آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۴
صفحه آخر (جهان)
۱۲

دو کارمند «توئیتر» در قبال فروش اطلاعات از آل سعود پول می گرفتند

سرویس خارجی- وزارت دادگستری آمریکا می گوید، عربستان دو کارمند توئیتر را به استخدام خود درآورده تا اطلاعات شخصی مخالفان خود که دارای حساب در این شبکه اجتماعی بودند جمع آوری کنند و در اختیار آنها قراردهند.

پس از رسوایی «فیس بوک» که به جاسوسی از کاربرانش متهم شده بود، حالا نوبت به توئیتر رسیده است. کار فیس بوک تا جایی پیش رفته بود که «مارک زاکربرگ» مدیر آن مجبور به پاسخگویی در مجلس سنای آمریکا شد. ماجرای توئیتر هم بغرنج است و وزارت دادگستری آمریکا مستقیم پیگیر این مسئله است.

وزارت دادگستری آمریکا چند نفر را متهم کرده که به صورت غیرقانونی در راستای منافع مقامات سعودی به جمع آوری اطلاعات از توئیتر می پرداختند. بر اساس اعلام وزارت دادگستری آمریکا، متهمان به جمع آوری اطلاعات خاص از کاربران توئیتری مخالف دولت عربستان می پرداختند و متهمان تحت نظر و راهنمایی مقامات سعودی در آمریکا فعالیت می کردند.

روزنامه «واشنگتن پست» نیز، پنجشنبه، گزارش داد این اتهامات علیه کارمندان سابق توئیتر یک روز پس از دستگیری «احمد ابویامو» از کارمندان سابق توئیتر و شهروند آمریکایی روی می دهد که متهم به جاسوسی درباره حساب های سه کاربر است. یکی از حساب های توئیتری که این کارمند سابق توئیتر درباره آن جاسوسی می کرده به بحث درباره فعالیت های داخلی مقامات ارشد سعودی می پرداخته است.

«علی الزباره» دومین کارمند توئیتر بوده که شهروندی سعودی است و متهم به دسترسی به اطلاعات شخصی بیش از 6 هزار حساب توئیتری در سال 2015 به نیابت از عربستان است. دادستان های آمریکا می گویند سومین شخص، «احمد المطیری» است که کارمند توئیتر نبوده اما شهروندی سعودی است که به عنوان یک واسطه میان مقامات سعودی و کارمندان توئیتر فعالیت می کرده است. او همچنین متهم به جاسوسی است. البته، «الزباره» و «المطیری» در حال حاضر در عربستان حضور دارند.

جالب آن که وزارت دادگستری آمریکا تاکید کرده رفتار و اقدامات متهمان بر خلاف آزادی بیانی است که آمریکا بر اساس آن ایجاد شده است؛ اما به نظر نمی رسد که آزادی بیان برای آمریکایی ها به قدری گران بها باشد که برای آن روابط با گاو شیرده خود یعنی عربستان را تحت شعاع قرار دهد!