آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۵
جامعه
۱۳
شهر

پلیس پیشگیری پایتخت: 64 خانه را شناسایی کردیم ؛ 37 خانه پلمب

خانه های اجاره ای شرق تهران مهر قرمز خورد

گروه اجتماعی: 37 باب خانه مسکونی قدیمی معروف به «خانه های مجردی» که در جنوب شرق تهران به صورت شبانه و به افراد بی بضاعت، معتادان، خلافکاران، دانشجویان و اتباع غیرایرانی اجاره داده می شد و در مواردی، به محفل خلافکاران و برنامه ریزی برای ارتکاب جرم تبدیل شده بود، توسط پلیس پیشگیری پایتخت و در حضور سرپرست دادستانی شرق تهران و با حکم قضایی پلمب شد.

بنا بر اعلام رییس پلیس پیشگیری تهران بزرگ، مالکان این منازل مسکونی که اطراف میدان امام حسین (ع) واقع شده، مهلت 10 روزه ای برای تخلیه این واحدهای استیجاری دریافت کرده بودند اما با پایان این مهلت و به دلیل آنکه سکونت مستاجران، همچنان برقرار بوده، پلیس پیشگیری پایتخت، صبح روز پنجشنبه با حکم قضایی، وارد عمل شد و این خانه ها را پلمب و مستاجران را وادار به تخلیه مکان کرد.

در تصاویری که عکاسان خبرگزاری ها از عملیات پلیس پیشگیری و پلمب این واحدهای مسکونی ثبت کرده اند، این خانه ها اغلب، ساختمان های چند طبقه بسیار قدیمی بوده که مالک ساختمان با انگیزه سودجویی، تمام فضاهای قابل استفاده در هر طبقه، حتی پاگرد پله ها را با تیغه کشی و نصب دیوارهای کاذب، به مکانی برای اقامت و استراحت شبانه تبدیل کرده و بابت هر شب هم رقمی حدود 10 الی 50 هزار تومان (بسته به امکانات ساختمان؛ مثلا وجود آب گرم، کمد قفل دار، تلویزیون، تخت، وسایل گرمایشی و سرمایشی) اجاره دریافت می کرده است. در تصاویر ثبت شده عکاسان می توان مشاهده کرد که واحدهای تبدیلی در این ساختمان های فرسوده و کهنه، محل زندگی تعداد قابل توجهی از افراد کم توان و بی بضاعت جامعه است که از سر ناچاری و به دلیل مشکلات معیشتی، به اجاره این فضاهای غیراستاندارد، غیربهداشتی، ناامن و فاقد حداقل های رفاه تن داده اند. مستاجران این واحدها، چنان که تصاویر عکاسان نشان می دهد، صرفا مجردها و فقط مردان نیستند؛ در برخی تصاویر، زوج های جوان و حتی دختران جوانی هم مشاهده می شوند که آنها هم مستاجر اتاق هایی هستند که بیشتر به قفس های در بسته شبیه است چون هیچ روزنه و پنجره ای برای جابه جایی هوا ندارد. بنا بر همین تصاویر، اغلب اتاق ها، صرفا یک چهاردیواری مسقف و در بسته فاقد هرگونه امکانات، حتی فاقد کمد دیواری یا وسایل گرمایشی و سرمایشی است و فقط در یکی از تصاویر، اتاق بزرگی نشان داده شده که دورتادور، تخت های دو طبقه چیده اند و این اتاق که یک تلویزیون عمومی هم دارد، احتمالا، مجهز ترین و لوکس ترین اتاق در بین خانه های اجاره ای بوده که صبح روز پنجشنبه در عملیات پلیس پیشگیری پایتخت پلمب شده است.

از دهه های گذشته، مهاجرانی که از شهرهای دور و نزدیک برای ادامه تحصیل یا پیدا کردن کار به تهران می آمدند، به دلیل نامساعد بودن شرایط مالی ناچار می شدند به مناطق جنوبی تهران و خانه های قدیمی چند اتاقه پناه برده و یکی از اتاق ها را با قیمت نسبتا ارزان و برای مدت کوتاهی و تا زمان بهبود شرایط مالی اجاره کنند. در نیمه دهه 80 و به دنبال شیوع مصرف «شیشه» در اقشار متوسط و کم درآمد پایتخت، «اتاق های اجاره ای» به یکی از پرسودترین روش های کسب درآمد برای مالکان خانه های منطقه 12 تبدیل شد، مالکان خانه های قدیمی چند اتاقه در محدوده میدان هرندی و خیابان مولوی و میدان شوش، هر اتاق از این خانه ها را ساعتی و شبانه به چند نفر از مصرف کنندگان شیشه اجاره می دادند و در واقع، هر اتاق، یک پاتوق خانگی کوچک بود که در آن زمان، ساعتی هزار الی دو هزار تومان به هر مصرف کننده اجاره داده می شد مگر آنکه فروشنده مواد، برای کسب شهرت و رونق بازار خود، یک اتاق دربست اجاره می کرد که در آن صورت، مشتریان، پولی برای اجاره اتاق نمی پرداختند. «اتاق های اجاره ای»

در واقع نسل دوم همان «خانه های اجاره ای» در محدوده هرندی و مولوی و شوش است که حالا هم پلیس پیشگیری پایتخت می گوید به دنبال شناسایی «خانه های مجردی» در مناطق جنوبی تهران، متوجه شده اند که اغلب این خانه ها (همچون نیمه دهه 80)، محفل مجردی برای تجمع فروشندگان مواد، مصرف کنندگان مواد یا خلافکاران بی جا و مکان است اما ممکن است بین این افراد، اتباع بیگانه غیرمجاز و حتی مهاجرانی از شهرستان که هیچ سابقه خلاف نداشته و گرفتار بیماری اعتیاد هم نیستند، وجود داشته باشند. سردار کیوان ظهیری که صبح روز پنجشنبه در عملیات پلمب 37 باب خانه مجردی در حوالی میدان امام حسین (ع) حضور داشته، اعلام کرده که این عملیات، بخشی از طرح انضباط اجتماعی بوده و در توضیح ضرورت تخلیه این خانه ها گفت: «با انجام سه ماه کار اطلاعاتی، در سه محله اطراف میدان امام حسین (ع) پاتوق هایی را شناسایی کردیم که در آنها افرادی به استعمال موادمخدر می پرداختند و سارقانی نیز در این پاتوق ها اقدام به نگهداری و فروش اموال مسروقه می کردند. بنا بر اطلاعات ما، هر کدام از این منازل به چندین واحد تقسیم شده و در هر واحد نیز تعدادی اتاق قرار دارد که این اتاق ها، شبانه و روزانه به چندین نفر اجاره داده می شد. مالکان این واحدها، برای هر شب، 30 هزار تومان اجاره دریافت می کردند آن هم در حالی که به طور مثال در یکی از این ساختمان ها، حدود 300 نفر ساکن بودند. برخی مالکان این منازل ضمن سودجویی و با هدف درآمدزایی، اتاق ها را به ده ها نفر اجاره داده و از آنها حداقل شبانه 10 هزار تومان دریافت می کردند، البته مبلغ اجاره گاه بالاتر می رفت و برای اتباع خارجی به 50 هزار تومان نیز می رسید. در این منازل انواع و اقسام ادوات مصرف موادمخدر دیده می شد و از اکثر آنها بویی نامطبوع به مشام می رسید علاوه بر آنکه افراد کم سن و سال، مسن و بیمار در این منازل کنار معتادان و سارقان شب ها را به سر می کردند. پس از شناسایی این خانه های مسکونی، به مالکان این منازل اخطار 10 روزه برای تخلیه دادیم اما متاسفانه تعدادی از آنها، منازل را تخلیه نکردند که با پایان یافتن مهلت تخلیه، با دستور مقام قضایی نسبت به پاکسازی و پلمب منازل مذکور اقدام کردیم. تا امروز 63 باب منزل مسکونی شناسایی شده که 37 باب از این منازل با دستور قضایی پلمب شده و در مجموع، حدود 2 هزار نفر در این خانه ها زندگی می کنند.»