آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۴
صفحه آخر (جهان)
۱۲

بی بی سی پس از 4 ماه اعلام کرد: بمباران اردوگاه پناهجویان در شرق لیبی کار امارات بود

پس از گذشت 4 ماه از بمباران اردوگاه پناهجویان در شرق طرابلس که جان 53 غیر نظامی بی گناه را گرفت و حدود 130 نفر را راهی بیمارستان کرد، یک رسانه انگلیسی از نقش امارات در این جنایات پرده برداشته است.

تیرماه گذشته شلیک یک موشک از سوی یک جنگنده به سمت اردوگاه پناهجویان در شرق لیبی، 53 نفر را به کام مرگ کشاند و 130 نفر را زخمی کرد. هیچ کس مسئولیت این جنایت را بر عهده نگرفت و طرفین یکدیگر را مقصر این جنایت هولناک معرفی کردند. این حمله هوایی در منطقه «تاجورا» واقع در شرق طرابلس، پایتخت لیبی رخ داد. بلافاصله پس از کشتار پناهجویان بیگناه، سخنگوی سازمان ملل خواستار تحقیق کامل و فوری درخصوص این حادثه شد. اکنون پس از گذشت 4 ماه، بی بی سی اعلام کرده تحقیقات سازمان ملل به اطلاعات محرمانه ای دست یافته که ثابت می کند این بمباران به دست جنگنده های اماراتی رخ داده است. امارات مثل فرانسه و آمریکا در کنار «ژنرال حفتر» می جنگد!

طبق این گزارش، در گزارشی که به طور محرمانه روز چهارشنبه گذشته به شورای امنیت تحویل داده شده جزئیاتی از این اتفاق به رشته تحریر درآمده که در آن به نقش امارات اشاره شده است. مقامات اماراتی اما تا کنون به سوالات در این باره پاسخ نداده اند. کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در گفت و گو با «بی بی سی»، حمله این جنگنده به اردوگاه پناهجویان را یک «جنایت جنگی» دانسته و گفته اغلب کشته شدگان مهاجران آفریقایی بودند که قصد مهاجرت به اروپا را داشته اند! این حمله از نظر تعداد کشته شدگان و زخمی ها از زمان آغاز حمله نظامی نیروهای ژنرال «خلیفه حفتر» به «طرابلس» بی سابقه بوده است.

دولت وفاق ملی مستقر در طرابلس به رهبری «فائز سراج» پیش از این گفته بود این حمله کار امارات است. در گزارش سازمان ملل همچنین آمده: «در زمان حمله، تعداد نا مشخصی جنگنده  «میراژ 9-2000» که فقط امارات متحده عربی از آنها استفاده می کند در دو پایگاه هوایی «الخادم» و «الجفره» دیده شده است». نیروهای «خلیفه حفتر» از هفت ماه پیش حملات خود به طرابلس را با هدف تصرف این شهر آغاز کرده است. سازمان ملل دولت وفاق ملی را تنها نهاد قانونی در لیبی می داند. طبق گزارش سازمان ملل طی هفت ماه گذشته که از این درگیری ها گذشته حدود 1093 نفر کشته و 5762 نفر از جمله غیرنظامیان زخمی شده اند.در این میان 120 هزار نفر نیز آواره شده اند. لیبی یک کشور نفت خیز است!