آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۵
جامعه
۱۳
گفت و گو

در گفت و گو با زهرا نژادبهرام کارکرد «کمپین آرزوهای شهروندان تهرانی» بررسی شد

فقط کافی است آرزو کنیم؟!

گفتگو: حمیدرضا خالدی
اداره شهر بدون مشارکت مردم ممکن نیست اما پرسش این است که در ابرشهری مثل تهران شهروندان چگونه می توانند در اداره شهر مشارکت کنند. تاکنون آنچه شاهد بوده ایم این بوده که مدیران شهری برنامه هایی طراحی و آن را به پیکره شهر و شهروندانش تحمیل می کنند. حال سخن دیگری به گوش می رسد؛ کاری که یکی از اعضای شورای شهر تهران آن را مطرح کرده و اینک آماده است تا محک بخورد. کمپین «آرزوهای شهروندان تهرانی» که با حضور محسن هاشمی، رییس شورای شهر، مدیران شهری منطقه 6 در محله یوسف آباد کلید خورد تا شهروندان بتوانند آرزوهای مرتبط با محله خود را به شهردار منطقه منتقل کنند و منتظر برآورده شدن آن باشند. اما اینکه این کمپین چیست و با چه فلسفه ای طراحی و اجرا شده یا اینکه شهروندان چگونه می توانند با آن برای مدیران شهری محله های شان پیغام بگذارند، سوالاتی است که در گفت وگو با زهرا نژادبهرام، عضو هیات رییسه شورای شهر تهران تلاش کرده ایم تا به آنها پاسخ دهیم. گفت وگویی در مورد تمامی ابعاد کمپین آرزوهای شهروندان تهرانی که به نوعی از آن می توان به عنوان اولین گام عملی برای جلب حمایت و مشارکت شهروندان یاد کرد.
روز یکشنبه خبری منتشر شد مبنی بر آغاز به کار کمپینی با عنوان «آرزوهای شهروندان تهرانی». قرار است در این کمپین آرزوهای شهروندان برآورده شود ؟

بله. دقیقا. البته آرزوهایی که اولا معقول باشند و ثانیا در حوزه شهری باشند. اما فلسفه این کمپین به موضوع مشارکت شهروندی برمی گردد. همان طورکه می دانید، یکی از جدی ترین مسائلی که در شهر تهران و به صورت کلی در مدیریت شهری وجود داشت، کمبود مشارکت یا محدودیت مشارکت شهروندان در حوزه ارتباط با تصمیم گیری های شهری است. از سویی مشارکت فرصت بی نظیری است که می تواند ظرفیت های شهر را ارتقا دهد و امکان توسعه شهری را برای مدیریت شهری فراهم کند. در عین حال این فرصت، نیازمند ابزاری است؛ به بیانی مبنای شکل گیری مشارکت اعتماد است. به عبارتی اعتماد متقابل بین شهروندان و مدیریت شهری می تواند منجر به مشارکت و افزایش مشارکت شهروندان در سطح شهر تهران شود. یعنی باید حس تعلق شهروندان به شهر تقویت و ارتقا پیدا کند. این امر محقق نخواهد شد مگر اینکه خود شهروندان در اداره شهر، تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها حضور داشته باشند.

بیان آرزوها چه فایده ای دارد؟

بعد از اینکه شهروندان خواسته و آرزوی شان را به شهرداری منتقل می کنند، آرزوهایی که نمره بالاتری گرفته باشند به شهردار منطقه منتقل می شود و شهرداری منطقه 6 هم موظف است که ظرف 45 روز تا 2 ماه خواسته و آرزوی این شهروند را برآورده کند.

فقط شهرداری منطقه 6؟

فعلا این طرح به صورت پایلوت در منطقه 6 و در محله یوسف آباد اجرا می شود ولی بنا داریم در هر ماه یک منطقه و محله را به این کمپین اضافه کنیم تا به تدریج مردم تمام محلات تهران بتوانند آرزوهای شان را در مورد محله خود به شهرداری منتقل کنند و شهرداران هم موظف به برآوردن آنها در محله هستند.

خب چرا منطقه 6؟

چون اولین منطقه ای که برای اجرای این کمپین اعلام آمادگی کرد شهرداری این منطقه بود.

فرض کنید شهروندی بخواهد آرزوی خود را به شهردار منطقه اش منتقل کند، چطور باید این کار را انجام دهد؟

ابتدا باید به سایت «باهم» مراجعه کند و پس از ثبت نام و دریافت کد رهگیری می تواند وارد بخش کمپین آرزوهای شهروند تهرانی شود و آرزویش را در آنجا بنویسید. در واقع توسط مرکز فاوای شهرداری قابلیتی به سایت «باهم» اضافه شده تا شهروندان بتوانند آرزوهای شان را در آنجا ثبت کنند.

شورای شهر و شهردار تهران هم با این کمپین موافقند؟

چرا مخالف باشند؟ این طرح می تواند زمینه ساز مشارکت شهروندان تهرانی برای اداره شهرشان باشد.

ببینید، عینیت شهر هوشمند در مشارکت شهروندان است. کمپین آرزوها، نخستین گام برای آن است که از رویکرد سخت افزاری به سمت رویکرد نرم افزاری در شهر هوشمند برویم. یعنی اینکه چراغ های شما هوشمند باشد یا مثلا مسیر حمل ونقل تان هوشمند باشد یا خریدتان هوشمند باشد، همه از جوانب خوب هوشمندسازی است ولی اگر شهروند نتواند از آنها استفاده کند، عملا بی فایده خواهد بود.

اما زمانی که شهروندان در اداره شهر مشارکت می کنند، می توانند از ظرفیت های سخت افزاری شهر به بهترین نحو استفاده کنند و شعار شهر هوشمند به خوبی محقق شود. اما برای تقویت مشارکت شهروندان باید یک ابزار و امکاناتی وجود داشته باشد تا اعتماد مردم جلب شود.

این کمپین یکی از همین ابزارهاست و باز اولویت در این موضوع با مشارکت در «محله ها» است؛ به عبارتی تصور ما این است که آنچه می تواند شهر را به سمت توسعه ببرد و پیوستگی ها و علایق و میزان مشارکت را ارتقا ببخشد، «محله محوری» است. دلیل آن هم این است که محلات، پیوستگی قبلی خود را از دست داده اند و در این دوره و زمانه، کمتر محله ای را می بینید که همان کارکردهای قبلی خود را حفظ کرده باشد. با این وجود محله یوسف آباد یکی از همان محله هایی است که تا حدودی هنوز هویت و اصالت خود را حفظ کرده است.

آرزویی از سوی شهروندان ثبت شده است؟

استقبال که خیلی خوب بوده است. خود شما می توانید سری به سایت بزنید و آرزوهای مردم را ببینید. مثلا یک نوجوان آرزو کرده بود که نور و روشنایی میدان سلماس بیشتر و بهتر شود. به هر حال امیدواریم با اجرای این طرح و تشخیص نقاط قوت و ضعف آن بتوانیم سایر محلات را نیز به این کمپین اضافه کنیم.