردی موردنیاز کشور در حوزه بخش های پایین دست آلومینیوم، طرح های مرتبط با برق و انرژی و صنایع مرتبط با حوزه معادن این منطقه فراهم است که دولت به این بخش توجه ویژه خواهد داشت تا روند ارتقای این کانون صنعتی استمرار یابد. واعظی با اشاره به نگاه دولت به ضرورت پراکنش مناطق صنعتی در نواحی مختلف کشور خاطرنشان کرد: شهرستان لامرد باتوجه به همجواری با بنادر، دارا بودن معادن غنی و ظرفیت عظیم گازی در این نقطه از جنوب کشور، از شرایط لازم برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی برخوردار است و دولت در این ارتباط تسهیلاتی را در نظر می گیرد و برای رفع موانع اقدامات موثری انجام می دهد.

طرح های فولادهرمزگان برای توسعه بومی سازی

گروه بنگاه ها : مدیرعامل فولادهرمزگان اعلام کرد: این شرکت با بهره گیری از توان شرکت های سازنده داخلی، دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری از ابتدای سال 98 تاکنون پروژه داخلی سازی حدود 900 ردیف از کالای خارجی مورد نیاز را آغاز کرده است. فرزادارزانی در مورد ایجاد واحد بومی سازی و ساخت داخل در ساختار سازمانی فولادهرمزگان گفت: با توجه به شرایط پیش رو و اعمال تحریم ها، توجه به مقوله بومی سازی به عنوان یک فرصت می تواند در راستای رشد بهره وری و تقویت صنایع مفید واقع شود. به گفته وی، با توجه به اهمیت بومی سازی، شرکت فولادهرمزگان در ساختار سازمانی خود واحد بومی سازی و ساخت داخل را از سالیان قبل ایجاد کرده است و با هدف پایین آوردن هزینه های تامین قطعات، کاهش ارزبری و کاهش مدت زمان تامین قطعات و تجهیزات از داخل، اولویت دادن به بحث کیفیت و ایمنی را مدنظر قرار داده و طی سالیان اخیر با اتکا به توان مهندسی کارکنان مجموعه و شرکت های توانمند داخلی و یاری گرفتن از شرکت های دانش بنیان و توان پژوهشی دانشگاه های کشور، در مسیر داخلی سازی تکنولوژی ساخت داخل و به تبع آن تامین داخلی تجهیزات و اقلام مورد نیاز گام برداشته است. ارزانی افزود: از حدود 19 هزار ردیف قطعات و تجهیزات یدکی موردنیاز شرکت فولادهرمزگان، تاکنون بیش از 12 هزار ردیف معادل 63درصد از طریق شرکت های داخلی تامین شده است.

ظرفیت ذوب مس کشور تا پایان سال به 400 هزار تن می رسد

گروه بنگاه ها : مدیرعامل شرکت مس در پنل تخصصی «نقش دولت در تسهیل و توسعه درآمدهای غیرنفتی» در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه ایران کان مین گفت: تا پایان سال 98 ظرفیت ذوب مس کشور به 400 هزار تن می رسد و این یک اتفاق بسیار خوب است. اردشیر سعدمحمدی با اشاره به سرمایه گذاری شرکت مس در بخش اکتشاف گفت: درحال حاضر ذخایر معدنی سونگون به بیش از یک میلیارد تن و ذخایر معدنی معدن مس میدوک نیز به بیش از 500 میلیون تن افزایش یافته است. سعدمحمدی با بیان اینکه برنامه های توسعه ای شرکت مس در یک مسیر مثبت و روبه رشد طراحی شده است گفت: برای سال 99 شاهد افتتاح کارخانه کنسانتره 150 هزار تنی دره آلو هستیم و در میدوک نیز با توجه به افزایش ذخیره یک کارخانه 150 هزار تنی قرار است ایجاد شود. وی با اشاره به راه اندازی کارخانه 150 هزارتنی دره زار تا سال 1400 افزود: در سونگون هم عملیات خاکبرداری و احداث کارخانه 150 هزار تنی شروع شده است.

تدوین طرح جامع سرب و روی در کشور

گروه بنگاه ها : مدیرعامل تهیه و تولید مواد معدنی گفت: ایمیدرو درحال تدوین طرح جامع سرب و روی است. به گزارش خبرنگار «دنیای اقتصاد»، وجیه الله جعفری در حاشیه مراسمی از تدوین طرح جامع سرب و روی از سوی ایمیدرو خبر داد و گفت: به طور حتم زمینه های مختلف توسعه سرب و روی بررسی خواهد شد، زیرا درحال حاضر در کشور با کمبود مواد اولیه روبه رو هستیم. مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی با اشاره به سه برنامه در دست اجرا در بخش سرب و روی خاطرنشان کرد: اول اینکه تمام سعی ما این است که اطراف معدن انگوران یک اکتشاف ترکیبی انجام شود تا بتوان به ذخایر جدید دست یافت، زیرا در غیر این صورت تا 5 سال آینده 80کارخانه بدون مواد اولیه خواهند ماند.

به گفته وی، همچنین برای تداوم تامین مواد اولیه کارخانه های سرب و روی باید سرب و روی مهدی آباد را هر چه سریع تر برای تولید کنسانتره وارد مدار کنیم و نیز از معادن کوچک که در طرح احیای معادن کوچک مقیاس از اولویت هاست کمک گرفته شود. جعفری در مورد چگونگی عرضه خاک از سوی انگوران تصریح کرد: طبق دستور وزارت صمت، ملاک توزیع خاک پروانه بهره برداری است و انگوران پروانه بهره برداری واحدهایی را که مشمول سهمیه می شوند به نسبت تولید در اختیار دارد. امید فلاح مدیر مجتمع انگوران نیز گفت: از ابتدای تیر ماه امسال مجتمع وارد فاز بهره برداری با ماهانه 2 هزار تن تولید شد که در برخی ماه ها نیز میزان تولید این معدن به 10 هزار و 300 تن رسید.وی افزود: هدف گذاری برای تولید معدن انگوران روی 10 هزار تن بوده که محقق شده است و امسال نیز برنامه ما در بخش زیرزمینی، تولید 80 هزار تن بوده و برای سال آینده به طور قطع به بالای 100هزار تن خواهد رسید اما هدف ما دستیابی به 120 هزار تن است.