آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۵
ورزش
۱۴
چهره

ستاره 18ساله ای که بار تیم را به دوش می کشد

رونالدوی جدید برزیل

علی کربلایی

سریع ترین بریس (دو بار گل زنی در یک مسابقه) در تاریخ لیگ قهرمانان از زمان شروع مسابقه به نام رودریگو گوئس ثبت شد. این برزیلی 18 ساله و 301 روزه همچنین با شکستن رکورد وین رونی بعد از رائول گونزالس به دومین بازیکن جوان تاریخ لیگ قهرمانان تبدیل شد که موفق به هت تریک شده است. او همچنین با پرفکت هت تریکی که انجام داد (یک گل با پای راست، یک گل با پای چپ و یک گل با ضربه سر)، رکورد کیلیان امباپه را هم شکست و تبدیل به جوان ترین بازیکنی شد که چنین کاری انجام داده است. او در دیدار مهم رئال مادرید مقابل گالاتاسرای، که تقریبا تکلیف صعود رئال مادرید به مرحله بعد را روشن کرد، سه بار گل زد و با ارسال یک پاس گل برای کریم بنزما، به بهترین بازیکن هفته چهارم لیگ قهرمانان از دید یوفا تبدیل شد. زیدان بعد از پایان مسابقه گفت از عملکرد ستاره تیمش شگفت زده نشده و توانایی هایش را می شناخته.

رودریگو تنها چند ماه است به رئال مادرید اضافه شده و در فصلی که پیش بینی می شد ادن هازارد با کمک وینیسیوس جونیور خط حمله رئال را هدایت کند، رودریگو معادلات را بر هم زده و به جز زیدان همه را شگفت زده کرده است. هوش فوق العاده رودریگو او را از سایر ستاره های جدید رئال متمایز می کند. وینیسیوس با تکنیک فوق العاده اش سال گذشته رئالی ها را سرمست از خرید یک استعداد فوق العاده کرد، اما درخشش رودریگو آنها را دلخوش به خرید یک «ستاره» کرده است. عملکرد این بازیکن چیزی فراتر از یک استعداد تازه ظهور کرده است. چنین عملکردی در این سن کم، در سال های اخیر تنها از کیلیان امباپه دیده شده است. در برزیل به او رونالدوی جدید می گویند و شم گلزنی بالای رودریگو، نشان می دهد که این گفته چندان هم بی راه نیست.

نکته مهم اینجاست که رودریگو بسیار جوان است و تعداد زیادی بازیکن در این سن بوده اند که عملکردی درخشان داشته اند، اما بعدها از صفحه روزگار محو شده اند. او در مقایسه با رقیبش در رئال مادرید، یعنی وینیسیوس جونیور، عملکردی بهتر داشته و چارچوب شناسی اش او را از وینی متمایز کرده است. اما باید دید این درخشش ادامه دار است یا خیر. رودریگو به دلیل سن پایینی که دارد در لیست تیم دوم رئال مادرید است و در واقع بازیکن رئال مادرید کاستیا محسوب می شود. اما بعید است دوباره به تیم دوم برگردد و زیدان رودریگو را در کنار تیم اصلی نگه خواهد داشت.

رودریگو می تواند در کوپا آمه ریکای 2020 هم به برزیل کمک کند و اولین بازی هایش برای برزیل دومین کوپای پیاپی را به ارمغان بیاورد. این فصل می تواند سرنوشت رودریگو را مشخص کند. تداوم درخشش او در رئال مادرید و دعوت به تیم ملی، می تواند او را واقعا تبدیل به رونالدوی ثانی فوتبال برزیل کند. شباهت های زیادی بین او و امباپه هم وجود دارد و از حالا به بعد در مسیر ستاره شدن قرار دارد. همه چیز به خود رودریگو بستگی دارد، اما نکته مشخص اینجاست که این بازیکن، از هوش و اعتماد به نفس فوق العاده ای برخوردار است. تمرین کردن زیرنظر زیدان، می تواند توانایی های روانی او را بهبود ببخشد و همه چیز آماده است تا رئال مادرید فصل آینده به جای شماره 27، یکی از شماره های اصلی تیم را به او تقدیم کند. رودریگو تاکنون در کمتر از 400 دقیقه ای که فرصت حضور در ترکیب رئال را داشته، 5 بار گل زنی کرده و یک بار هم موفق به ارسال پاس گل برای کریم بنزما شده است.